AcasăEditorialAccident? Raspunsul il aflam luni

Accident? Raspunsul il aflam luni

Dupa o serie de meciuri fara infrangere, inceputa undeva prin noiembrie la Timisoara, putini s-ar fi gandit ca aceasta serie ar lua sfarsit de aceasta maniera. Toate echipele pierd, nu s-a nascut formatia perfecta, la un moment dat tot iti vine randul. Problema este si maniera in care pierzi, lucru care m-a facut pe mine sa am niste semne de intrebare

Mircea Lucescu are multe vorbe din care putem extrage invataturi fotbaliste. Ultimul meci este cel mai relevant. Dinamo pana la Chiajna, avea imaginea echipei care tinea in sah mult laudata echipa a stelei, cu jucatori ce au o cota de piata mult mai ridicata, o formatie ce a parut incapabila sa ofere o riposte solida in repriza secunda. Plecand de la stadion asta a fost imaginea echipei noastre. Mergand la Chiajna, asteptam acelasi lucru, sa vad o formatie capabila sa tina departe atacurile ilfovenilor, nu cu mare dificultate, vorbeam de penultima clasata. Mai mult, ma gandeam ca este un prilej bun pentru Lazar, Leo si altii, sa arate ce pot. Ei bine, a fost o crunta trezire la realitate. Nu suntem inca acea echipa constanta, care joaca bine indiferent de competitie, adversar, context. Totodata, nu avem acel lot puternic, care sa permita echipei sa mearga pe mai multe fronturi, lucru dovedit ieri. Cu tot respectul, nu cred ca vom vedea dintr-o data ca Leo este un mare jucator, asa cum nici Lazar nu s-a transformat in perioada Chiajna, in vreun jucator decisiv. Cu parere de rau o spun, dar scorul 3-0 este opera lor, nicidecum a noastra.

Am analizat si comentariile voastre, au fost si suporteri ceva mai optimisti, altii mai pesimisti, dar cei mai mult rezervati. Totusi, nu poti sterge cu buretele tot ce s-a facut bun la Dinamo in aceasta perioada. Insa putem observa ca exista loc de mai bine si nu toti jucatorii adusi pot emite pretentii la un loc de titular, intr-o echipa ce se doreste pretendenta la titlu. Intr-un campionat in care valoric echipele sunt pe la acelasi nivel, cu ceva minusuri si plusuri, lipsa de atitudine poate dauna grav. Si da, ieri la Chiajna am dat dovada de lipsa de atitudine, nu am vazut agresivitate, nu am vazut o coerenta in joc, a lipsit o minte limpede. Poate acum intelegem si mai bine rolul determinant al lui Palic in teren. Fara el, ieri am aratat de-a dreptul modest, aveam in minte imaginea echipei de acum 1-2 ani, cand duceam mingea in margine fara nicio idee, dar la noroc. Trebuie sa recunosc ca si calitatea centrarilor, a fost parca extrasa din acea perioada. Asadar, sunt multe lucruri de pus la punct.

Cert este ca Rednic a resimtit acest semnal, faptul ca jucatorii se pot pierde, daca nu sunt tinuti cu picioarele pe pamant. Noi trecem peste acest insucces, care in mare masura ne scoate din competitie. Nu spun 100%, s-au vazut minuni si mai mari in fotbal, sa va asteptati la un meci spectacol in Stefan cel Mare. Nu garantez pentru calificare, dar garantez ca vom da totul si veti vedea alta atitudine. Desigur, cel mai important este sa vedem alta atitudine in meciul de luni seara, deoarece el este cel mai important acum. Spunea bine un prieten, echipele ce vor pierde puncte cu ASA, vor regreta acele puncte pierdute. Nu avem voie sa nu ne intoarcem cu trei puncte de acolo. Da, nu este o deplasare facila, chiar daca au avut 4 eliminati in meciul trecut. Este un Kosovo al fotbalului romanesc acolo, se joaca un fotbal hibrid si se pot intampla multe. Insa am incredere ca Rednic si baietii, vor obtine victoria si ne vom calma cu totii, dupa aceasta mica umilinta.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare