Zile decisive! Fara zvonuri, vrem decizii concrete

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a aflat astazi ca va evolua si in sezonul urmator al Ligii I.

Dinamo va fi si din sezonul urmator in Liga I si de acum gandurile fanilor dinamovisti se indreapta catre stagiunea urmatoare.  Intr-adevar, azi, intr-o sedinta inedita a Comitetului Executiv al FRF, convocata miercuri seara si tinuta in premiera online, a fost aprobata marirea numarului de echipe din Liga 1 de la 14 la 16!

Sunt foarte multe necunoscute la Dinamo, suntem in clipa de fata, cea mai vulnerabila echipa din campionat, avem doar semne de intrebare, nimic sigur, plecand de la actionarul majoritar si pana la lotul de jucatori. Am spus si de dimineata in emisiune, exista si o ordine logica in rezolvarea problemelor, plecand de la varf.

Vom avea sau nu investitori spanioli? Zilele trecute, intr-un interviu acordat pentru Pro TV, Ionut Negoita ii numea pe Pablo Cortacero si ceilalti iberici implicati in tranzactie, drept investitori seriosi. Pana la ora asta, au transferat suma de 300 000 de euro (din informatiile noastre). Ultima transa de 200 000 a fost folosita pentru plata salariilor pe luna martie. Insa stim deja, nu are rost sa povestim tot trecutul, platile s-au facut cu foarte multa intarziere si nu s-au respectat termenele. Pe de alta parte, au fost niste bani care au ajutat.

Bineinteles, s-a asteptat verdictul in cazul lui Dinamo, ce se va intampla cu echipa noastra, vom ramane sau nu in Liga I, de aceea nici ei nu au mai dat niciun semn si au asteptat deznodamantul. A venit raspunsul si Dinamo va fi cu siguranta in Liga I si in sezonul 2020/2021. Nu pentru ca am fost salvati de FRF, LPF si Burleanu, Dinamo ramane in Liga I pe merit.

Dar de acum ne gandim la sezonul urmator si timpul este foarte scurt. Daca sunt intr-adevar interesati sa cumpere Dinamo, trebuie sa se miste mult mai repede. Digisport anunta ca astazi vor fi prezenti la RIN pentru a discuta cu Negoita, noi nu avem informatii in acest sens, Cortacero anunta ca planuieste sa vina saptamana viitoare in Romania. As prefera sa se rezolve cat mai repede discutiile si sa nu avem iar termene care sa nu fie respectate. Tinand cont de faptul ca sezonul urmator incepe pe data de 22 august, nu mai este timp de respiro.

Vorbim de viitorul clubului Dinamo si trebuie sa stim ce avem de facut. Gandurile se indreapta catre viitor si cum sa evitam situatia precum cea din sezonul acesta. Cu siguranta, rata inscrierilor in programul DDB a avut mult de suferit dupa toate aceste zvonuri si starea de incertitudine care a planat asupra echipei, nu suntem aproape de a fi 10 000 in program si daca va pica pe suporterii dinamovisti, misiunea de a tine echipa pe linia de plutire, va fi teribil de greu, de asta trebuie sa fim foarte constienti. Dinamo are nevoie de sprijinul nostru, dar in primul rand financiar.

Sper ca ne vom lamuri foarte repede, pentru ca fiecare zi care trece si in care noi nu stim care va fi organizarea clubului, cine va conduce destinele clubului, este o zi pierduta.

loading...

Lasă un răspuns