AcasăStiri DinamoAmical pentru Dinamo!

Amical pentru Dinamo!

Echipa noastră are de joi un nou antrenor, în persoana lui Ovidiu Burcă.

Cu aproximativ două săptămâni înainte de startul sezonului, acesta a preluat banca tehnică a echipei, într-un moment în care se caută o direcție.

Aseară am avut parte de primă noutate la nivel de lot, Vasile Buhăescu a semnat cu Dinamo, un vârf cu o vastă experiență în liga a doua, cu 73 de reușite în al doilea eșalon, care a ajutat în decursul timpului patru echipe să promoveze. Acesta a venit să completeze cel mai problematic post din echipă, cel de vârf.

Însă Dinamo are două săptămâni până la startul în noul sezon, în care Progresul Spartac ne așteaptă în prima etapa. Astfel, Dinamo va disputa în această dimineață, începând cu ora 11:00, un amical împotriva echipei de liga a treia, CSO Plopeni. Plopeni a terminat pe locul 8 din 10 în sezonul trecut al ligii a treia, în prima fază a competiției, iar în a doua parte a sezonului a reușit să evite retrogradarea.

Va fi un prim prilej pentru Ovidiu Burcă să vadă la treaba jucătorii și să tragă câteva concluzii.

Cine este noul atacant al lui Dinamo! Datele jucătorului

Cel mai descoperit post înainte de startul sezonului era cu siguranță cel de vârf de atac.

Ovidiu Burcă avea până astăzi la dispoziție doar doi atacanți, Dinu Daniel, promovat de la echipa U19, fără experiență însă la seniori, dar și Cătălin Măgureanu, un jucător care nu a confirmat până acum și nu este un atacant în adevăratul sens al cuvântului.

Astfel, Vlad Iacob și Ovidiu Burcă au început seria transferurilor cu cel mai problematic post din lot, cel de vârf de atac. Vasile Buhăescu a semnat astăzi cu Dinamo, atacantul de 34 de ani având misiunea de a continua seria promovărilor.

Atacantul înalt de 1.86 s-a făcut remarcat în fotbalul românesc la Vaslui, acolo unde a evoluat până în 2010, ulterior a fost împrumutat la mai multe echipe, iar în liga secundă, este unul dintre cei mai buni marcatori, cu 73 de reușite. În ultimul sezon a evoluat pentru CSA Steaua, unde a marcat 6 goluri și a oferit 3 pase decisive în 20 de meciuri în întreg sezonul.

Acum două sezoane a avut 10 goluri în cont pentru Petrolul în 24 de meciuri, iar cea mai bună perioadă din carieră, număr de goluri raportat la număr de meciuri, a fost pentru FC Argeș. 31 de goluri și 4 pase decisive în 82 de partide.

Promovare a reușit și alături de Juventus Colentina, pentru care a marcat de 11 ori în sezonul promovării.

Așadar, la Dinamo vine un atacant obișnuit să marcheze, deși nu mai este la prima tinerețe, Dinamo avea nevoie de experiență pe postul de vârf, probabil va mai veni un atacant înainte de startul sezonului, așa cum probabil vor mai veni și alți jucători în următoarele săptămâni.

Mult succes și HAI DINAMO!

„Sunt foarte fericit că am semnat cu Dinamo și abia aștept să joc în fața extraordinarilor suporteri din Ștefan cel Mare. Îmi doresc a cincea promovare din carieră pentru a readuce acest club acolo unde trebuie să fie!”, a declarat Vasile Buhăescu pentru suflarea dinamovistă.

9 goluri in 114 meciuri a reusit pentru FC Vaslui

11 goluri in 35 de meciuri pentru Daco-Getica

10 goluri in 24 de partide pentru Petrolul Ploiesti

6 goluri si 3 pase decisive in 20 de meciuri pentru CSA

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare