Abonați la ziua de vineri

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are două meciuri decisive de jucat în următoarele săptămâni, împotriva contracandidatelor pentru salvarea directă de la retrogradare.

Meciul cu Chindia Târgoviște a fost câștigat de Dinamo, un prim succes în deplasare pentru Dinamo în actuala stagiune, dar urmează încă două meciuri cruciale, în care echipa noastră este condamnată să câștige, pentru a putea spera la salvarea directă.

Vineri, întâlnim pe teren propriu pe Craiova, de la 20:30, biletele pentru meci au fost deja puse în vânzare, iar fanii dinamoviști trebuie să fie prezenți în număr cât mai mare pentru a-i susține pe favoriți. LPF a anunțat progamul rundelor următoare:

Etapa a 5-a play off-out

Vineri, 15 aprilie

Ora 17.30 Chindia Târgoviște – FC Botoșani

Ora 20.30 CS Mioveni – FC Dinamo

Sâmbătă, 16 aprilie

Ora 15.00 Sepsi OSK Sf. Gheorghe – UTA Arad

Ora 17.30 FC Voluntari – FC Argeș

Ora 20.30 Farul Constanța – Universitatea Craiova

Duminică, 17 aprilie

Ora 15.00 FC U Craiova 1948 – Academica Clinceni

Ora 20.30 CFR 1907 Cluj – FCSB

Luni, 18 aprilie

Ora 20.30 FC Rapid 1923 – Gaz Metan Mediaș

Etapa a 6-a play off-out

Vineri, 22 aprilie

Academica Clinceni – CS Mioveni (Ora de disputare va fi comunicată ulterior)

Ora 20.00 Gaz Metan Mediaș – FC Dinamo

Sâmbătă, 23 aprilie

UTA Arad – Chindia Târgoviște (Ora de disputare va fi comunicată ulterior)

FC Rapid 1923 – Sepsi OSK Sf. Gheorghe (Ora de disputare va fi comunicată ulterior)

Duminică, 24 aprilie

Ora 19.00 FC Voluntari – CFR 1907 Cluj

Luni, 25 aprilie

Ora 15.30 FC Botoșani – FC U Craiova 1948

Ora 18.00 FC Argeș – Universitatea Craiova

Ora 21.00 Farul Constanța – FCSB

Victoria cu Chindia a fost o gură de oxigen de care aveam nevoie cu toții, însă lupta pentru evitarea locurilor de baraj este una teribil de grea.

Succesul de la Ploiești a reprezentat un prim succes în deplasare pentru formația noastră în stagiunea 2021/2022, un alt element care vine să ne arate în ce situație grea ne aflăm și cât de slabi am fost pe tot parcursul sezonului.

Însă un succes care ne permite măcar să credem că putem mai mult. Jocul prestat de Dinamo în repriza a doua a fost unul care să îmi ofere speranță, mai ales ce am văzut după primul gol, când Dinamo a părut descătușată și mult mai relaxată.

Dacă ne uităm pe clasament, play-outul este împărțit în două. Primele 4 clasate au lupta lor pentru primul loc, Rapid, Botoșani, UTA și Sepsi. Apoi, de la Craiova în jos, lupta se dă pentru evitarea locurilor de baraj, mai puțin Clinceni și Mediaș, care au renunțat de mult la luptă, un element care poate fi decisiv, însă în sens negativ pentru noi.

Dueluri de totul sau nimic! Pentru Dinamo urmează două finale, prima este vineri, pe stadionul Dinamo, de la 20:30. Este o adevărată finală, deoarece orice alt rezultat în afară de victorie, ne condamnă la baraj. Oltenii au 22 de puncte și nu par să fie echipa pe care noi să o putem depăși, dar o victorie împotriva lor în mod cert nu le-ar pica bine.

O victorie cu Craiova ne-ar menține la aceeași diferență de puncte față de Chindia și Mioveni, care întâlnesc în runda următoare pe Gaz Metan, respectiv Academica Clinceni. Practic am reduce diferența față de următoarele 3 echipe din fața noastră la 6 puncte, în continuare un drum foarte lung de parcurs.

Dacă tot spuneam de dueluri de totul sau nimic, la Mioveni ar fi o nouă finală, un meci de 6 puncte, un succes acolo ar însemna enorm, am reduce diferența față de echipa lui Pelici la doar 3 lungimi, în vreme ce Chindia are un duel foarte complicat cu Botoșani pe teren propriu. Așadar, am putea reduce diferența și față de echipa lui Sandoi.

Două dueluri mai facile, de 6 puncte! 

Urmează pentru Dinamo meciurile cu Gaz Metan (deplasare) și Academica Clinceni (teren propriu), în care nu avem voie să ratăm toate punctele puse în joc. În etapa în care întâlnim pe Gaz Metan, Chindia are în deplasare la Arad, în vreme ce Mioveni are deplasare la Clinceni. Craiova joacă la Botoșani, așadar un bun prilej să mai recuperăm puncte.

În rundă a 7-a, în care noi întâlnim pe Clinceni pe teren propriu, Chindia are meci greu la Rapid, Mioveni o întâlnește acasă pe Botoșani, în vreme ce Craiova are meci greu acasă cu UTA.

Așadar, perspective de a recupera puncte și de a avea șanse cu două runde înainte de final, atunci când Dinamo are cel mai greu program, Botoșani deplasare și UTA acasă, există. Totul depinde de ceea ce vom reuși în următoarele două runde.

Meciul de acasă cu Craiova este o adevărată finală, jucăm în față propriilor suporteri, pentru olteni este derby și cu siguranță vor avea parte de susținere importantă, aștept să văd care va fi replica suporterilor bucureșteni, a fanilor dinamoviști, dacă vor veni să susțînă echipa în acest meci de totul sau nimic. Craiova este o echipa solidă, au obținut un punct în inferioritate numerică, deși au rămas în 10 aproape tot meciul.

Foarte probabil vor mai reveni câțiva jucători după accidentări, moralul este mai bun după ultimele două meciuri din play-out, așadar lupta pentru Dinamo continuă. Avem voie să credem după victoria cu Chindia!

CITESTE SI:

,,Dinamo poate să-mi rezilieze contractul oricând, dacă nu dau randament”

Motive să credem

Dinamo își va lansa site-ul oficial în aceste zile!

loading...

Lasă un răspuns