Când va afla Dinamo dacă a luat licența pentru sezonul următor

Stiri Dinamo

Scris de:

Pentru Dinamo a fost un sezon foarte complicat din punct de vedere sportiv, dar financiar lucrurile au stat mai bine în acest sezon, comparând cu ceea ce a fost în sezonul anterior.

Atunci au fost mari emoții în privința obținerii licenței, dar prin eforturile DDB din întregul campionat, lucrurile stau mult mai bine.

Conform GSP, alb-roșii sunt programați marți, 10 mai, pentru a-și prezenta proiectul pentru sezonul viitor care să le dea licența pentru Liga 1 și să le permită „câinilor” să continue și anul viitor în campionat dacă vor învinge la baraj.

Din informațiile GSP.ro, oficialii lui Dinamo nu au nicio emoție în privința obținerii licenței. Aceștia vor afla verdictul pe 20 de mai de la Comisia de Licențiere.

Dacă dosarul lui Dinamo nu va fi acceptat, atunci alb-roșii se pot adresa Comisiei de Apel până pe 30 mai.

Absent în ultima vreme din spațiul public, Mureșan a lăsat de înțeles că va părăsi „haita” după ce echipa va obține licența pentru sezonul 2022/23.

„Și eu sunt vinovat pentru lipsa rezultatelor de la Dinamo. Am vrut să plec, chiar și recent, dar mă împiedică un lucru. Eu nu pot să-mi deleg semnătura. Am vrut să-mi dau demisia, dar dura ceva timp. Așa că sunt obligat să stau să asigur din punct de vedere administrativ obținerea licenței.

În mod normal, nu mai rămân după finalul sezonului. Dar acum lucrez la licență. E o condiție obligatorie să luăm licența, trebuie să depunem toate actele până la finalul acestei luni. Suntem în regulă. Eu zic că sigur luăm licența, apoi e posibil să plec”, a declarat Mureșan la acea vreme.

Tot mai pregătiți!

Dinamo a învins pe Botoșani cu scorul de 3-2 și echipa noastră a transmis un semnal puternic în urma succesului din Moldova.

După meciul câștigat de Dinamo, s-a discutat foarte mult despre arbitraj și erorile uriașe comise împotriva echipei noastre. Nu ai cum să nu vorbești despre acest aspect al unui meci de fotbal, când ești privat de două lovituri de pedeapsă, o eliminare stupidă dictată în finalul meciului, galbene neacordate în tabăra gazdelor, care ar fi însemnat automat eliminări.

Însă mi-a plăcut foarte mult evoluția echipei noastre, împotriva unei echipe foarte bune din play-out, o formație care a ratat la ”mustață” calificarea în play-off. În primul rând, am văzut o bună organizare a jocului în prima repriză, cu mici excepții, Dinamo a arătat foarte bine defensiv și golul primit a venit în urma hazardului mai mult, a fost o scăpare în centrul apărării, dar nu a fost un singur vinovat.

La capitolul negativ aș trece faptul că am primit gol în urma unei faze fixe, dar pe de altă parte, am început și noi să fim mai periculoși la cornere și lovituri libere, ceea ce nu prea se întâmpla până acum. Am și marcat din fază fixă, iar asta nu poate decât să ne bucure.

Am văzut că putem alerga în sfârșit, Dinamo nu a mai cedat fizic, chiar dacă am evoluat în inferioritate numerică, nu am văzut o echipă leșinată după minutul 70, cum se tot întâmpla, semn că munca depusă în ultimele săptămâni începe să dea roade și Dinamo să fie mult mai capabilă să ducă efortul timp de 90 de minute.

În continuare îmi mențin părerea că locul lui Morar nu este ca vârf avansat, dar totodată, dacă ai un Cosmin Matei într-o asemenea formă, e greu să îl treci pe Morar vârf doi și să îl scoți pe Matei din schemă, ori să îl treci în bandă, unde nu are aceeași libertate de mișcare. Rămâne de văzut cum va gândi Uhrin sistemul, odată cu revenirea lui Irobiso în avanposturi.

Am spus că aceste ultime etape rămase din play-out sunt de pregătire în perspectiva barajului, iar Dinamo pare tot mai pregătită de cel mai important test al sezonului. Mai avem un singur meci, în care Uhrin probabil va încerca să îi menajeze pe jucătorii cu probleme medicale.

Astăzi aflăm dacă mai avem cumva speranță că putem trece măcar peste Chindia în clasament, în funcție de rezultatul lor cu Sepsi, dar și dacă vor face egal sau vor pierde, ar trebui să nu câștige în ultima etapă cu Gaz Metan Mediaș, iar aici nu aș paria pe acest deznodământ, mai ales că și noi avem un meci greu cu UTA, vinerea viitoare, în Ștefan cel Mare, iar gândurile merg către baraj.

Eu unul sunt mai încrezător în echipa după rezultatul de vineri seară și am încredere că vom putea trece cu bine peste dubla de la baraj!

,,Este o victorie importantă, dar a fost vorba despre atitudine, atitudinea a făcut diferența. Am vorbit cu jucătorii înainte de meci și le-am spus că nu mă interesează dacă vom reuși să câștigăm sau nu, dar vreau să joace bine. Au jucat foarte bine, am avut mai multe ocazii decât Botoșani, sunt bucuros pentru asta, dar nu pentru cartonașele roșii primite, trebuie să avem mai multă grijă.

Cu un om în minus, nu credeam că putem câstiga. Le-am spus la pauză că în primele 10-15 minute trebuie să jucăm cu răbdare și trebuie să jucăm repede, să jucăm fotbal. Nu am schimbat nimic la pauză, după schimbarea lui Torje.

Nu am emoții pentru baraj, șansele sunt 50-50, dacă vom juca așa și ne vom concentra, avem șansa noastră. Nu am o preferință cu cine să jucăm la baraj. Nu vreau să vorbesc despre echipele din liga secundă, după ce vom afla numele adversarului de la baraj, o să vorbesc mai mult.

Nu vreau să vorbesc despre ce va fi, despre viitor, este o perioadă complicată pentru noi și trebuie să rămânem în prima ligă, sper să ne salvăm, dar nu depinde doar de noi. Dacă vom juca bine, ne vom salva!” , a declarat Dusan Uhrin la conferință de presă de după meci!

CITESTE SI:

,,Nimeni nu vrea Dinamo în Liga 1, vor să-i rupă capul!”

Primul pas către finală, dar un semnal de alarmă

loading...

Lasă un răspuns