Ziua în care trebuie să avem câștig de cauză

Stiri Dinamo

Scris de:

DDB se zbate să salveze clubul, dar nu s-ar fi ajuns în acest punct dacă clubul nostru iubit nu ar fi fost acaparat de un individ care a demonstrat că singurul lucru pe care îl poate realiza, este cel de a duce Dinamo în faliment.

Tința cuiva, setat pe faliment, doar un sărac om de afaceri, acum nu contează, deoarece verdictul care se va da astăzi are implicații majore. Într-o perioada în care s-a realizat faptul că individul nu face nimic altceva decât să ducă Dinamo către faliment, prin mărirea artificială a fondului de salarii, ulterior venind doar promisiuni peste promisiuni neonorate de plată, Cortacero a fost schimbat din postul de președinte al CA.

O decizie extraoardinară, deoarece asta a permis să fie parcurși următorii pași, prin pas cu pas, clubul să fie salvat. Trimiterea la plimbare a spaniolilor și românasilor sapasici de prin club, negocierea rând pe rând cu jucătorii, care să accepte diminuarea salariilor, plata doar a unor restante salariale, mentinrea clubului pe linia de plutire, cu șanse foarte mari de salvare.

Individul s-a umflat în pene în ultima vreme și a anunțat sus și tare că astăzi vine în România, că de fapt DDB este de vină pentru situația creată, că el și oamenii lui nu au fost lăsăți să lucreze. Îmi doresc din toată inima să vină astăzi la proces, deși după ultimele înformații, nu va onora cu prezența. Dar aș fi vrut să vină, așa cum aș dori să vină și restul vinovaților, Serdean, Couto, Rufo, să vină și să ii privească în ochi pe suporteri, să le explice eventual cum tot ce au făcut ei este normal și lega, fără a avea drept scop falimentarea clubului. Nu cred că vor avea acest tupeu, deși primisem informații că Serdean vrea să ia parte la proces, mi s-ar părea ireal, dar ce ne mai poate surprinde.

Sper că Dinamo să aibă parte de o decizie favorabilă, pentru că în fond despre asta este vorba, că Dinamo are de suferit sau nu în urmă deciziei de astăzi. Astăzi de la ora 09:00 va fi o ediție specială a emisiunii “Noi și ai noștri”, maestrul Alexandru Conovaru, colaborator Radio Dinamo1948, va fi prezent din față tribunalului și ne va oferi informațîi de la față locului, vor fi intervenții și ale suporterilor prezenți.

Să sperăm că vom avea câștig de cauza, că DINAMO VA TRECE ȘI PESTE ASTA!

DOAR DINAMO BUCUREȘTI! 

Deși nu sunt un mare fan al lui Florin Prunea, las declarațiile oferite de el ieri, mi s-au părut foarte inspirate de această dată:

„Cortacero e o «săgeată»! Vinovați sunt cei care l-au adus! Cineva a vrut să scape de Dinamo… El a vrut să preia clubul, să-l ducă pe primele locuri și după 6 luni să-l vândă pentru profit. Lucrurile nu au mers așa! A lăsat clubul cu datorii mari.

Eu nu cred că mai vine în România! Ce să facă? Să vină de ce? A lăsat clubul singur. Eu nu înțeleg pasivitatea autorităților. Cortacero trebuie luat direct de pe aeroport și întrebat «Cum ai luat Dinamo? În ce condiții ai dat bani la Dinamo? » E vorba de înșelăciune, de fals în acte! Cineva a girat banii dați de Cortacero. Eu știu că a dat 550.000 de euro ca împrumut și a luat banii înapoi din drepturile TV. Trebuie anchetat de ANAF, de poliție!

Aici au fost lucruri necurate. El și cei care au dat clubul trebuie să dea cu subsemnatul la poliție. Nu se poate ca Dinamo să fie tranzacționat așa. Sunt încălcări flagrante ale legii! Hai să vedem cine i-a dat clubul, în ce condiții. Ce a preluat? Datoriile sau doar ce e de încasat?

Dacă revine în România nu va fi o revenire prea agreabilă. Sper să nu degenereze lucrurile. Am auzit că Șerdean vrea să fie din nou președinte. Oamenii ăștia nu sunt sănătoși la cap? Cum crede Șerdean că va mai intra pe stadion atât timp cât fanii sunt acolo?, a spus Florin Prunea la Pro X

loading...

Lasă un răspuns