AcasăEditorialAnaliza: Unde are nevoie Dinamo de intariri

Analiza: Unde are nevoie Dinamo de intariri

Dinamo a bifat doua meciuri in perioada de pregatire. Rezultatele le stim deja cu totii, cateva semnale de alarma vin si in urma prestatiilor din aceste dispute, din fericire am avut informatii direct de la fata locului. Insa doar privind per ansamblu lotul, iti dai seama ca Dinamo are in acest moment un lot departe de a fi completat si avem nevoie de intariri in cateva compartimente.

Andone a anuntat de la bun inceput ca are nevoie de 5 jucatori de camp si 2 portari. Se pare ca nu s-a schimbat ceva in acest sens, acum cateva zile anunta ca saptamana viitoare Dinamo va avea daca nu 7, macar 5-6 jucatori noi la antrenamente. Am speranta ca de data aceasta termenele vor fi respectate, spre deosebire de perioada de pregatire din vara. Pana la urma, este in interesul echipei, ca transferurile sa fie realizate cat mai repede, dar calitatea sa nu fie trecuta in plan secund, asa cum s-a intampla din nefericire, in perioada de iarna. Acum aruncand un ochi peste formulele de start din meciurile cu gruzinii si cei de la Osijek, observ ca Dinamo are cateva posturi deficitare, care nu sunt acoperite nici macar calitativ, unele nici macar cantitativ.

Portari. Dinamo are in cantonamentul din Slovenia 3 portari: Vlad Mutiu, Iustin Popescu si Laurentiu Branescu. La prima vedere pare ca suntem acoperiti, insa media de varsta a portarilor si numarul meciurilor bifate in cariera, sugereaza faptul ca Dinamo are nevoie de un portar cu experienta. Andone a recunoscut ca a fost trimisa o oferta catre Felgueiras, dar ramane de vazut daca portarul portughez ce a fost campion al Romaniei cu CFR, va accepta aceasta oferta. In ultimii ani el a fost mai mult rezerva, atat la turci, cat si la Pacos, astfel interesul lui in acest moment este sa evolueze cat mai mult. Mai sunt in discutii si alti portari.

Aparare. Dinamo a pierdut un jucator cheie in aparare, pe croatul Ante Puljic, poate cel mai bun jucator in partea a doua a sezonului. Un fundas cerebral, cu un joc aerian fara cusur, care nu s-a inteles(deocamdata) cu Dinamo. Inca mai pastrez o mica speranta ca poate se va rezolva situatia lui, ar fi cu adevarat cea mai importanta mutare sa reusim sa il pastram si in sezonul urmator. In schimb, a revenit dupa un imprumut reusit, Mihai Popescu, care a evoluat la Dunarea Calarasi. Referintele sunt bune, a evoluat foarte bine la calaraseni si a fost la un pas de promovare cu acestia. A fost titular indiscutabil acolo si ar putea primi o sansa. Pe lange el, mai avem trei fundasi consacrati: Marc, Mevjla si Nedelcearu.

Se observa din noua faptul ca avem o defensiva cu o medie de varsta scazuta, astfel ca un fundas central experimentat, ar putea conta enorm, mai ales ca intreaga zona defensiva are o medie scazuta. Deasemenea, regula ar fi sa ai 5 fundasi centrali, deoarece acolo intervin suspendarile cel mai des. Flancul stang pare acoperit, cu Filip si Olteanu, acum ramane de vazut daca Steliano va fi lasat sa plece in aceasta vara. Discutii au fost, insa oferte concrete nu. Ar putea fi anul in care Filip sa devina titular al echipei nationale, desi unii vor sa bage in fata un fundas de la rivali, desi nici macar nu evolueaza acolo, dar pupincurismul e mare de tot. In flancul drept, avem ceva probleme. Andone recunostea ca nu stie daca Laurentiu Corbu este o solutie momentan, el venind in sezonul trecut din Liga a-III-a, astfel ca din informatiile mele, va fi adus un fundas dreapta, se discuta de un fundas portughez.

Mijloc. Aici cred ca avem cele mai mari probleme. Langa Anton, Dinamo nu are un mijlocas central, care sa ofere siguranta. In aceste doua meciuri, au fost utilizati Dudea si Serban, insa primul provine din fundas central, al doilea incearca de multi ani sa se impuna in echipa si nu reuseste. Au fost negocierile cu Elhamed, care insa nu au dus la transferul israelianului in curtea noastra. Dinamo are nevoie de 2 mijlocasi centrali, pentru a fi acoperiti cu adevarat in acea zona. Sa nu uitam ca Bicfalvi a parasit echipa in aceasta vara, astfel ca un mijlocas central cu valente ofensive, ar fi necesar, pe langa unul de tip box-to-box. Dinamo mi se pare ca nu este acoperita in flancuri, langa Rotariu si Lazar, care par principalele variante ale lui Ando, avem doar jucatori extrem de tineri. Gavrila este clar ca nu va fi luat in considerare, probabil va fi cedat. Din cate stiu, negocierile cu Hamed Kone sunt aproape finalizate, urmeaza sa se stabileasca ultimele detalii. Dar mai avem nevoie de inca un jucator in acea zona. Vestea buna ar fi ca Dinamo poate avea in Tircoveanu, un al doilea playmaker, un inlocuitor la nevoie foarte bun pentru Palic, jucatorul in jurul caruia se va construi jocul echipei noastre. Asadar, la mijlocul terenului avem nevoie de cel putin 3-4 jucatori.

Atac. Dinamo are un singur varf in acest moment si varianta Kapetanos, nu imi surade. Varful grec de 33 de ani ar fi rezerva lui Gnohere, dar cred ca Dinamo poate mai mult de atat. In probe il avem si pe Kyprou, dar semnalele sunt mixte, pare muncitor, un jucator cu potential, dar faptul ca inca nu i s-a propus contract, ma pune pe ganduri. Doi atacanti nu stiu daca sunt suficienti, insa cat de curand, trebuie rezolvata aceasta problema.

Aceasta ar fi o analiza in mare, avem nevoie urgenta de minim 6 jucatori, pentru a putea spune ca lotul este completat. Important este ca transferurile realizate sa aduca un plus de valoare, sa fie jucatori de care sa poti spune ca sunt la un nivel superior celor plecati in aceasta vara. Venirea lui Puljic ar rezolva o mare problema in aparare, practic am avea zona centrala asigurata, ca si venirea lui Elhamed, care ar reprezenta un mare plus la mijlocul terenului.

Rednic are portile inchise la Nationala

Experienta ce trebuie sa aduca plusul.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare