Dinamo, între obiectiv și realitate

Credit foto: dinamo1948.club

Dinamo se pregătește în Polonia pentru un sezon în care ștacheta a fost ridicată considerabil față de anul trecut. Avem în față un drum lung, însă dacă vom face pașii corecți, obiectivul poate deveni realitate.

Nu contează de unde pleci, important este unde vrei să ajungi!

Dinamo are în acest moment un obiectiv clar și o perioadă în care trebuie atins acest obiectiv: clasarea pe locurile 1-3 în sezonul următor și participarea în cupele europene.

Urmează pași importanți care trebuie făcuți pentru a putea atinge acest obiectiv, iar un prim pas este parcurs în aceste zile în Polonia.

1. Evaluarea mijloacelor pe care le avem la dispoziție în acest moment. Acesta este punctul de plecare. Nuno Campos și staff-ul tehnic trebuie să aibă o imagine foarte clară asupra jucătorilor pe care se bazează pentru următorul sezon.

În acest moment, Dinamo are în lot 16 jucători care au avut minute importante în sezonul recent încheiat: Epassy, Roșca, Sivis, Opruț, Duțu, Stoinov, Cîrjan, Mărginean, Mihai, Muși, Armstrong, Karamoko, Mazilu, Pușcaș, Pop și Soro.

Dintre aceștia, 15 sunt prezenți în cantonament alături de echipă (Pușcaș nu se află în lot deoarece a suferit o intervenție chirurgicală), iar trei dintre jucători se antrenează individual: Opruț, Soro și Mihai. Sperăm să îi vedem cât mai curând alături de coechipieri.

Alături de cei menționați, avem mulți jucători tineri, cu puțină experiență sau chiar fără experiență la nivelul SuperLigii, nu mai puțin de 14. Vom vedea pe câți dintre ei se va baza staff-ul tehnic în sezonul următor.

2. Stabilirea țintelor pentru întărirea lotului în vederea noului sezon. Este un pas care vine automat după evaluare și sunt convins că acest proces se desfășoară chiar în aceste momente. Cei din conducerea tehnică a echipei au transmis conducerii executive posturile pe care este nevoie de întăriri, astfel încât Dinamo să fie cât mai bine echipată pentru drumul pe care îl are în față.

3. Completarea lotului. Este, probabil, cel mai dificil pas de făcut. Aici, staff-ul tehnic are un rol mai puțin important, rolul principal revenindu-le membrilor conducerii executive, Cosmin Mihalescu și Andrei Nicolescu. Un alt factor extrem de important îl constituie bugetul pe care îl vom avea la dispoziție, de acesta depinzând în mare măsură și calitatea întăririlor aduse.Este și procesul cel mai imprevizibil, fiind posibil, chiar probabil, ca această etapă să se prelungească până la finalul perioadei de transferuri din septembrie

4. Formarea unui mecanism eficient. Este etapa în care Nuno Campos are rolul cel mai important. Antrenorul portughez trebuie să îmbine piesele pe care le are la dispoziție cu cele care îi vor fi aduse și să formeze un mecanism care să dea cât mai puține rateuri.

Este și etapa care va dura cel mai mult, pentru că, evident, nu există un mecanism perfect, ci doar unul perfectibil.

Unde suntem astăzi pe acest drum? Din punctul meu de vedere, Dinamo a parcurs deja primii doi pași: evaluarea și stabilirea țintelor. Urmează etapele următoare, care sunt mai dificile și care se vor desfășura pe parcursul unei perioade mai lungi de timp.

Este târziu? Evident că nu. În urmă cu un an, pe 23.06.2025, Dinamo realiza primul transfer al verii, prin aducerea lui Charalampos Kyriakou, acesta fiind urmat, pe 28.06.2025, de scoțianul Daniel Armstrong.

Avantajul din acest moment vine din faptul că, până la startul primului meci oficial, avem o săptămână în plus față de sezonul trecut, săptămână care poate fi folosită eficient de staff-ul tehnic.

Putem atinge obiectivele în sezonul următor? Cred că da. Dacă vom face pașii corecți, la momentul potrivit, atunci avem șanse bune ca ținta propusă să fie atinsă.

HAI DINAMO!