„Avem o lună la dispoziție să ne pregătim”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dusan Uhrin jr. (54 de ani), antrenorul lui Dinamo, și Jonathan Rodriguez (31), mijlocaș al alb-roșilor, au prefațat meciul cu Gaz Metan din etapa 6 a play-out-ului Ligii 1, programat vineri, 22 aprilie, de la ora 20:00.

Resemnat cu barajul, antrenorul lui Dinamo transmite că obiectivul a devenit pregătirea echipei pentru meciurile de menținere în Liga 1.

Dusan Uhrin anunță că va efectua modificări în echipa de start cu Gaz Metan față de cea standard, dar îi avertizează pe jucători că e foarte important să fie concentrați:

„Am pierdut ultimul meci. Aveam o șansă mică să evităm barajul, acum trebuie să ne concentrăm pe evoluții, avem la dispoziție o lună. Încerc să trag mai tare de jucători, trebuie să alergăm mai mult pe teren, nu e suficient pentru mine.

Trebuie să facem mai multe antrenamente, pentru ca jucătorii să fie apți la baraj. Vreau să văd și alți jucători, voi folosi și alți jucători la acest meci, trebuie să-mi arate dacă sunt în formă sau nu. Vom avea adversari buni la baraj, dar ne vom pregăti.

Mediaș a înscris un gol cu Mioveni și a mai avut două ocazii. Va trebui să ne concentrăm la meci. Dacă nu vom fi concentrați, vom pierde cu ușurință. Acei jucători sunt tineri și ambițioși. Au atitudine bună, dar nu mă concentrez la ei, ci la echipa noastră, pentru că trebuie să fim în formă peste 4 săptămâni.

Nu e ca un meci amical pentru mine, jucătorii trebuie să demonstreze că au atitudinea potrivită, asta este foarte important pentru mine. Nici Mioveni nu a câștigat ușor (n.r. – a fost doar 2-1, într-un meci jucat pe 11 aprilie), trebuie să ne concentrăm, să alergăm și să jucăm bine, dar nu doar 70 de minute, ci 90”, a spus Uhrin la conferința de presă.

,,Trebuie să ridicăm nivelul, să facem meciuri bune până la baraj. Nu avem emoții, dar trebuie să tratăm meciul cu Gaz Metan serios, se poate întâmpla orice. Dacă nu-l tratăm serios, poate fi foarte greu.

Trebuie să ridicăm capul și să luptăm până la final. Nu contează cu cine jucăm la baraj, trebuie să câștigăm cu orice echipă. Trebuie să vorbim pe teren, să o salvăm pe Dinamo.

Nu mă așteptam la situația asta când am venit la Dinamo, am văzut lotul și am crezut foarte mult în acești jucători. Din păcate, suntem în situația asta și e foarte greu. Am pierdut multe meciuri pe greșelile noastre. Trebuie să fim mai concentrați și să câștigăm toate meciurile până la baraj. Suntem uniți. Nu sunt probleme în vestiar”, a spus Jonathan Rodriguez.

“Chiar dacă nu vreau să mă gândesc, realist fiind și ancorat în realitate, trebuie să iau în calcul această perspectivă deloc plăcută. Evident, lucrurile vor trebui reașezate dacă echipa retrogradează. Din punct de vedere financiar, al salariilor jucătorilor în primul rând.

Evident nu va putea fi păstrat lotul de jucători, majoritatea fiind de primă ligă. Cred că se poate salva situația, dar dacă nu vom avea cât mai repede un investitor, avem nevoie foarte tare de suportul fanilor pentru a susține acest pasaj neplăcut, în condițiile în care nu vom mai încasa bani din drepturi tv”, a spus Zăvăleanu pentru Fanatik.

loading...

Lasă un răspuns