Voluntari – Dinamo, victorie palida!

Stiri Dinamo

Scris de:

Echipa noastra a intalnit in aceasta seara pe stadionul din Giurgiu formatia FC Voluntari, reusind sa se impuna la limita cu scorul de 2-1, dupa un joc mai mult decat modest, prin reusitele lui Eddy Gnohere si Dorin Rotariu.Dinamo a inceput acest meci in urmatoarea formula 4-3-3 :

DINAMO: Brănescu – Ceccarelli, Nedelcearu, Maric, M. Oliva – D. Nistor, Busuladzic, Palic – Hanca, Gnohere, D. Rotariu.
Antrenor: Ioan Andone
Rezerve: Cobrea – M. Popescu, St. Filip, Nemec, Mahlangu, Dudea, Romera Navarro.

O echipa schimbata fata de meciul precedent impotriva Cfr-ului, iesind din primul 11 nu mai putin de 3 jucatori, Popescu, Romera si Nemec, in locul lor fiind introdusi din primul minut Ceccarelli, Maric si Gnohere.

Pentru acest meci vreau sa vorbesc mai putin de rezultat si mai mult de prestatia echipei. Intr-adevar este o victorie, insa o victorie palida, impotriva unei echipe fara pretentii si cu foarte multi jucatori pe final de cariera. Dinamo sufera, acest lucru este clar, sufera din punct de vedere al jocului, al ideilor, al bancii tehnice si al lotului. In aceasta seara am intalnit o formatie care la mijlocul terenului au avut 3 jucatori de peste 30 de ani. Cernat ( 36 de ani) , Marinescu ( 32 de ani) si Lazar ( 35 de ani), jucatori la final de cariera, care la un moment dat au fost piese de baza pentru echipe puternice din Liga 1 cat si din strainatate, insa varsta nu iarta pe nimeni. Totusi, acesti jucatori au tinut Voluntariul in priza, au pus presiune pe o echipa ca Dinamo care se vrea campioana, care se vrea in Europa.

Nu neg faptul ca sunt fotbalisti de calitate, sau au fost, insa ce pretentii putem avea noi cand nu putem face fata unor jucatori varstnici? In foarte multe dueluri 1 contra 1 am fost depasiti foarte usor, dueluri aeriane castigate de ei, ei fiind mereu primii la balon. Cu siguranta se poate spune ca nivelul fotbalistilor nostrii nu este unul ridicat, ca nu sunt jucatori de Dinamo, dar daca sistemul si tactica nu sunt corecte?

Am observat de mult timp ca acest 4-3-3 pe care il vrea Andone este unul fals, mai degraba fiind un 4-5-1 sau un 4-1-4-1. Insa si aceste sisteme de joc acopera foarte mult terenul. Ce am observat atat pe parcursul primei reprize cat si in partea a doua, ca doi dintre cei 3 mijlocasi centrali ai nostrii fiind in linie cu Gnohere, lucru total gresit intr-o asemenea asezare. Nistor si Palic fiind foarte avansati, iar mijlocul terenului trebuia acoperit doar de Busuladzic, care mai mereu era depasit de trioul Cernat – Marinescu – Lazar.

In acest sistem, in cel mai bun caz doar unul din mijlocasi poate urca sa ajute pressing-ul, celalalt ramand la acoperire, mijlocasii de banda coborand cu fundasii laterali, iar Busuladzic in cazul nostru asigurand dublarea atat in benzi cat si in centru. Lucru care nu se intampla la Dinamo de ceva meciuri, foarte multe spatii libere, de aici si golurile primite usor, de aici apar si greselile individuale, pentru ca nu exista dubalj, nu exista coordonare intre compartimente, nu exista acea ermeticitate pe care orice echipa trebuie sa o aiba pe faza defenisva. La golul primit s-a vazut foarte clar asezarea proasta, dupa o minge respinsa de apararea noastra, Nedelcearu ramanand singur intre doi jucatori adversi, iar Balan finalizeaza fiind singur in careul de 16 m!! In astfel de situatie ori faci pasul repede in fata, lasand jucatorii adversi in offside, ori ramai pe pozitii pana mingea este departe de careul echipei.

Ne asteptam la Andone sa existe aceste probleme defensive, in toate mandatele sale echipa primea foarte multe goluri, insa ceea ce vad acum, imi lasa un gust amar si am impresia ca urmaresc o formatie de liga inferioara are habar nu are sa se apere!! Insa supriza cea mare din punctul meu de vedere vine pe faza ofensiva, acolo unde suferim enorm si depindem de executiile jucatorilor. Imi e greu sa cred ca aceeasi echipa care i-a inscris campioanei 9 goluri in 2 partide se poate chinui cu Voluntari, Timisoara, Chiajna, sau Tg Mures.

