A treia infrangere pentru Dinamo in stagiul de pregatire din Slovenia

Editorial

Dinamo a întâlnit în al treilea meci amical din cantonamentul din Slovenia, pe campioana Maribor, un adversar puternic pentru echipa lui Cosmin Contra.

Dinamo a făcut față doar în prima parte, dar în repriza a doua slovenii au forțat în startul reprizei și au câștigat cu 2-1, al treilea meci amical al lui Dinamo din Slovenia. Dinamo a marcat prin Valentin Costache, semn că ne putem baza și pe tineri în sezonul viitor.

Antrenorul echipei noastre a trimis în teren următorul 11: Penedo Cano – Romera Navarro, Nedelcearu, Maric, M. Oliva – Busuladzic, Mahlangu – Hanca, Rivaldinho, D. Nistor – Nemec.
Rezerve: Brănescu – Costache, St. Filip, R. Grigore, L. Gheorghe, Dudea, I. Șerban, I. Gheorghe, Bumba, Bawab.

Prima repriză a fost echilibrată, poate cu un plus pentru sloveni pe faza de construcție. Cele mai importante momente din prima repriză:

Ratare în minutul 5 a slovenilor, din câțiva metri au ratat o șansa imensă după o centrare cu efect din flancul drept, dar vârful sloven a reluat modest.

În primele 10 minute, singurele acțiuni ale noastre au fost în flancul stâng, pe partea lui Maxi Oliva.

Minutul 22 o ocazie uriașa ratată de Rivaldinho, Nemec a recentrat în fața porții, vârful brazilian a pivotat și portarul lui Maribor, Handanovic, a respins cu un reflex fantastic.

Nemec a recuperat foarte bine în minutul 38, Rivaldinho l-a deschis bine pe Nistor, dar acesta a șutat previzbil pe direcția portarului dintr-o poziție bună. A șutat cu stângul.

În repriza a doua, o greșeală în flancul stâng a lui Oliva care a fost nevoit să faulteze la marginea careului. Centrarea a fost respinsă foarte bine de Nedelcearu. Bawab i-a luat locul lui Rivaldino la pauză, Brănescu lui Penedo.

În minutul 55 s-a acordat lovitură de la 11, extrem de ușor, la o intrare a lui Filip. Zahovic, fiul fostului mare jucător Zlatko Zahovic a execut fără probleme. 1-0 pentru Maribor. Filip a intrat în locul lui Oliva care a acuzat o lovitură destul de dură din partea slovenilor.

2-0 în minutul 58, după o centrare din stânga, o greșeală mare în defensivă. Jucătorii au stat departe, marcaj larg și din alunecare a marcat extrem de frumos Șuler.

Brănescu a respins în corner un șut de la marginea careului, șansă mare a slovenilor de a face 3-0 în 15 minute.

Șerban, Ricardo Grigore, Costache, ion Gheorghe și Alin Dudea au intrat în minutul 63.

Incursiune facilă a slovenilor pe partea lui Alin Dudea, centrare în fața porții, dar nu a fost niciun jucător sloven în zona de 6 metri.

2-1 Costache a redus din diferență, Bawab a șutat bine din interiorul careului, portarul a respins în față și Costache a marcat.

Minutul 80, Brănescu a respins un nou șut al slovenilor, aceștia au marcat din nou pe continuare fazei, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Am avut probleme pe partea lui Alin Dudea din păcate. La fel și după intrarea lui Filip în locul lui Oliva, am avut mari dificultăți.

Șansa de a egala pentru Dinamo, Bawab a primit o minge bună, a preluat pe piept, însă portarul a intervenit bine în față vârfului iordanian.