Boost de moral

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a învins cu 5-1 pe Academica Clinceni, într-un test al echipei noastre în perspectiva barajului.

Un duel foarte greu de analizat, din mai multe puncte de vedere. Un meci programat de LPF la o oră cel puțin inedită pentru Liga I, sâmbătă, de la ora 12:30. Nu foarte mulți fani dinamoviști au fost prezenți pe stadion, era oarecum de așteptat, fiind un meci fără miză, mai mult cu iz de partidă de pregătire, în vederea barajului.

Un meci în care Dusan Uhrin a încercat să mai schimbe în primul 11, să ofere minute și unor jucători care au evoluat poate mai puțin în ultima perioadă. Dar trebuie să ne gândim și cine a fost adversar. Clinceni nu are o echipă precum Mediaș, formată din puști cu zero experiență în prima ligă, dar este tot o echipa condamnată în fond, care joacă doar de plăcere, deși nu știu exact ce plăcere este în a pierde toate meciurile.

Fotbal complicat

Încă din prima repriză, s-a văzut clar care vor fi coordonatele, Clinceni mizând pe contraatac, iar Dinamo să încerce să desfacă apărarea adversă. Un test interesant din acest punct de vedere, deoarece eu tot mă aștept ca la baraj să se întâmple la fel, echipa din liga secundă se va apăra mai mult și va încerca să speculeze oportunitățile pe contraatac. Problema e să nu oferim cadouri, cum tot avem tendința să facem.

Ieri a fost rândul nostru să primim un cadou, un cartonaș roșu venit din frustrare, meritat totodată. Însă a fost 0-0, pentru că au fost faze în careu în care s-a încercat ultima pasă, deși poate faza cerea finalizare, nicidecum altruism.

S-a rupt ”barajul”

Aș fi preferat din punct de vedere al desfacerii adversarului, să fie 11 contra 11, dar iau și partea pozitivă. Băieții s-au descătușat și au simțit după foarte multă vreme bucuria câștigării unui meci pe teren propriu. Gaz Metan Mediaș era învinsă în Ștefan cel Mare cu 4-0 și de atunci doar rezultate de egalitate și înfrângeri. Acum am învins și au putut să mai zâmbească și jucătorii, care resimt în mod evident presiunea.

După primul gol, parcă au început să înțeleagă că fotbalul nu este atât de complicat și am văzut faze frumoase. Desigur, adversarul nu a opus prea multă rezistență, dar trebuie luată partea pozitivă. A intrat și Azankpo, a marcat până la urmă, deși toată presa îl dădea pe Morar, la stadion s-a văzut clar că a fost Azankpo.

Dacă tot a venit vorba de Morar, are priză la gol, nu este un muncitor, dar a ajuns deja la 4 reușite și va fi un jucător cheie la baraj, sunt convins de acest lucru.

Dinamo primește un ”boost” de moral, urmează încă două meciuri în play-out, împotriva unor echipe bune, Botoșani și UTA, echipa moldoveană este în lupta pentru primele două locuri, în vreme ce UTA poate încerca să ajungă acolo, dar au nevoie de parcurs perfect și să îi ajute rezultatele indirecte. Botoșani are mâine meci cu Mioveni, măcar avem avantajul a câteva zile în plus de pregătire, dar cred că toată concentrarea este pe baraj și Uhrin face tot ce este posibil ca Dinamo să fie în vârf de formă pe 22/29 mai.

,,A fost o victorie frumoasă, dar prima repriză a fost grea, am avut oportunități și nu am reușit să marcăm. Ne-am complicat în fața porții și le-am spus jucătorilor să joace simple. Au început să joace mai bine și am marcat aceste goluri. Au jucat în inferioritate numerică totuși.  La pauză le-am spus să joace mai simplu și să pasăm mai mult în față, asta le-am transmis, nimic altceva”, a spus Uhrin în cadrul conferinței de presă.

Antrenorul dinamovist a dezmințit informația apărută în GSP, conform căreia ar fi dorit să plece de la Dinamo înainte de meciul cu Clinceni:

,,Relația cu clubul, cu conducerea, e normală, nu e adevărat că vreau să plec, nu am vorbit cu nimeni despre așa ceva, relația este normală dintre mine și președinte. Nu am luat bilet de avion să plec, nu am bani de bilete de avion” a glumit Dusan Uhrin.

,,Sunt bucuros că avem și noi liber mâine, 5-1 este un rezultat bun, am încercat să dau minute tuturor, nu se știe ce se întâmplă la baraj, pot apărea probleme fizice, am încercat să îi trimit pe toți în teren. Este bine să câștigi, să ai acest obicei de a câstiga, împotriva celor de la Craiova am jucat bine și am pierdut în ultima secundă” a spus Uhrin în cadrul conferinței de presă de după meci.

CITESTE SI:

Înfrângere drastică în ultima etapă, dar mergem în semifinale! Cu cine vom juca

Cluj pe loc de baraj, Petrolul face un nou pas greșit

loading...

Lasă un răspuns