Voluntari-DINAMO: Fotbal sau circ? La ce prim 11 ne putem astepta astazi

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Astazi vom vedea pe Dinamo evoluand dupa trei saptamani in care am discutat mai mult despre COVID, teste, protocoale medicale, sedinte LPF si schimbari de sistem competitional.

Trei saptamani grele in care mai bine de 20 de persoane din club au avut coronavirus (desi in privinta unora este cu semnul intrebarii, ma vad nevoit sa fac aceasta precizare). Dinamo a avut doua saptamani in care nici nu s-a putut antrena, ceea ce ridica foarte multe semne de intrebare cu privire la acest meci.

Inainte de reluarea competitiei in iunie, Dinamo a fost „pedepsita” de liga cu o saptamana de izolare la domiciliu si la revenirea in teren, a fost haos in evolutia baietilor nostri cel putin 2 saptamani. Din punct de vedere fizic, eram mult sub adversari. Acum, dupa doua saptamani de pauza si doar 4 antrenamente, din care vreo 2 de readaptare la efort, nici nu stiu ce vom putea vedea astazi in teren. In teorie, va fi fotbal, dar mai apropiat de un spectacol ieftin, in care nimeni nu va avea nimic de castigat.

Recunosc, ca sunt sceptic in privinta posibilitatii ca toti jucatorii sa poata termina partida, fara a avea parte de accidentari. Din declaratiile oferite de doctori specializati in medicina sportiva, riscul este unul major:

“Riscurile sunt destul de mari. Este o problema de recuperare, refacere, de antrenament si de pregatire fizica. Apoi, mai apar probleme la partea de muschi si de locomotie. Este foarte greu daca ai stat 2-3 saptamani si nu te-ai antrenat deloc sa fii la nivel fizic si muscular la acelasi nivel. In primul rand, scade forta, scade rezistenta muschilor, iar din punct de vedere cardio-pulmonar, rezistenta la efort scade foarte mult, mai ales daca nu te-ai antrenat trei saptamani. Si atunci, ei ar trebui sa faca o perioada de pregatire de minimum o saptamana.

Dar, daca ei in perioada de izolare si-au facut macar streching, daca au avut un program cat de cat… Ei sunt tineri, au fost pregatiti, este putin trei sau patru zile de antrenament, dar asta este. Acum este o situatie speciala. Ati vazut si in SUA. Dupa o perioada de repaus, in randul sportivilor a crescut mult numarul de accidentari. Sunt niste chestii la care ne asteptam”, a explicat doctorul Ion Codorean pentru Fanatik.

Cum este situatia in clasament! 

Adversara din aceasta seara este destul de linistita, are 31 de puncte cu 12 meciuri disputate si in mod normal, nu prea mai au emotii in privinta retrogradarii. Discut despre clasamentul si sistemul actual, desi maine s-ar putea ca toate calculele sa fie date peste cap,daca FRF va decide schimbarea sistemului. Dar la momentul actual, Voluntari sta destul de bine, desi daca cumva noi am reusi sa castigam, ar crea putina panica in randul ilfovenilor, deoarece ne-am apropia la 7 puncte de ei, iar in plus de asta, am avea si 5 meciuri!!! mai putin disputate, ceea ce ar insemna ca reintra in lupta.

Este foarte greu de analizat situatia echipei noastre,  din moment ce avem atat de putine meciuri jucate in play-out, toate adversarele noastre au cel putin 4 meciuri in plus, unele au chiar si 6. Dar toate calculele sunt irelevante daca noi nu putem sta in ghete, daca Dinamo din punct de vedere fizic nu va putea rezista acestui ritm infernal propus de LPF, cu 7 partide in 17 zile.

La ce prim 11 ne putem astepta! 

In privinta primului 11, sunt cateva semne de intrebare, pana la urma, Gigi Multescu este la debut, unul pe care l-a asteptat destul de mult. „Smurdul” a avut la dispozitie doua antrenamente inainte de izolarea jucatorilor, inca cateva saptamana aceasta. Nu va avea toti jucatorii disponibili, Fabbrini, Popescu si Sin nu pot evolua, poate de saptamana viitoare acestia sa fie solutii. Perovic este o absenta de mai lunga durata, el nu cred ca va mai evolua pentru Dinamo.

In poarta, Catalin Straton trebuie sa fie ingerul pazitor din aceasta seara, pe linia de fund, Kostrna si Skovajsa vor fi in benzi, iar in centru Multescu are doar solutiile Grigore si Puljic, cu Ehmann rezerva. La mijlocul terenului, Rauta si Mrzljak vor fi la inchidere, in benzi Sorescu si Neicutescu, ori Lazar, daca este apt de joc. In fata, Moldoveanu si Montini vor fi responsabili cu golul, desi cei doi nu au aratat deloc bine nici inainte de pauza fortata.

Personal, nu am deloc mari asteptari in privinta jocului de astazi, inteleg optimismul unora dintre voi, faptul ca va doriti ca Dinamo sa rupa norii si sa castigam, dar realist vorbind, dupa o asemenea pauza, este aproape imposibil sa poti evolua la un nivel decent, dupa 2 saptamani de izolare, nu ma astept ca baietii sa reziste din punct de vedere fizic. Aici deja nu mai este vorba de dorinta, pur si simplu organismul nu te poate asculta, chiar daca tu iti doresti. Maine va fi duelul decisiv pentru noi, la FRF, acolo se va decide soarta noastra in acest campionat. Sper sa ma insel si pesimismul meu sa nu aiba legatura cu ce se va intampla astazi in teren, dar imi rezerv dreptul de a nu fi extrem de increzator.

EXCLUSIV: Soarta in mainile FRF! Punctele de discutie din sedinta de luni

Ce a declarat Multescu inainte de meciul din aceasta seara:

„Am stat peste trei saptamani si avem patru zile sa punem jucatorii pe picioare din punct de vedere fizic. Nu mai vorbesc despre partea tehnico-tactica si morala. Bineinteles ca ne temem de accidentari. Din propria initiativa, doctorul a facut un control cardiologic celor care au fost depistati pozitiv. Asta ca sa vedeti cata importanta dam sanatatii. Nu poti sa ma programezi pe mine marti, dupa ce am jucat duminica. Am pierdut multi jucatori si vom avea multi juniori care vor intra sa joace. Noi suntem dezavantajati foarte tare, nu se poate sa fim programati dupa interesele altora”

„Programul e infernal! Dar li se da o sansa sa se salveze de la retrogradare. E dureros sa vorbim ca Dinamo are o sansa sa se salveze de la retrogradare. Au un handicap mare, au stat 14 zile in izolare, ce sa mai vorbim, cu jucatori care au stat acasa, neantrenati, le e foarte greu, dar au o sansa. Atatea cluburi au luat-o de la zero, te duci in Divizia B…” Ioan Andone

loading...

Lasă un răspuns