AcasăEditorialAtunci cand trebuie sa si negociezi

Atunci cand trebuie sa si negociezi

Dinamo este intr-o situatie foarte grea din punct de vedere financiar si fiecare ban care intra in club, trebuie gestionat bine.

Trebuie gasite solutii pentru a acoperi dezastrul lasat de spanioli si banii nu par a fi niciodata suficienti. Facem cu totii eforturi pentru a ajuta clubul, dar exista si limite. Tocmai de aceea DDB a renegociat cu jucatorii salariile pe care le au la Dinamo, pentru a ajunge la o suma mult mai aproape de adevar. Aici excludem jucatorii tineri, juniorii, care oricum au salarii mici.

O parte dintre ei au acceptat oferta DDB, au s fost anuntati in mod oficial, Magaye, Puljic, Sorescu sau Fabbrini sunt o parte dintre ei. Asa cum s-a spus si in alte ocazii, se negociaza si cu restul fotbalistilor importanti. Bineinteles, cap de afis este Paul Anton. Liderul de la centrul terenului, un jucator esential pentru echipa noastra, s-a vazut si ieri impactul pe care Paul il are in cadrul echipei. Fotbalul pare mai simplu cand ai in componenta lotului astfel de jucatori.

Insa Paul este si unul dintre cei care nu au acceptat inca oferta DDB si care negociaza inca cu Dinamo. Este un jucator cu cota buna, eu il vad un titular chiar si la echipa nationala, lucru de care si el este constient, astfel ca poate primi si oferte bune din campionat, ori din strainatate.

Am remarcat aseara faptul ca dupa declaratiile lui Paul, au curs comentarii referitoare la situatia lui si cum trebuie rezolvata instant. Asta se si incearca, dar cei din board cunosc foarte bine limitele financiare pe care le avem si ceea ce poate oferi clubul. Poate fi neplacut sa te tii tare pe pozitii, dar nu ai incotro, vorbim de binele clubului in primul rand. Mi se pare logic si normal ca jucatorii care au semnat contracte sa primeasca banii, cu restul fiind vorba inca de negocieri, trebuie sa stii exact cat si cum sa ii dai. Daca judecam doar sentimental, nu rezolvam nimic.

Sunt convins ca se vor purta discutii in continuare si eu am incredere ca se poate ajunge la o intelegere cu el, dar si cu restul jucatorilor care inca nu au semnat noile contracte, pana la urma, avem nevoie de toti baietii pentru a putea duce la bun sfarsit acest sezon greu pentru noi.

Il inteleg si pe Paul, ii inteleg pe toti, care au acumulat multe frustrari in lunile petrecute la Dinamo, dar trebuie sa ajungem cu totii la un numitor comun. Am incredere in cei care negociaza cu Paul, asa cum au reusit sa ii convinga pe alti jucatori sa semneze, vor reusi si cu restul. Asadar, hai sa le oferim sprijin si sa nu punem si mai multa presiune decat este cazul. S-a demonstrat rand pe rand ca cei din board stiu ce au de facut, lucrurile incep sa se aseze si noi trebuie sa le oferim in continuare suport financiar pentru ce au de indeplinit, anume salvarea lui DINAMO! Impreuna o vom scoate la capat.

Baietii au primit azi o parte de bani, multi dintre ei. Urmeaza si ceilalti. Usor, usor se indreapta lucrurile si la noi. Banii sunt de la DDB, de la sponsori, parteneri, nu de la spanioli. Probabil spaniolii au intrat in silenzio stampa. Chiar nu mai este nicio veste de la ei! O situatie ciudata, urata! Incercam legal ca Dinamo sa fie luata din mainile acestor oameni de rea-vointa. Manana si tranquillo (n.r. maine si rabdare – in spaniola), asa au spus intotdeauna. Oamenii astia au mintit cum rar mi-a fost dat sa vad. Nu mai crede nimeni in ei”, a declarat Nicolae.

Cei din DDB mi-au spus ca au primit bani doar cei cu care au facut acorduri, iar lucrurile incep sa se linisteasca. Ce au promis cei din DDB au si realizat. Nu avem nicio veste de la spanioli. Daca DDB nu se implica, nu aveam cum sa fim prezenti in seara asta la meci. Trebuie sa vorbim mai mult de suporteri, decat de cei care sunt invizibili la Dinamo. Cortacero e ‘Invisible Man’ (n.r. Omul invizibil)”, a spus antrenorul lui Dinamo.

Le multumim suporterilor pentru devotament, e formidabil ce fac. Stiti bine povestea cu banii, niste baieti au luat niste bani din drepturile TV. Nu eu raspund de ce unii nu au luat. Eu nu am luat! Nu mai conteaza, nu mai vorbesc. Cat am contract, imi fac treaba. Nu stiu cine a hotarat cum se impart banii. A fost zi de meci, nu m-am implicat in discutii ce nu tin de fotbal”, a declarat Paul Anton la finalul meciului.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare