Care este starea medicală a jucătorilor

Stiri Dinamo

Scris de:

Partida cu Metaloglobus a fost una cu multe probleme medicale pentru echipa noastră.

Cea mai mare problemă a fost la accidentarea lui Antonio Bordușanu, care a părăsit terenul fără a putea călca pe picior, semn destul de rău pentru o posibilă accidentare la ligamente. Momentan nu se știe care este verdictul, după cum a declarat Vlad Iacob, administratorul special al clubului, într-o declarație pentru Playsport:

,,Nu avem un verdict definitiv încă. Nici nu e recomandat să facem în primele 48-72 de ore un RMN. Jucătorul este imobilizat momentan, fiind vorba de o lovitură la genunchi. Ieri, după meci, era foarte umflat. Pe seara, era mai bine în sensul în care se mai dezumflase.

Cred că s-a lovit de acea bancă de rezerve, aștept să văd și eu o înregistrare de la partidă. Asta am văzut în timpul meciului: un fault clar care a pus în pericol integritatea fizică a jucătorului. Chestia asta se sancționează cu totul și cu totul altfel decât a făcut-o arbitrul.”, a declarat Vlad Iacob pentru Playsport.

În prelungiri, Bena și Bani s-au dat cap în cap și, preț de câteva minute, Dinamo a evoluat cu doar opt jucători de câmp.

,,Giafer a fost lovit în plină figură și cusut pe viu, după meci. La Bena și Bani, Bena a fost împins de un jucător advers în Bani. Francezul avea arcada spartă după meci, undeva deasupra frunții. N-a avut nevoie de copci, doar a fost dezinfectat la vestiar.”, a mai spus administratorul special al clubului.

,,Întotdeauna există lucruri care te surprind. De exemplu, ieri, faptul că meciul mergea bine, aveam 2-0, îl controlam, au fost acele minute în care ai două capete sparte, nu știi cum să oprești două sângerări, adversarii dau gol, nu ai atâtea tricouri pe bancă. 

Nu îmi aduc aminte în cariera mea, și am mulți ani în fotbalul românesc, să fi văzut un moment ca acesta. Întotdeauna apar lucruri nu numai tehnice, dar și extrafotbalistice, care pot influența lucrurile. D-asta este o meserie atât de complexă”, a declarat Ovidiu Burcă, la Digi Sport Matinal.

Pentru Dinamo urmează partida cu Slatina de joi, de la ora 17:00, meciul se va juca la Giurgiu:

A devenit oarecum clișeu pentru toată lumea să ceară puțin răgaz. Și eu ceream puțin timp să adun lucrurile, să adun echipa, să le trasez niște obiectiv din toate punctele de vedere: tehnic, tactic, de grup, ca și echipă. Ca să pot să-i capacitez, să înțeleagă încotro mergem. Cred că ușor-ușor s-a văzut că lucrurile sunt pe un drum bun.

Simt că echipa este departe de potențial maxim. Avem, încă, jucători care joacă sub capacitatea lor. Jucătorii au început să se mai cunoască mai bine între ei, să înțeleagă mai bine ceea ce eu îmi doresc de la ei. Eu să-i cunosc mai bine, să creez mai țintit antrenamentele la ce au ei nevoie. Eu simt că deja există o conexiune mai mare între noi”, a completat tehnicianul lui Dinamo.

Povești de viață. Oferit de Glasul Tribunei

loading...

Lasă un răspuns