AcasăEditorialA iesit Sorescu in Stefan cel Mare

A iesit Sorescu in Stefan cel Mare

Dinamo a intalnit astazi Fc Voluntari in primul meci al acestui sezon.

Atmosfera frumoasa la primul meci pe stadionul Dinamo in acest sezon, o prezenta nu foarte numeroasa, dar acest minus speram sa fie remediat la urmatoarele partide. Vremea a tinut cu cei care au ales sa fie prezenti la acest meci,la ora meciului intregistradu-se in jur de 25 de grade C,

Florin Bratu a inceput acest meci cu București: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, Mahlangu, D. Nistor (cpt) – Moldoveanu, D. Popa, Salomao. Rezervele noastre pentru acest meci: Muțiu – Sorescu, Tîrcoveanu, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, R. Grigore, Axente.

Meciul incepe cu o mare ocazie a lui Dinamo, Popa recupereaza o minge la centrul terenului, scapa singur spre poarta, dar se incurca inexplicabil, cand ajunge in pozitie de finalizare. Era minutul 3 si Dinamo a fost aproape de deschiderea scorului.

Replica celor din Voluntari a venit in minutul 7, dupa o faza in flancul stang a urmat o pasa in centru si un sut de la 25 de metrii care s-a scurs pe langa poarta lui Penedo. Au fost singurele momente importante din primele 10 minute, cele doua echipe parand a se studia reciproc in startul meciului.

Ocazie uriasa pentru Dinamo in minutul 12, in urma unei faze fixe, mingea este respinsa la marginea careului de 16 metrii, de unde Moldoveanu suteaza putin pe langa poarta lui Draghia.

Popa nu pare in apele lui in startul partidei, „reusind”  cateva executii hilare, dar Dinamo lasa senzatia unei echipe foarte bine organizate defensiv si care caute sa joace direct. Meciul intra apoi intr-o perioada de acalmie, nici una din echipe nereusind faze notabile.

In primele 30 de minute am putut remarca jocul foarte bun a lui  Popovici, cel care s-a aparat exact si a reusit doua centrari foarte bune si organizarea buna defensiva, dar jocul de pase inca nu functioneaza, lucru firesc in primul meci dupa pauza competitionala.

Dinamo nu a convins  in prima repriza, meciul fiind unul echilibrat, Dinamo jucand bine pe plan defensiv dar mediocru in plan ofensiv.

Voluntariul incepe bine repriza secunda, Balan suteaza de la 25 de metrii iar Penedo scoate de la vinclu. Tot oaspetii sunt periculosi in minutul 50, Popescu avand o interventie foarte buna in aparare. Minutul 56 aduce deschiderea de scor, oaspetii reusesc sa inscrie , dupa ce Popovici a pierdut o minge la centrul terenului, iar Miranda a inscris pentru ilfoveni,

Bratu face dubla schimbare in minutul 60, Axente ii ia locul lui Popa iar Sorescu il shcimba pe Moldoveanu. GOOOL Dinamo, Nistor scapa incredibil de usor in partea dreapta centreaza in careu de unde inscrie Salomao. Era minutul 62 si scorul era egal 1-1. Oaspetii sunt insa periculosi la faza imediat urmatoare, in urma unei faze fixe Penedo retine greu lovitura de cap a lui Sesar.

Dinamo rateaza incredibil in minutul 65, in urma unei faze fixe, centrarea lui Nistor este reluata peste de Hanca, aflat in pozitie ideeala. Dinamo incepe sa preseze, dar defensiva oaspetilor se grupeaza bine in aparare.

Daca Popovici a jucat bine in prima repriza, in mitanul secund jocul lui a fost foarte slab, complicandu-se mult in aparare.

GOOOLL  DINAMO in minutul 73 , o faza de atac prelungita, Salomao paseaza bine lui Axente, acesta pivoteaza si suteaza in bara, iar Sorescu reuseste sa inscrie la debutul lui  petru Dinamo.

Urmeaza un joc deschis, cu faze la ambele porti, oaspetii rateaza la o faza in care Mihai Popescu a fost prins avansat, iar Nistor fializeaza slab dupa un contraatac rapid.

Minutul 84, ultima schimbare la Dinamo, ieste Hanca si intra Tircoveanu. Dinamo are o ocazie uriasa in minutul 88, Salomao rateaza din situatie ideeala dupa o centrare buna a lui Sorescu. La faza imediat urmatoare Voluntariul rateaza incredibil, Balan  luandu-l la tinta pe Penedo din 3 m.

Dinamo are doua ocazii mari in prelungiri, Sorescu si Tircoveanu sutand pe langa din situatii bune.