AcasăEditorialAnaliza: Putem alinia doua echipe

Analiza: Putem alinia doua echipe

Transferul lui Bicfalvi la Dinamo, parca ne-a dat un plus de incredere ca intr-adevar, ne putem bate cu sanse reale la campionat. In acest moment, nu pare doar o utopie posibilul triumf al echipei noastre. Acum vine partea interesanta, decisiva in acest sens, ce formula va adopta Mircea Rednic? Cine va fi titular?

Mircea Rednic anunta inca de la primele meciuri de pe banca lui Dinamo, ca isi doreste sa revina la un sistem cu doua varfuri, sa faca din Dinamo o echipa ofensiva. Insa lotul, ce nu ii permitea acest lucru, il forta oarecum sa incerce un sistem cu un singur varf si mai multi mijlocasi. Dinamo nu a fost o echipa spectaculoasa in prima parte a sezonului, a mizat pe o defensiva solida si realizari individuale, coroborate cu actiuni colective. Transferurile din aceasta iarna, de care Mircea Rednic este incantat, spune ca aduc un plus, fata de jucatorii plecati, ii provoaca acum dificultati in alegerea unui prim 11. Fie vorba intre noi, e mai bine sa ai astfel de dificultati, decat sa te gandesti ca nu ai pe cine introduce in teren si mizezi pe sansa. Concurenta acerba din echipa, cu siguranta va naste o ambitie sporita, dorinta de afirmare din partea multor jucatori.

Linia defensiva: Cerniauskas- Hanca Mevjla Puljic Filip. Acum e o intrebare, desi multi erau sceptici in privinta ofertei lui Filip, sursele noastre indica faptul ca negocierile sunt reale si nu ar fi o mare surpriza sa aflam ca Steliano va pleca in Rusia. Insa pana atunci, cam aceasta ar fi linia de fund, una solida, cu talie. Se pare ca Mircea il prefera pe Puljic, in detrimentul lui Marc. Aici am un semn de intrebare, daca Puljic va pleca de la vara de la Dinamo, el fiind doar imprumutat de echipa noastra, nu riscam putin? Poate ar merita mai mult credit fundasul roman, care ar fi avut sansa chiar si la o convocare la nationala? Este un punct de vedere personal. Insa pe de alta parte, nu pot sa nu remarc calitatile de lider din teren ale lui Ante, fundas cerebral, care este un pericol la toate fazele fixe ale noastre, dovada reusita de la meciul cu Botosani cand a intors excelent balonul. Hanca s-a integrat bine in echipa, pot remarca faptul ca nu are un concurent serios pe post, Corbu avand nevoie de meciuri ca sa creasca, a evoluat prea putin, poate si de aceea se insista putin cu Peteleu. Olteanu a evoluat bine cu Botosani, chiar merita sanse acest junior sa arate ce poate in continuare. Desigur, in centru poate sa evolueze si Nedelcearu.

Mijloc: Anton – Palic Bicfalvi Romario Rotariu. Aceasta ar fi doar o formula orientativa, e posibil sa jucam in unele momente 4-2-3-1, sa fie un cuplu de mijlocas Anton-Ekeng, Bicfalvi in spatele varfului, Palic in stanga si Romario/Lazar/Leo in dreapta. Referitor la Lazar, pare ca nu are multe sanse la titularizare in acest moment, nu il vad jucator de baza, probabil va primi sanse, dar personal nu il vad sa fie titular in formula actuala. Bicfalvi nu a venit sa fie rezerva la Dinamo, cu siguranta va intra titular, poate nu din primul meci, dar de la meciul cu Astra, isi va gasi incet, incet loc in primul 11. Leo, desi multi il vedeam cu undita, are si calitati fotbalistice, pare o extrem clasica, ce intra in combinatii, astept sa il mai vad in teren. Deasemenea, mult discutatul Romario, ce pare ambitions si dorni sa arate ce poate. E bine ca avem jucatori ambitiosi si nu blazati, precum in anii anteriori.

Din nefericire, tinerii nostri isi vor gasi cu dificultate un loc de titular, chiar si ca rezerve. Tircoveanu a plecat sa prinda experienta la Medias, Costache si Patrick, desi ii apreciem si ii dorim cat mai mult in teren, mai au de crescut. Insa cert este ca avem mult solutii in fata, mai este si Batin ca posibil varf doi, desi pe mine personal nu m-a impresionat in meciul cu Botosani, asteptam mai multe din partea lui. Inca o remarca, Rotariu a primit multe sanse in acesti ani, a avut destule momente in care a oferit foarte putin, pe langa ce se astepta de la el, ar fi cazul sa creasca nivelul evolutiilor.

Atac: Gnohere-Essombe. Pentru un singur post, avem indeajuns de multe solutii, mai ales ca sunt de cea mai buna calitate, pentru Liga I. Deasemenea, in caz de urgenta, acolo poate evolua si Batin, asadar suntem extrem de bine acoperiti. In acest moment, Gnohere pare cu un mic plus fata de Essombe, dar mie personal imi place mai mult Marcel, pare mai „fotbalist” si recunosc ca are calitati pe care putini atacanti le-au avut in ultimii ani in Stefan Cel Mare.

Concluzie: Da, Dinamo pare o echipa capabila sa se bata la titlu, lucru remarcat chiar si de catre rivali. Ambitiile sunt mari, eu unul privesc cu mare incredere urmatoarea perioada si sper sa vad Dinamo in frunte, triumfand in cat mai multe competitii cu putinta.

 

loading...
Articole similare

Punct de presiune!

Moment definitoriu

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare