Când are loc reunirea lotului și când va fi vizita medicală

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de startul pregătirilor din pauza competițională de iarnă.

O pauză cu multe semne de întrebare, în care sunt multe lipsuri financiare, dar există speranța ca situația să se îmbunătățească în perioada următoare.

Echipa este încă în vacanță, dar în curând va avea loc vizita medicală și reunirea lotului sub comanda lui Ovidiu Burcă. Clubul a anunțat pe pagina oficială de facebook când avea loc reunirea, dar și vizita medicală:

,,START!
Lotul dinamoviștilor va efectua luni, 9 ianuarie, vizita medicală pentru a doua parte a acestui sezon competițional. A doua zi, marți, 10 ianuarie, echipa noastră își va relua pregătirile, în cantonamentul de la Săftica, sub comanda antrenorului principal Ovidiu Burcă.

Liga 2 se va relua la finalul lunii februarie, a anunțat Federația Română de Fotbal (FRF).
Unirea Constanța (teren propriu), Șelimbăr (deplasare) și Politehnica Timișoara (teren propriu) sunt adversarii dinamoviștilor în ultimele trei etape rămase de disputat în sezonul regular.” a fost mesajul clubului.

Cum va fi organizată perioada de cantonament de iarnă

Din păcate, situația financiară a clubului nu permite efectuarea unui cantonament în străinătate, dar antrenorul echipei a explicat cum va fi organizată perioada de pregătire centralizată și de ce depinde:

,,Am sperat că lucrurile se vor așeza, în speranța că vom putea merge într-un cantonament de pregătire în Antalya, unde terenurile de antrenament sunt foarte bune, clima bună. În principiu, dacă jucătorii vor face tot ce le-am cerut în vacanță, începem să lucrăm cu mingea și ne trebuie terenuri bune. Planificăm un cantonament local, rămânem la Săftica.

O să ne ajustăm, o să incropim în funcție de vreme, de terenurile pe care le avem la dispoziție. Terenurile de iarbă nu sunt practicabile în perioada în care vom avea noi pregătirea de iarnă, trebuie să găsim terenuri sintetice de dimensiuni normale, de calitate bună, terenurile sintetice pot face mult rău jucătorilor. Încercăm să ne ferim de accidentări, este volum mare de lucru, era important să fie mers undeva cu condiții bune, o să încercăm să ne ajustăm planificările pe ceea ce înseamnă Săftica și organizare la nivel intern.”, a declarat Ovidiu Burcă pentru Radio Dinamo1948.

Care este programul de pregătire al jucătorilor în vacanță! Cum sunt monitorizați

Care este programul de pregătire al jucătorilor în vacanță! Cum sunt monitorizați

O perioadă lungă fără fotbal și antrenamente cu echipa, dar asta nu înseamnă că jucătorii au liber de la orice activitate sportivă. Antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, a explicat în direct la Radio Dinamo1948 care este programul de pregătire al echipei în această perioadă, în care jucătorii trebuie să se prezinte la un nivel optim din punct de vedere fizic:

,,E foarte importantă această perioadă, le-am dat liber total de la orice de activitate timp de 10 zile, le-am cerut să uite de fotbal, să se relaxeze, să facă tot ce nu au putut să facă în timpul campionatului. Trebuie să respecte programul pentru fiecare, individual.

Au 5 zile pe săptămână în care trebuie să facă mișcare, de 3 ori au alergări și de 2 ori trebuie să meargă la sală. Îi monitorizăm prin aplicație, ne trimite poze de la sală în fiecare zi. suntem în spatele lor, e o postură ingrată să stai să îi urmărești pe jucători, dar până vom avea o anumită mentalitate, până când o să ne cunoaștem unii pe alții, să fim siguri, am vrea o perioadă de tranziție și să nu mergem pe încredere totală. Chiar dacă sunt mulți conștincioși și știu că vor respecta programul.”, a explicat antrenorul lui Dinamo, Ovidiu Burcă, pentru Radio Dinamo1948.

loading...

Lasă un răspuns