Calarasi-DINAMO: CALIFICARE obligatorie! Cum ar putea arata primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se deplaseaza astazi la Calarasi pentru un duel extrem de important pentru echipa noastra, decisiv probabil pentru Jerry, dar si pentru a pastra speranta ca putem obtine ceva pozitiv din acest sezon.

Pana in aceasta faza a competitiei, Dinamo a avut parte doar de adversari puternici, am trecut in primul tur de Viitorul Constanta, in cel mai bun meci al sezonului, 3-0 sec, in care nu le-am dat nicio sansa dobrogenilor. Apoi a venit victoria in derby-ul cu Fcsb, care ne-a oferit tichetele pentru faza urmatoare. Sortii au fost mai blanzi si ne-au scos in cale pe Dunarea Calarasi, o echipa din liga secunda, care se bate pentru promovare, dar pana la urma este o echipa din esalonul secund.

Dunarea, un meci bonus! Pentru calaraseni, calificarea in aceasta faza a competitiei nu era in program, asa cum nu este in program sa mearga mai departe, asa cum a spus antrenorul Cristi Pustai, meciul din sferturi este un bonus pentru ei. Dar asta nu inseamna ca indiferent de ce jucatori va trimite in teren, meciul nu va fi tratat cu maxim de seriozitate, ca nu vor da totul pe teren. Nu ai sansa prea des sa intalnesti un Dinamo aflat atat de jos, in sferturile de finala.

Dunarea a fost de altfel singura echipa care a obtinut calificarea la masa verde, meciul cu Turris Turnu Magurele nu s-a mai desfasurat dupa ce echipa patronata de Dragnea Jr. s-a retras din toate competitiile. Dunarea este pe loc de play-off in esalonul secund, pe loc de play-off si au un egal si o victorie in 2021.

Dinamo dupa umilinta: Dinamo revine dupa ce i-a fost administrata o mama de bataie de catre Viitorul Constanta, un meci de uitat pentru echipa noastra, care a aratat pur si simplu groaznic. De altfel, am aratat groaznic in ultimele doua meciuri oficiale, in care defensiv nu am mai fost deloc in regula, iar din punct de vedere ofensiv, in dreptul lui Dinamo poate fi trecut un mare ZERO! Atat in ceea ce priveste numarul golurilor marcate, dar si al ocaziilor create.

Intrebarea care se pune, aceasta este adevarata fata a lui Dinamo sub comanda lui Jerry Gane? A fost doar o criza de forma peste care vom trece astazi si jucatorii vor castiga, iar ulterior lucrurile vor reveni cat de cat la normal? Vom afla astazi.

Meciul este unul decisiv, nu trebuie sa ne ferim de cuvinte. Evident ca este decisiv in ceea ce priveste situatia noastra in Cupa, obiectivul anuntat atat de jucatori, cat si de antrenor si director sportiv, singurul trofeu la care mai putem spera dupa ce in campionat suntem implicati in lupta pentru supravietuire. Pentru a nu ramane doar cu aceasta lupta pentru supravietuire, avem nevoie de un succes care sa ne mentina in competitie.

Totodata, este decisiv si pentru Gane, suflarea dinamovista si-a cam pierdut rabdarea cu Jerry, care nu a parut capabil sa schimbe ceva in jocul in cadere al echipei, unitatea vestiarului pare ca s-a dus si premisele de revenire nu sunt teribil de bune. Astazi trebuie sa ne arate ca este antrenor principal, sa vedem o alta fata a echipei. De aceea nu cred ca va experimenta prea mult, nu cred ca va schimba prea mult si vom vedea un prim 11 apropiat de ce ar folosi si in campionat, poate cu mici exceptii.

Cum ar putea arata primul 11: Desi initial am spus ca ma astept sa il vedem pe Gudmund Kongshvan in poarta, ma astept ca Mihai Esanu sa fie in garnitura de start, are avantajul de a fi U21 si tinand cont de penuria de jucatori U21 in alte compartimente, are un mare avantaj. Chiar daca a primit 5 goluri cu Viitorul, nu i se poate imputa lui infrangerea, ba chiar a avut cateva interventii.

In defensiva, revin Sorescu si Puljic. Langa Ante, va intra Grigore, Ehmann a facut un meci foarte slab cu Viitorul, nu doar greseala de la primul gol, dar evolutia per total nu a fost cea asteptata si momentan Rici va primi credit din partea lui Gane pentru al doilea U21. In stanga, Filip cred ca va lua loc pe banca astazi, ma astept sa il vedem pe Radu titular, totusi Steliano nu a aratat prea bine in ultimele meciuri.

La centru, Anton si Rauta par a fi puncte fixe. Din informatiile noastre, se pare ca Gane nu va mai folosi din nou un sistem cu doi atacanti si Achim pare a fi favorit sa joace titular si astazi ,un alt jucator de la care asteptam mult mai mult. In banda stanga, acelasi Fabbrini, cel care speram sa prinda o zi cu pofta de joc.

Nepomuceno va iesi din garnitura de start, jucatorul din Curacao are si cateva kilograme in plus, nepermis la acest nivel sa vorbim despre asta, mai ales ca nu a venit de ieri la echipa, lipsa de profesionalism. De aceea eu ma astept sa il vedem pe Morsay titular, de data asta in banda, locul lui de baza. Daca va arata mai bine sau mai rau, ramane de vazut, dar cert este ca trebuie sa arate altceva. Oricum pare o crunta dezamagire pana acum, dar inca mai are timp sa arate ca nu a fost adus chiar degeaba.

In atac, evident ca va juca Magaye Gueye, un alt jucator cu kilograme in plus, mi se pare ireal ca vorbesc despre un jucator profesionist, de la nivelul asta, care sa nu fie in forma sportiva si fizica decenta, IN PLIN SEZON. Din pacate, desi ar merita sa stea fix pe banca de rezerve, nu exista alternativa. Stere a intrat 45 de minute cu Viitorul, a parut decent, dar nu este el solutia, cel mult poate sa intre tot in repriza secunda, in functie de evolutia scorului.

Este o calificare de care avem mare, mare nevoie, sper ca baietii sa ne arate altceva, depind multe lucruri de ceea ce se va intampla pe teren. Nu ma intereseaza atitudinea, ma intereseaza sa vedem si fotbal prestat din partea baietilor, sa vedem FOTBAL!

HAI DINAMO! 

DOAR DINAMO BUCURESTI

loading...

Lasă un răspuns