Botosani-Dinamo: Moldoveanu da lovitura de gratie!

Editorial

Scris de:

Dinamo avea de sters o imagine sifonata serios dupa infrangerea cu Juventus, prima in fata unei ultime clasate pe teren propriu din 1949 incoace. 

 

Misiunea nu era deloc usoara, intalneam principala contracandidata pentru locul 7, FC Botosani.

Dinamo putem spune ca a ramas in afara locurilor de play-off si din cauza rezultatelor inregistrate in duelurile cu FC Botosani. Acestia ne-au invins pe teren propriu cu 1-0 prin golul marcat de Golofca. In toamna s-a terminat 0-0, dupa un meci in care Dinamo a ratat foarte mult.

FC Botosani este una din putinele echipe din Liga I, alaturi de CSU Craiova, care propune un sistem cu trei fundasi centrali.

Daca atentia e indreptata catre jucatori precum Golofca sau Morutan, mai ales prin legaturile lor cu FCSB, cel mai bun marcator al lor este Mihai Roman, care desi e trecut bine de 30 de ani, traieste o a doua tinerete la trupa moldava. Acesta are 10 goluri in toate competitiile.

Florin Bratu a umblat la sistemul de joc. Moldoveanu si Popa au ost doar rezerve, Nemec a fost unicul varf. Torje lasat in afara lotului a fost inlocuit cu Sergiu Hanca. Romera nu pare a fi unul dintre favoritii lui Bratu, pentru a doua oara acesta a fost lasat pe banca de rezerve, de data aceasta Corbu a fost in garnitura de start. Bratu a umbrat si la fundasii centrali, Maric i-a luat locul lui Popescu.

Dinamo a folosit un sistem 4-1-4-1, cu Mahlangu la inchidere, Hanca si Nistor in linie cu Pesic si Salomao, Hanca in zona central stanga.

Inceputul de meci a fost unul anost, cu Dinamo insa ceva mai atenta si implicata in joc fata de dezastrul cu Juventus, cand am fost total iesiti din joc.

Nistor a incercat poarta lui Cobrea in minutul 10 cu un sut de la distanta, dar fara a pune in pericol poarta adversa. Cobrea a fost in lotul lui Dinamo, dar a evoluat intr-o singura partida in meciul istoric de Cupa Romaniei cu Dinamo II. Acelasi Nistor dintr-o pozitie mai buna, a sutat modest cu stangul, mult pe langa poarta.

Nemec a avut prima ocazie in adevaratul sens al cuvantului, varful slovac a sutat puternic de la 16 metri, dar Cobrea respins in lateral sutul, iar Salomao nu a gasit cea mai buna continuare.

Pesic s-a regasit intr-o situatie buna de a marca din careu, dar s-a impiedicat in balon. Momente bune de joc pentru Dinamo, care a pus presiune pe adversari in primele 15 minute, am avut o serie de 4 cornere in cateva minute de joc.

Dupa 15 minute bune de joc, Dinamo efectiv s-a transformat in aceesi echipa blazata, fara atitudine, care nu a putut sa mai lege niciun fel de actiune ofensiva decenta, toate atacurile mureau la mijlocul terenului.

Vlad Olteanu continua sa evolueze modest, acesta a pierdut o minge in margine si a faultat la 25 de metri de poarta, primind si cartonas galben in schimb. O oportunitate buna pentru moldoveni, care nu au pus deloc poarta lui Penedo in pericol. Evolutiile lui Olteanu ma fac sa il regret pe Filip.

Dupa cum spuneam, pericolul vine de la Mihai Roman, nu de la Golofca, acesta a reluat din foarfeca o minge din mijlocul careului, dar Penedo a avut o interventie de “mondiale”, a respins de la radacina barei. Cea mai mare ocazie a gazdelor.

Pe final de repriza, Ivan Pesic a avut o sansa buna, dar nu a gasit cea mai buna continuare si Dinamo s-a multumit cu un nou corner, dar Dinamo nu a pus deloc poarta in pericol in urma fazelor fixe in prima repriza.

Dinamo a inceput mai bine si repriza secunda, cateva actiuni de atac la capatul carora s-au aflat Pesic si Salomao, printre cei mai activi dinamovisti in acest meci. 

Desi nu anunta nimic acest lucru, Diogo Salomao a fost eliminat in minutul 50 dupa o intrare necugetata, l-a prins pe adversar cu piciorul jos si l-a calcat. Recunosc ca sunt obiectiv si prefer sa ma abtin, chiar nu stiu daca era de rosu acea intrare. Nu a fost intentie, dar totodata a fost extrem de dura intrarea. 

Datele problemei s-au schimbat din acel moment, desi au avut o singura ocazie de poarta, moldovenii puteau sa preseze si sa obtina cele trei puncte, iar Dinamo s-a multumit sa se apere si sa joace cartea contraatacului.

Dupa cateva actiuni ale moldovenilor, care nu au pus totusi poarta in pericol, au inceput sa apara si schimbarile, Morutan a intrat si el in teren, iar la Dinamo, Nemec a iesit si i-a lasat locul tanarului Robert Moldoveanu. Imediat cum a intrat, a urmat o actiune buna de atac a lui Dinamo, dar centrarile au fost punctul nevralgic.

Sergiu Hanca a fost schimbat si el in minutul 75, a intrat in locul lui Aitory Monroy. O noua partida destul de modesta a lui Hanca, care nu a iesit cu absolut nimic in evidenta. In minutul 77, Nistor a mai incercat o data poarta de la distanta, o pozitie foarte buna, dar a tras din nou modest, Cobrea a lasat mingea sa se scurga pe langa bara. Un sut fara forta al lui Nistor, care poate fi mult mai periculos de la distanta.

Golul a venit dupa o actiune superba. Nistor a dat o pasa lunga pentru Pesic in flancul stang de la mijlocul terenului, acesta a dejucat pasul la offside, a centrat excelent, iar Robert Moldoveanu a venit foarte bine la bara a doua si a impins balonul in poarta.

Al doilea gol pentru Robert in play-out. Foarte buna aceasta actiune de atac. Dinamo are un atacant de viitor, trebuie sa avem grija de el.

Bratu a efectuat si ultima schimbare in minutul 87. Ricardo Grigore, un fotbalist pe care Florin Bratu s-a bazat la echipa U19, a primit sansa debutului la Dinamo in Liga I. Bratu a vrut sa betoneze apararea pe final de meci. Ivan Pesic a fost cel inlocuit, croatul si-a mai trecut in cont un assist in aceasta seara la Botosani.

Dinamo reuseste sa castige la Botosani dupa aproape 4 ani, un meci bun al echipei noastre, in conditiile date. Pana la urma, asteptarile trebuie sa fie conforme cu realitatea, evoluam totusi in play-out si nivelul e unul extrem de modest. Totusi, ma bucur pentru Robert care reuseste sa marcheze din nou. Ma bucur si pentru Bratu, care a gestionat bine ce s-a intamplat dupa meciul cu Juventus. 

loading...

Lasă un răspuns