AcasăCS DinamoWisla-Dinamo: Reușim dubla? Rezultat surprinzător aseară

Wisla-Dinamo: Reușim dubla? Rezultat surprinzător aseară

Dinamo începe astăzi partea a doua a fazei grupelor în Champions League.

Dinamo a încheiat turul fazei grupelor cu o victorie mai convingătoare decât ne așteptam, am învins pe Wisla Plock în friguroasa sală polivalentă, acolo unde nu a fost o atmosferă precum la meciurile anterioare, dar a fost un meci dominat de Dinamo, care a controlat bine ostilitățile.

Echipa noastră a ajuns astfel la 7 puncte și este situată foarte bine înainte de returul fazei grupelor. În mod normal, după toate calculele, dacă ajungi la peste 10 puncte, în mod normal ești asigurat de calificare, trebuie ținut cont că primele 6 merg mai departe.

O victorie astăzi în Polonia ar însemna enorm și ar aduce calificarea și mai aproape, dar niciun meci nu seamănă cu altul și la conferința de presă organizată imediat după meci, antrenorul polonezilor, Sabate, mi-a răspuns legat de acest aspect și spune că de data asta lucrurile vor sta diferit, publicul va fi de partea lor, altfel va fi situația.

Wisla Plock este o echipă puternică și cu siguranță vor oferi o ripostă destul de puternică, rămâne ca Dinamo să evolueze la nivelul la care ne-am obișnuit în acest sezon și putem obține puncte și din această deplasare.

Rezultat surpriză la Zagreb!

PPD Zagreb învinge pe Veszprem Telekom cu 29-26 și se relansează în lupta pentru calificare. Croații au 5 puncte! Meciul de săptămâna viitoare de la București, DINAMO – PPD Zagreb (joi, 8 decembrie) devine esențial! Dinamo a avut mari probleme în Croația, am învins la ultima fază, în urma unei aruncări de la 7 metri, de aceea trebuie foarte mare grijă la retur, la meciul din București, unde avem nevoie de o sală plină!

Andrii Akimenko – locul 7 în topul golgeterilor la jumătate meciurilor din grupe (39 goluri) , la egalitate cu Dika Mem! Andrii Akimenko este principalul marcator al echipei noastre în EHFCL, cu 39 de goluri, din 55 de aruncări, având procentaj de eficiență de 70.9%.

Extrema din Ucraina se află, astfel, pe locul al șaptelea în ierarhia marcatorilor din ligă, clasament condus de slovenul Aleks Vlah, de la RK Celje Pivovarna Laško – cu 52 de goluri (80 de aruncări la poartă – 65% eficiență). Tot 39 de goluri mai au francezul Dika Mem (Barca) și islandezul Gisli Kristjansson (Magdeburg).

Dintre cele 36 de goluri marcate de ”Aki”, 19 au fost de la 7m (26 aruncări – 73.1% eficiență), capitol la care este al doilea în competiție, în urma danezului Mikkel Hansen (Aalborg Håndbold), care are 22 de goluri (25 aruncări – 88% eficiență). Pe lista marcatorilor de la Dinamo, al doilea este egipteanul Ali Zein, cu 30 de goluri, cel care a stabilit și recordul de reușite ale unui jucător dinamovist în acest sezon al Ligii Campionilor (10 goluri înscrise, în victoria cu FC Porto).

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare