Adevaratele teste pentru Vasile Miriuta

Editorial

Scris de:

Cand am fost la Saftica la antrenamentul echipei de marti, ma gandeam la tehnicianul nostru, Vasile Miriuta, situatia in care s-a aflat inca din momentul in care a venit la Dinamo. 

Cand a fost prezentat la Dinamo, rar mi-a fost dat sa vad un antrenor mai fericit sa fie prezentat. Am fost la toate prezentarile de antrenori din ultimii 4-5 ani, el a fost de departe cu zambetul cel mai larg. 

Visul omului Miriuta devenise realitate. Numai ca in doar o saptamana, visul a devenit cosmar, a avut o trezire foarte brusca la realitate, cu doua infrangeri si un rezultat de egalitate in primele 3 meciuri. Nu a avut timp sa se bucure de venirea la Dinamo. Au urmat momente si mai dificile. 

Rezultate in continuare neconvingatoare, scandalul de la Piatra Neamt, vanzarea lui Costache, cel mai bun jucator in acel moment, in mijloc de sezon si practic scoaterea lui din schema, caderea lui Dinamo in afara locurilor de play-off, la distanta destul de mare. Plus lotul subtire. A fost la un singur pas sa fie demis. Dar in acel moment, ceva s-a intamplat. 

Vestiarul s-a unit in jurul lui Miriuta, un om care a incasat mereu lovituri peste lovituri. Si unirea vestiarului in urma acelor evenimente nefericite, s-a tradus intr-o serie foarte buna pentru Dinamo. De la echipa iesita din calcule, Dinamo este acum in carti pentru un loc de play-off, depindem de noi, dupa cum spunea si Miriuta. 

Miriuta a spus de mai multe ori faptul ca a preluat echipa pe parcurs, nu a avut parte de nicio pregatire centralizata, lotul a fost facut de altii. Acum si-a intrat cu adevarat in rol. A luat si cateva decizii care au fost contestate si de catre unii fani, cum ar fi lasarea lui Rivaldinho in afara lotului. A inceput sa isi faca echipa dupa placul lui, un lucru de altfel normal, a cerut jucatori care sa se preteze la sistemul gandit de el. Jucatorii au fost in pregatire cu el o luna de zile, timp in care a putut sa isi puna in aplicare toate ideile.

A putut sa uneasca si mai mult vestiarul, sa creeze acel spirit de echipa ce a lipsit in toamna, au fost adusi o serie de jucatori, in afara de Torje si Palic, cu totii au venit inca din momentul startului pregatirilor. A avut parte de acele conditii normale pentru un antrenor. 

Acum e momentul sa vedem si rezultatele. Aceste patru etape sunt cruciale si pentru antrenorul Vasile Miriuta. Un om pe care il apreciez pentru faptul ca nu a cedat in niciun moment, a fost ambitia lui sa fie antrenor la Dinamo si nu a renuntat la ideea de a duce Dinamo in play-off. Dar stie si el ca in aceasta meserie doar rezultatele conteaza. 

Miriuta se arata increzator in capacitatea echipei de a fi acolo unde ne dorim cu totii, sa evitam rusinea necalificarii in play-off. Rolul lui va fi unul crucial in aceste dispute, capacitatea lui de a mobiliza si motiva echipa, de a alege cel mai bun prim 11, ele vor face diferenta. In bine sper eu. Nu vreau sa vorbesc de un eventual insucces, nu vreau sa ma gandesc la asa ceva. Imi doresc sa reuseasca, pentru ca reusita lui, ar fi si reusita noastra, a fanilor dinamovisti.

Dorinta mea ar fi sa vad si un joc convingator al lui Dinamo. De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, meciurile acestea nu prea pot fi castigate daca Dinamo nu va fi intr-o forma sportiva nu buna, foarte buna. 

Meciurile grele nu au fost castigate de Dinamo in prima parte a sezonului, am avut parte de foarte multe rateuri. Avantajul terenului propriu a fost inexistent, doar cine nu a vrut, nu a plecat cu puncte din Stefan cel Mare. E momentul sa se schimbe acest lucru si stadionul Dinamo sa redevina o fortareata.

Astazi la conferinta de presa de dupa meci sper sa vad un antrenor Miriuta fericit, dupa o victorie foarte importanta a echipei noastre. Sper sa treaca cu bine de aceste teste si el sa fie antrenorul nostru in play-off! 

14 meciuri are Miriuta pe banca lui Dinamo

7 victorii, 3 rezultate de egalitate si 4 infrangeri

Golaveraj: 21:14

In 11 meciuri disputate acasa, Dinamo a castigat 5 si a pierdut 5 

loading...

Lasă un răspuns