AcasăEditorialÎnfrângere drastică în ultima etapă, dar mergem în semifinale! Cu cine vom...

Înfrângere drastică în ultima etapă, dar mergem în semifinale! Cu cine vom juca

Echipa U 19 a încheiat ieri parcursul în play-offul Ligii Elitelor, pentru categoria de vârstă U19.

Acum două săptămâni, Dinamo reușea de o manieră spectaculoasă să își asigure din nou prezența în faza semifinală a competiției, în urma unui succes incredibil în baza ”Arcom” a celor de la Fcsb. Daniel Dinu reușea atunci să marcheze 5 goluri în repriza secundă pentru o victorie, pe care tinerii noștri dinamoviști nu o vor uita prea curând.

În week-end s-a încheiat parcursul echipei noastre în play-off și din păcate pierdem noi de această dată cu 2-5, împotriva celor de la CSA Steaua. A fost un meci fără miză, dar o înfrângere dură pentru tinerii dinamoviști.

Pentru Dinamo urmează duelul din semifinalele Ligii Elitelor, cu prima clasată din seria de Vest, acolo unde Universitatea Cluj a reușit să încheie pe primul loc, deși a fost la egalitate de puncte cu Csikszereda Miercurea Ciuc.

Astfel, noi vom întâlni echipa clujeană în semifinale, cele două s-au mai întâlnit în această fază a competiției și în urmă cu câțiva ani, iar Dinamo a avut și atunci câștig de cauză, la fel cum ne dorim să avem și acum. Prima manșă se va disputa duminica viitoare, de la ora 12:00, probabil pe stadionul ”Metaloglobus”. Returul va fi peste o săptămână la Cluj!

Din nou înfrângere! 

Anul 2022 este unul de uitat pentru echipa secundă, care merge din înfrângere în înfrângere. Nici de această dată, băieții antrenați de Sorin Colceag nu au reușit să învingă și au pierdut cu 2-1 pe teren propriu, partida cu Argeș II. A fost al treilea meci din acest an în care Dinamo pierde în minutele de prelungiri.

Dinamo a deschis scorul prin Andrei Mitran, dar ultima clasată a intorss scorul și astfel continuă parcursul dezastruos din acest an.

Rămâne de văzut care va fi viitorul acestei echipe din sezonul următor, mai ales că vom avea o nouă competiție în 2022!

FRF a anunțat înființarea unei noi competiții: Liga de Tineret.

În ședința Comitului Executiv al FRF, șefii fotbalului românesc au decis înființarea Ligii de Tineret.

Potrivit FRF, această competiție va înlocui Liga Elitelor U19.

În cadrul ședinței de Comitet Executiv care a avut loc azi, 27 aprilie 2022, la sediul FRF,  fost aprobată o nouă competiție FRF.

Liga de Tineret va înlocui Liga Elitelor U19. Decizia a fost luată ca urmare a unei analize FRF din care a rezultat faptul că, dintre jucătorii folosiți în Liga Elitelor U19, 60 la sută erau, de fapt, Under 18. În plus, jucătorii de la loturile naționale U19 și U18 nu mai evoluau în Liga Elitelor U19, provenind în totalitate de la seniori.

De asemenea, în UEFA Youth League, jucătorii U19 care câștigau Liga Elitelor nu aveau drept de joc. În competiția europeană evolua următoarea generație U19, adică jucătorii U18 din Liga Elitelor U19 plus cel mult trei jucători Under 19.

În noua competiție FRF, Liga de Tineret, vor participa cele mai bune 24 de echipe din Clasificarea Academiilor și vor putea evolua jucători Under 18, cu posibilitatea de a putea folosi trei fotbaliști peste limita de vârstă, dar fără a depăși categoria Under 21.

Cele 24 de formații vor fi împărțite în două serii de câte 12 echipe și în sezonul regular se vor disputa 11 etape, jucând fiecare cu fiecare în sistem tur.

Cele mai bine 6 echipe clasate se vor califica în play-off, iar celelalte 6 vor evolua în play-out.

În play-off și play-out se vor disputa 10 etape, în sistem tur-retur.

Primele două formații din clasament la finalul play-off-ului, din fiecare serie, se vor califica la turneul final, unde vor avea loc semifinalele și finala competiției.

Campioana Ligii de Tineret va reprezenta România în UEFA Youth League.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare