AcasăEditorialBuzău-DINAMO: Avem primul 11 trimis de antrenorul lui Dinamo!

Buzău-DINAMO: Avem primul 11 trimis de antrenorul lui Dinamo!

Gloria Buzău și Dinamo București se întâlnesc în această după-amiază într-un meci amical programat la Buzău.

Buzău a fost gazda ultimei înfrângeri a echipei noastre în campionat, se întâmpla acest lucru în luna septembrie și Dinamo avea în acel moment nu mai puțin de 5 înfrângeri în primele 7 etape de campionat și la drept vorbind, părea că cerul cade peste noi, fiind pe loc de retrogradare.

A urmat atunci o pauză competițională prilejuită de meciurile echipei naționale și Dinamo a profitat din plin de acea pauză, reușind o serie excelentă în campionat, care ne-a adus până pe locul 8, la 4 lungimi distanță față de locurile de play-off.

Munca nu este încheiată și urmează pentru Dinamo două ”finale” pentru play-off, cu Iași și Brașov, ambele meciuri urmând să se joace în deplasare. În pregătirea acelor partide, Burcă a programat un meci amical la Buzău, împotriva unei contracandidate la ocuparea unui loc de play-off, formația antrenată de Adrian Mihalcea, care l-a înlocuit pe Cristi Pustai în urmă cu mai bine de o lună de zile.

Ovidiu Burcă vrea să profite de acest meci pentru a testa anumiți jucători, va fi trimis în teren și Marius Tomozei, care și-a revenit după cumplita accidentare suferită în luna noiembrie, ruptură de ligamente încrucișate. Ahmed Bani, Denis Oncescu și Costin Amzar sunt la loturile naționale, astfel că vor fi folosiți și alți jucători astăzi, cum ar fi tânărul portar Mihai Turiga, un tânăr de 16 ani prezent la antrenamentele echipei în ultimele zile, ar putea primi și el câteva minute, pe lângă Ștefan Fara, care se antrenează foarte bine și despre care toți membrii staff-ului au cuvinte de laudă.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE OVIDIU BURCA IN TEREN: 

Iată, mai jos, echipa de start a dinamoviștilor:
1. Fara – 2. De Moura, 5. Dudea, 23. Patriche (C), 33. Șerban – 4. Bena, 30. N. Roșu, 6. I. Roșu – 96. Delciu, 93. Pop, 18. Borcea.

Rezerve: Dujmovic, Demici, Iglesias, Stanciu, Ionescu, Buhăescu, Giafer, Tomozei, Bobea, Irimia A., Irimia D., Florescu, Ghezali.

Ovidiu Burcă a declarat pentru Radio Dinamo1948 de ce a ales să programeze acest amical și ce vrea să obțină de la el:

,,Nu ne deranjează pauza asta, am jucat multe meciuri în ultima perioadă. Am pus accent pe regenerarea unor jucători care au evoluat foarte mult. Am luat acest amical cu Buzău ca să reglăm anumite lucruri unde încercăm să insistăm, unde în ultima vreme au funcționat bine, vrem să funcționeze la fel și pe viitor, poate chiar mai bine, va fi un antrenament bun,avem pe urmă o săptămână plină de pregătire pentru meciul cu Iași. Eu cred că echipa a ridicat nivelul de la o săptămână la alta, avem speranțe mari pentru meciul de la Iași.”

,,A fost o onoare pentru mine să fiu căpitanul echipei Dinamo”

Partida amicală dintre Gloria Buzău și Dinamo București va fi transmisă în direct de Radio Dinamo1948 începând cu ora 13:00, atât pe pagina de facebook Radio Dinamo1948, cât și pe canalul de Youtube Radio Dinamo1948. Vă așteptăm alături de noi.

Dinamo este implicată în lupta pentru play-off, avem nevoie de rezultate pozitive în ultimele două meciuri rămase de jucat în 2022 și Ovidiu Burcă a oferit opinia sa despre șansele la ocuparea unui loc în primele 6:

,,Nu îmi place să dau procente, șanse, sunt convins că suntem mult mai puternici decât acum ceva timp, iar lucrul asta ne dă multe speranțe. În fotbal e posibil orice, sunt mult mai liniștit, mai încrezător în ceea ce putem obține din meciurile următoare, echipa a ajuns la un nivel destul de bun față de cum eram când am plecat.

Asta e cel mai important, să vezi progres de la o săptămână la o săptămână, lucrurile merg în direcția dorită. Eu sunt liniștit, trebuie să pregătim foarte bine meciul, nu aș vrea să pun presiune pe umerii jucătorilor, ei s-au obișnuit deja cu mine, vom merge acolo și vom face să câștigăm meciul acesta. Noi am arătat în ultimele meciuri, e nevoie de personalitate, curaj, când îmbraci tricoul lui Dinamo, istoria, ce înseamnă Dinamo, trebuie să îți dea curaj, optimism și forță.”, a declarat Ovidiu Burcă pentru Radio Dinamo1948.

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare