,,Nimeni nu vrea Dinamo în Liga 1, vor să-i rupă capul!”

Stiri Dinamo

Scris de:

Ieri seara, echipa lui Dusan Uhrin a obţinut o victorie uriaşă la Botoşani, în etapa a 8-a a play-out-ului Ligii 1. „Câinii” au obţinut al treilea succes la rând şi trec prin cel mai bun moment al sezonului.

„Câinii” au obținut cea mai mare victorie a sezonului. În 10 oameni, echipa lui Dusan Uhrin s-a impus pe terenul unei candidate la barajul pentru Conference League. Formația din Ștefan cel Mare își face pregătirea pentru barajul de retrogradare/promovare.

A fost un meci însă în care echipa noastră a fost măcelărită de arbitraj, însă niciun oficial al clubului nu a oferit vreun punct de vedere.

Florin Prunea tună şi fulgeră după FC Botoşani – Dinamo 2-3. Fostul oficial din Ştefan cel Mare a dat de pământ cu brigada condusă de Alexandru Moroiță.  Acesta este de părere că se doreşte retrogradarea „câinilor” cu orice preţ.

„Victoria a fost neașteptată pentru foarte multă lume înaintea jocului. Dar, după jocul și atitudinea lui Dinamo, a fost o victorie meritată nu numai împotriva Botoșaniului, ci și a unei brigăzi de arbitri cum rar mi-a fost dat să văd.

Astea se cheamă brigăzi de arbitraj cu dedicație! Astea nu sunt întâmplătoare. Este inadmisibil să ai henț pe 16 metri, ofasaid de trei metri și să nu ridici fanionul! A fost împingere grosolană în fața asistentului și nu s-a dat nimic. Asta se cheamă, cum spun fotbaliștii: «Japcă pe față».

Dacă mai arbitrază băiatul ăsta în Liga 1, părerea mea e că sunt alte interese. Ce s-a întâmplat la meciul de aseară este inimaginabil. I-am zis și lui Dusan (n.r. Dusan Uhrin) să nu se mai lase adormiți de astea că toată lumea vrea Dinamo în Liga 1.

Nu, nimeni nu vrea Dinamo în Liga 1. Anul acesta au fost excutați la multe meciuri. În momentul în care șacalii simt miros de sânge, ăluia mai slab îi dau în cap toți. Domne, ce a fost aseară a fost de noaptea minții. Când trimiți pe unii să execute, se întâmplă ce s-a întâmplat aseară. Să ai o brigadă de maniera asta este inacceptabil. Nu se poate. Faze prea evidente!

Pentru că Dinamo în toți anii aceștia a hotărât câștigarea campionatului, fie că a fost vorba de CFR, fie că a fost vorba de Steaua (n.r. FCSB), chiar dacă n-a câștigat campionatul. Îi văd pe toți cu vrăjeala asta: «Domne, vrem Dinamo în Liga 1». Astea sunt filme pentru copii mici. De asta, să nu se lase adormiți de bazaconiile astea. Nimeni nu vrea Dinamo în Liga 1. Toți vor să-i rupă capul, dacă pot”, a tunat Florin Prunea, potrivit Fanatik.ro

,,Este o victorie importantă, dar a fost vorba despre atitudine, atitudinea a făcut diferența. Am vorbit cu jucătorii înainte de meci și le-am spus că nu mă interesează dacă vom reuși să câștigăm sau nu, dar vreau să joace bine. Au jucat foarte bine, am avut mai multe ocazii decât Botoșani, sunt bucuros pentru asta, dar nu pentru cartonașele roșii primite, trebuie să avem mai multă grijă.

Cu un om în minus, nu credeam că putem câstiga. Le-am spus la pauză că în primele 10-15 minute trebuie să jucăm cu răbdare și trebuie să jucăm repede, să jucăm fotbal. Nu am schimbat nimic la pauză, după schimbarea lui Torje.

Nu am emoții pentru baraj, șansele sunt 50-50, dacă vom juca așa și ne vom concentra, avem șansa noastră. Nu am o preferință cu cine să jucăm la baraj. Nu vreau să vorbesc despre echipele din liga secundă, după ce vom afla numele adversarului de la baraj, o să vorbesc mai mult.

Nu vreau să vorbesc despre ce va fi, despre viitor, este o perioadă complicată pentru noi și trebuie să rămânem în prima ligă, sper să ne salvăm, dar nu depinde doar de noi. Dacă vom juca bine, ne vom salva!” , a declarat Dusan Uhrin la conferință de presă de după meci!

loading...

Lasă un răspuns