ABSOLUT RUSINOS! Dinamo umilita in prima mansa

Adrian Mihalcea nu a avut parte de cel mai reusit start pe banca lui Dinamo. Antrenorul dinamovist a sperat in seara asta la un rezultat care sa ne ofere sanse de a merge mai departe in mansa retur.

Mihalcea a schimbat destul de mult fata de meciul cu Sepsi, in mod surprinzator, l-a lasat pe banca pe Puljic, cel mai bun jucator defensiv al echipei.

Meciul nu a inceput deloc bine pentru Dinamo nici de aceasta data, oaspetii au dominat startul partidei, Olaru a avut o prima ocazie uriasa in minutul 8, dupa o faza simpla, la care fundasii nostri au dormit, Petre a deviat cu capul, iar Olaru putin din unghi a sutat putin pe langa poarta. Asa cum era de asteptat, Dinamo a preferat sa joace pe contraatac, sa cedeze intiativa. Un prim sfert de ora reusit l-a avut Daniel Popa, care a fost principalul pericol pentru apararea adversa, viteza lui i-a creat probleme lui Miron. Dinamo a reusit sa mai tempereze elanul oaspetilor. Lazar l-a incercat pe Vlad cu un sut din interiorul careului, dupa o faza excelenta creata de Mrzljak, mult mai activ astazi la constructie.

Dinamo a scapat fara sa primeasca gol in minutul 26, Adrian Petre a trecut in mare viteza pe langa Grigore, a fost 1 contra 1 cu Piscitelli, dar scarita s-a dus pe langa poarta. Ingrijoratoare forma lui Rici, cat de usor a fost depasit. Doua minute mai tarziu, acelasi Petre a fost lasat singur de fundasii dinamovisti, din nou Piscitelli s-a opus. Inevitabilul s-a produs in minutul 33, Adrian Popa a scapat din nou singur, Kylien a fost depasit usor si Piscitelli nu a mai putut interveni la sutul din interiorul careului. Apararea din nou extrem, extrem de modesta, la fiecare actiune ofensiva a lor tremuram.

1-0 la pauza pentru Fcsb, dupa o repriza in care am fost dominati categoric, un scor mincinos as putea spune, ca putea capata proportii in prima repriza daca ne uitam la numarul de ocazii. La pauza, Montini si Moldoveanu au intrat in teren, Rauta si Popa au ramas la cabine, mai riscanta formula trimisa in teren de Mihalcea. Ricardo Grigore putea sa isi spele din pacate, in minutul 48 putea sa egaleze, dar Rici a reluat mult peste poarta din centrul careului dupa o faza fixa, tehnica nu a fost de partea lui Rici.

Dinamo a incercat sa forteze egalarea in startul reprizei secunde, mai agresivi baietii nostri, care au dus mai multi oameni in fata, s-a renuntat la jocul pe contraatac. Desi am inceput mai bine repriza secunda, tot Fcsb putea sa marcheze, din nou Piscitelli a scos dintr-o situatie de 1 contra 1, Petre a reluat cu capul, dar mingea a fost respinsa de pe linia portii.

Moldoveanu a avut cea mai importanta ocazie, Moldoveanu a preluat superb o pasa din adancime, dar nu a putut sa il invinga pe Vlad. Ahmed Bani a debutat si el intr-un derby, a intrat in minutul 70 in locul lui Kylien, modest si el astazi, cu partea lui de vina la gol. Dinamo nu a aratat rau in partea secunda, insa au lipsit ocaziile. Lovitura de gratie a venit in minutul 74, Olaru a facut 2-0, dupa o actiune suspecta de offside, Dumitru a parut in offside la sutul premergator golului, insa nu mai conteaza, tabela indica 0-2.

Ricardo Grigore a fost PRAF tot meciul si a fost umilit de un necunoscut de la oaspeti, Dumitru. Absolut rusinos modul in care a aratat defensiva noastra, trebuie sa ne gandim serios la posibilitatea ca nu o sa putem evita retrogradarea, este un adevarat cosmar ce se intampla acum la Dinamo.

A disparut si mirajul Cupei, de acum lucrurile sunt clare, ne batem pentru salvarea de la retrogradare si la cum aratam acum, avem toate motivele sa fim ingrijorati.