Atunci când trebuie să ții de preț

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Problemele financiare pe care le are echipa noastră sunt vizibile, poate câteodată prea vizibile, mai ales că se discută despre orice aspect.

Probleme care nu pot fi rezolvate peste noapte, mai ales că dezastrul lăsat în urmă de către spanioli nu poate fi reparat instant. Ieri am primit informația conform căreia Janusz Gol nu mai dorește să continue la Dinamo, ce înseamnă asta pentru echipa noastră, ce consecințe vor exista, nu știu, dacă jucătorul va merge la FIFA sau nu, dar este o problemă în plus.

O altă informație interesantă a fost cea legată de interesul Legiei Varșovia pentru Deian Sorescu. A fost poate și prima ofertă concretă pentru jucătorul de bandă, o sumă de 400 000 de euro. În informația prezentată de Prosport era specificat și salariul pe care Deian ar fi urmat să îl primească, 20 000 de euro lunar.

În oferta trimisă ar există și anumite clauze care ar duce suma de transfer la peste un milion, însă bani care ar veni în timp, în funcție de performanțele lui Deian la echipa poloneză, un fel de asigurare din partea polonezilor față de un eventual eșec al lui Sorescu în Polonia. Totodată, o ofertă care a fost refuzată pentru că suma de 400 000 este insuficientă.

Am discutat pe parcursul emisiunilor și în articole, Deian poate fi transferul care să ne salveze situația în momentul de față, dacă în general o echipă aflată în situația lui Dinamo nu prea are loc de negocieri, în situația de față trebuie ținut cu orice preț de ….preț.

Hârtia primită de Deian în urmă cu o lună de zile este în schimbul sumei de un milion de euro, sumă care nu ar acoperi toate datoriile, nicidecum, dar care ți-ar oferi posibilitatea să rezolvi multe, dacă nu chiar toate problemele apăsătoare, datoriile pe termen scurt.

Din fericire, faptul că a și debutat la echipa națională, că a avut cifre foarte bune în stagiunea trecută, dar mai ales că sunt mai multe echipe interesate de serviciile sale, ne ajută în situația de față și putem spera că vom primi în schimbul transferului ceea ce ne dorim.

Însă acea ofertă poate nu va veni mâine, poimâine, posibil să vină mai târziu, până atunci trebuie să rezistăm și să mergem mai departe.

MARIO NICOLAE: ,,Deian Sorescu și Paul Anton sunt greu de ținut, dar să sperăm că vor veni oferte. Sunt de la zi la zi oferte din Polonia și Rusia. Ar trebui să vedem, să ajungem la un consens.

Mister Dusan Uhrin a primit o parte din drepturile salariale cuvenite. Deocamdată, se analizează posibilitatea aceasta, de intrare în insolvență, nu pot să o neg. Vorbim de viitorul lui Dinamo și o posibilă intrare în insolvență ne-ar ajuta să reeșalonăm datoriile și să construim mai bine decât s-a făcut în ultimii ani. Dacă se făceau bine lucrurile în trecut, nu ne mai aflam în situația asta.

Zilele trecute, am auzit un zvon că domnul Cortacero vine la București, că are planul făcut. Cine îl mai crede pe acest om. Va veni cu private jet-ul și nu îl va mai aștepta nimeni. Am discutat cu el o dată, de două ori, apoi am discutat cu oameni care vorbesc cu el zi de zi. Un om să promită atât de multe lucruri și să nu se țină de cuvânt, nu știu cum poate continua la Dinamo”. 

loading...

Faci un comentariu sau dai un răspuns?