Daca pe faza defensiva acest sistem iti poate aduce probleme in momentul in care jucatorii nu isi respecta asezarea in teren, e clar ca pe faza ofensiva iti poate aduce un mare plus, insa in aceleasi conditii, ca jucatorii sa isi respecte sarcinile de joc. In aceasta seara am vazut o distanta foarte mare intre compartimente, un lucru destul de delicat in momentul in care vrei sa ai posesia, sa iti domini adversarul, pentru ca e destul de greu sa pasezi, sa formezi acele tringuri de pase pentru ati scoate adversarii din joc. O linie de mijloc formata din Busuladzic, Palic si Nistor suna foarte bine, daca ii mai adaugam si pe Hanca si Rotariu, e clar ca te astepti la ceva wow din partea lor.

Din punctul meu de vedere Busuladzic este cel mai bun transfer a lui Dinamo. Leaga foarte bine jocul, face foarte bine legatura intre linia defensiva si mijlocasi, insa din punctul meu de vedere foarte multe sarcini defensive, sunt sigur ca acest baiat poate aduce un mare plus si pe faza ofensiva, insa Ando e clar ca ii impune partea defensiva. Nistor.. ma intreb de ce am asteptat atat dupa el? De ce are el banderola pe mana? In aceasta seara si pasele de 2 m le-a gresit, mereu greseste pase simple, iar cele complicate n-au niciun destinatar, de ce am sperat ca poate fi un castig? Pana acum a dezamagit, crunt! Palic e clar ca nu trece printr-o forma excelenta insa am incredere in el, ne-a demonstrat de multe ori ca este unul dintre pionii de baza ai echipei. Si totusi.. unde e problema?

Am auzit foarte multe variante, de la lotul de jucatori pana la antrenor, sistemul tactic, idei de joc s.a.m.d. Personal lotul mi se pare destul de bun, exceptie facand linia defensiva, mai precis in centrul liniei, acolo unde ne bazam pe Nedelcearu, Maric si Popescu, fata de sezonul trecut cand ii aveam pe Mevlja, Puljic si Marc. Insa de la mijloc in sus Dinamo are jucatori buni, de calitate, iar fata de sezoanele trecute am transferat jucatori care au evoluat in ultimii ani. Busuladzic titular la Odense, Nistor capitan si meci de meci la Pandurii, Mahlangu a evoluat constat in Olanda cat si la nationala Africii de Sud, Nemec un atacant de valoare care face parte din lotul Slovaciei, participand si la Europeanul din aceasta vara.

Din punctul meu de vedere problema mare este antrenorul. Nu spun ca Andone nu ar fi un antrenor bun, insa e clar ca nu iti poate construi o echipa. Daca in sezonul trecut ne-am bazat pe Rednic si pe calitatile sale de a putea inchega o echipa, vedem ca in acest sezon Andone nu reuseste acest lucru. Dupa 16 etape scurse din acest campionat noi nu avem o echipa omogena! Desigur, nu este numai vina antrenorului, este si vina conducerii, cat tu, sezon de sezon renunti la 12-13 jucatori si aduci alti 12-13.

Teama cea mare este ca nu jucam fotbal, nu reusim sa avem un meci fara probleme, sa dominam de la un capat la altul, chiar si cu o formatie mica. Daca am marcat ne retragem, tipic formatiilor cu mentalitate mica, fara personalitate si asta se intampla meci de meci, iar de cele mai multe ori am suferit si am fost pedepsiti. Problema mea cea mare este cu Andone, cu sperantele, cu declaratiile cum ca ne luptam la titlu si la Europa, iar apoi vine cu scuze. Nu, nu asta inseamna Dinamo, doar sa vorbim iar pe teren sa aratam cu totul altceva, nu avem fata de campioni, nu avem fata de echipa mare, nu avem atitudine de Dinamo.

In sezonul trecut am reusit meciuri muult mai bune cu jucatori tineri, cu un Costache, Tircoveanu, Moldoveanu, care isi faceau simtita prezenta in echipa, acum unde este problema cand avem jucatori cu experienta? Ca merge jocul, ca nu merge, nu facem modificari, jucatorii care vin de pe banca nu aduc niciun plus, nu isi fac simtita prezenta, desi e greu tinand cont ca prima schimbare vine prin minutul 75-80. In momentul in care jocul nu merge, faci schimbare si in minutul 30 daca tu ca antrenor ai caracter si crezi ca poti aduce un soc in echipa.

Dinamo nu e cea care ne-o dorim, nu joaca nici fotbal si nici rezultate nu avem, ne chinuim!! Nea Ando, hai sa ne trezim sa vedem realitatea! Asuma-ti ce se intampla la Dinamo si vino cu explicatii clare de ce jocul nu merge. Sa lasam si arbitrii, conducatorii, presedintele tarii, hai sa jucam noi fotbal, sa aratam de ce suntem Dinamo si nimeni nu se va mai lega de noi! Pana atunci, ma rog sa prindem playoff-ul, pentru ca imi e greu sa cred ca in acest moment Gazul, Craiova sau Cfr, au lot net superior noua, singura superioritate venind de pe banca tehnica.

Asteptam raspunsuri, fapte, Dinamo e clar ca nu merge

loading...

Lasă un răspuns