AcasăEditorialArbitraj MIZERABIL, VICTORIE superbă! Dinamo arată din ce în ce mai bine!

Arbitraj MIZERABIL, VICTORIE superbă! Dinamo arată din ce în ce mai bine!

Dinamo a mers în această seară la Botoșani, pentru duelul cu echipa din localitate.

Mă așteptam la un meci ceva mai liniștit, mai ales că Dinamo era doar în pregătire pentru duelul de la baraj, în vreme ce Botoșani era singura echipă cu obiectiv, acela de a merge la barajul de Conference League. Uhrin a operat câteva schimbări în primul 11 față de partida cu Clinceni:

Figueiredo- Filip, Carp, Aloe, Grădinaru- Rodriguez, Pierret, Torje, Matei, Bordusanu-Morar

Rezerve: Esanu, Moura, Patriche, Radu, Răuță, Ivanov, Crețu, Măgureanu, Ivanovski

Meciul a început excelent pentru Dinamo, Grădinaru a centrat excelent în minutul 7, iar Pierret a reluat foarte frumos în poartă, primul gol pentru mijlocașul central francez, venit din liga a treia. A fost un meci cu mare intensitate până la urmă.

Însă au venit erorile de arbitraj, în minutul 22, Dinamo a cerut penalty după ce Seroni a lovit balonul cu mâna, o fază evidentă, nu și pentru arbitrul Moroită, care nu a dictat nimic.

Din păcate, în minutul 27, Antonio Bordusanu a fost schimbat cu Geani Crețu, probleme la umărul pe care l-a avut dislocat, sperăm să își revină până la baraj. S-a făcut 1-1 la prima ocazie a celor din Botoșani, o faza norocoasă, în care balonul nu a fost respins pe zona centrală și Jaja marchează al treilea gol în poartă lui Dinamo în acest sezon.

Însă Dinamo nu a cedat și putea să facă 2-1 la o fază prelungită de atac, Matei a centrat în fața porțîi, Rodriguez lufteaza și Morar încearcă o reluarea fantezistă. La faza imediat următoare, Grădinaru salvează de pe linia porții, meci deschis în Moldova.

Vine și a doua fază în care Dinamo putea să primească penalty, același Seroni pare că lovește mingea cu mâna, dar arbitrul nu dictează nimic. Se face 2-1 până la urmă, același Pierret reia cu capul în poartă, dar la centrarea lui Rodriguez, portarul Botosaniului boxează în capul lui Pierret.

Însă Dinamo primește o ultimă lovitură în prima repriză de la arbitru, Pierret primește al doilea galben, pentru că ar fi intrat în teren fără acordul arbitrului. Așadar, două penalty-uri neacordate și eliminare cel puțin discutabilă, în doar 45 de minute. Cu toate acestea, Dinamo avea 2-1 la pauză, însă era greu să rezistăm în inferioritate numerică, fără cel mai bun jucător.

Așa cum era de așteptat, cei de la Botoșani au venit peste noi și după câteva oportunități, până la urmă reușesc să ne egaleze prin Mihai Roman, în urmă unei faze fixe judecate foarte prost de apărarea noastră. Însă arbitrajul a fost clar în prim plan și în niciun fel în sens pozitiv. Absolut înfiorător, nici nu am trecut toate deciziile împotriva echipei noastre a acestui infractor cu ecuson, care va arbitra fără probleme etapa următoare.

În minutul 60, Gabi Torje, care este total pierdut în timp și spațiu, greu de văzut ce a ajuns Torje, îi lasă locul în teren lui Răuță, însă Dinamo avea tot mai mari probleme să țină de minge.

Însă chiar și așa, în urmă unei faze de contraatac, în care Matei a ținut excelent de minge, îi pasează foarte bine lui Crețu și mijlocașul de bandă trimite în poartă, 3-2 pentru Dinamo, în inferioritate numerică. Aveam însă de rezistat peste 20 de minute cu un om în minus, nu era deloc ușor.

Însă dacă echipa noastră poate evolua de asemenea manieră și la baraj, în mod normal nu ar trebui să avem probleme. Mare risipă de efort  pentru echipa noastră.

În minutul 78, Matei și Morar au fost înlocuiți de Ivanovski și Ivanov, Dinamo avea nevoie de prospețime la mijloc și în față. Morar nu a făcut un meci deloc bun, nu este genul de atacant care să țină de minge, care să facă munca de jos, așa cum o face Ivanovski.

Dinamo reușește în mod incredibil să câștige la Botoșani, 3-2, absolut surprinzător. O prima repriză excelentă, stricată de un arbitru care a venit cu tema făcută, altfel nu îmi pot explica, refuz să cred că a fost atât de slab și să greșească într-o singură direcție. Chiar dacă au venit peste noi în partea a doua, Dinamo a lovit decisiv pe contraatac și echipa noastră pleacă cu toate punctele de la Botoșani.

Totuși, am un motiv de îngrijorare, nu știu dacă putem de fiecare dată să fim suficient de buni, astfel încât să trecem și peste arbitraj. Astăzi am reușit, dar vreau să fim arbitrati corect, este tot ce îmi doresc!

Până atunci, ne putem bucură de un al treilea succes consecutiv în campionat, se lucrează bine și Dinamo pare din ce în ce mai pregătită pentru duelul de la baraj!

HAI DINAMO!

P.S: Grădinaru primește roșu direct din partea arbitrului…INCREDIBIL!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare