miercuri, iulie 17, 2024
AcasăEditorialBrașov-DINAMO: Victorie sau play-out! Care este starea lui Iglesias înainte de meci

Brașov-DINAMO: Victorie sau play-out! Care este starea lui Iglesias înainte de meci

Dinamo se pregătește de ultimul meci din campionat pe anul 2022.

Un an 2022 groaznic, foarte greu, care se apropie de final și ne aduce un ultim duel important pentru echipa noastră în campionat. Ultimul meci este cel cu Slobozia, dar este în Cupa României, competiția secundară. Acum avem meci în campionat la Brașov, acolo unde doar victoria ne menține în cărți pentru play-off.

S-au făcut multe calcule, s-au analizat rezultatele înregistrate de contracandidate, dar de acum înainte ecuația noastră s-a simplificat: trebuie să batem tot până la finalul sezonului regulat! Așa am ajunge la 33 de puncte și doar așa putem spera la play-off. În caz contrar, vom evolua în play-out și vom face planuri pentru sezonul următor.

Nu este simplu de îndeplinit acest obiectiv, avem de înfruntat astăzi o echipă care și ea la rândul ei are speranțe pentru play-off. Există ceva asemănări între cele două echipe, deoarece atât noi, cât și Brașov am avut un start ratat de sezon, dar echipa lui Dan Alexa și-a revenit și în ultima etapă a învins în deplasare pe Steaua și acum au 23 de puncte, astfel că au toate motivele din lume să lupte pentru o victorie astăzi, care i-ar aduce și mai aproape de zona de play-off.

Brașovul pe care îl întâlnim astăzi nu este susținut de galeria echipei tradiționale, fiind de fapt Corona Brașov transformată în FC Brașov. Echipa din liga a treia, SR Brașov,este de fapt echipa susținută de suporterii stegari. Se anunță o atmosferă în alb și roșu la Brașov, 800 de bilete sunt disponibile pentru fanii dinamoviști și ne așteptăm la fani veniți din toate colțurile țării. E momentul ca și jucătorii să răsplătească efortul fanilor, care și pentru acest meci au cumpărat peste 15 tricouri, bani care vor ajunge în club, dacă vor ajunge sub formă de primă, depinde doar de jucători.

Ce variante are Ovidiu Burcă!

La Iași nu a fost cea mai bună evoluție a băieților, am pierdut cu 1-0 și absența lui Dani Iglesias s-a resimțit din plin, Dinamo nu a mai avut același joc de posesie cu care eram obișnuiți, a fost un meci total ratat, nici jucătorii veniți de pe bancă nu au mai adus acel plus dorit. Din fericire, Dani Iglesias pare să fie apt de joc pentru acest, s-a antrenat normal și în mod normal ar trebui să îl vedem în teren, mai ales că dacă nici acum nu se forțează, atunci când?

Pe linia de fund mă aștept la Oncescu în poartă, Amzar și Moura în benzi, Patriche și Giafer în apărare. Bena va fi în fața fundașilor, Gorka este suspendat pentru acest meci, în vreme ce în față mă aștept să îi vedem pe Dani Iglesias și Iulian Roșu, urmând ca Nelut Roșu să între de pe bancă. În față, cred că îl vom vedea pe Ghezali titular de această dată, deși nu aș fi șocat să îl vedem tot pe Borcea, deși cred că mai degrabă tânărul dinamovist va intra pe parcurs. Bani în celălalt flanc, iar în atac probabil va fi tot Vasile Buhăescu. Atacul rămâne în continuare uriașă noastră problemă.

Pot fi și alte schimbări desigur, aici ține de Burcă și de inspirația lui, sperăm să fie alegerile potrivite, să reușim astăzi victoria atât de necesară. Toată muncă depusă trebuie să fie răsplătită astăzi de un rezultat favorabil. Ne dorim această victorie și sper că băieții se mobilizeze!

De ce sunt tinerii jucători reticenți să meargă la sală

”Am încheia perfect o săptămână după victoria cu Steaua. Este un meci important pentru noi, pentru că am avea posibilitatea să ne apropiem de play-off. Ultima impresie contează foarte mult. Este un meci cu miză pentru ambele echipe.

O victorie cu Dinamo ne-ar aduce două luni de liniște. Pentru Dinamo este cam ultima șansă de a mai spera la play-off. În acest sezon, începând din etapa a 5-a, a 6-a au arătat foarte bine. La fel ca și noi, Dinamo a pierdut puncte importante la startul sezonului, apoi a avut o serie excelentă.

Au un antrenor foarte bun pe care îl apreciez, prietenul meu Ovidiu Burcă, și convins că vom avea un meci dificil”, a spus Alexa despre meciul cu Dinamo

EXCLUSIV: Care este abordarea preparatorului fizic! Cum și-a revenit echipa după startul greoi

,Mă simt pregătit pentru duelul cu Brașov, nu numai eu, dar și echipa suntem pregătiți pentru meciul cu Brașov. Cu 2-3 zile înainte de meci trebuie să fim cât mai activați, înțelegem și noi faptul că toate meciurile rămase sunt ca niște finale, suntem condamnați să câștigăm. Trebuie să arătăm din ce în ce mai bine, de la un meci la altul, pentru a putea ajunge în play-off, acolo unde ne dorim cu toții să ajungem. Am trecut peste înfrângerea cu Iași, nu a fost ușor, au trecut deja câteva zile, ușor, ușor trecem peste și privim către viitorul meci.”, a declarat Amzăr pentru Radio Dinamo1948.

,,Pentru mine, dacă dăm 100% în fiecare antrenament, avem o șansă. Dacă reușim să câștigăm, ajungem la 24 de puncte, ar fi bine, dar trebuie să câștigăm. Am început bine săptămâna de antrenamente, noi doar trebuie să ne pregătim și să dăm tot ce avem mai bun, eu cred în echipa noastră.”  a spus Bena pentru Radio Dinamo1948

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare