Voluntari-DINAMO: Continua lupta! Ce prim 11 pregateste Uhrin

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Desi sansele sunt mici, cu totii pastram acolo speranta ca poate, poate vom ajunge din nou in play-off.

Dar asa cum am spus si cu alte ocazii, chiar daca ne trebuie ajutor si din partea celorlalte formatii, noi trebuie sa ne facem datoria, sa castigam noi partidele ramase de disputat. O conditie grea pentru Dinamo, care nu a mai avut o serie castigatoare de 4 partide in campionat, de ceva vreme.

Am castigat de o maniera categorica cu Astra, mai mult decat incurajator in perspectiva, dar meciul cu giurgiuvenii a trecut, acum avem un alt test complicat. Intalnim in deplasare pe Voluntari de la ora 17:00, formatia care nu ne-a invins niciodata in meciurile directe, ilfovenii se pot lauda cu un rezultat de egalitate obtinut in chiar ultimul meci al lui Rednic pe banca echipei noastre. Insa astazi cred ca va mai fi un adversar, gazonul care nu se prezinta in cele mai bune conditii si care a inghetat dupa temperaturile cu minus din aceasta seara.

Dinamo are de infruntat marea problema a acestui sezon, partidele din deplasare. Intr-un clasament al meciurilor din deplasare, suntem pe ULTIMUL LOC, cu doar 5 puncte obtinute in 11 partide. Practic, noi cerem de la echipa in luna februarie sa castige dublul partidelor in deplasare, fata de cat am reusit pana acum. Este o diferenta socanta intre cum evolueaza Dinamo pe teren propriu si cum evolueaza in deplasare. Daca luam in considerare partidele de acasa, suntem de play-off, dar la partidele din deplasare suntem de retrogradare. De aici rezulta clasarea la mijlocul clasamentului.

Uhrin va avea doi jucatori noi la dispozitie, care au fost suspendati cu Astra, este vorba despre Ante Puljic si Ioan Filip. Eu unul ma astept ca ambii sa intre in primul 11. In poarta il vom vedea tot pe Piscitelli, in benzi pe Kostarna si Skovajsa, cei doi slovaci care s-au descurcat foarte bine la partidele de debut. In centru cred ca Mihai Popescu ii va lasa locul lui Ante Puljic, iar Grigore va face cuplu in defensiva cu capitanul croat.

La mijloc, cred ca Ioan Filip va intra in locul lui Rauta, care a facut un meci chiar bun cu Astra. Langa Filip, va fi celalalt Filip, Mrzljak. In fata celor doi va evolua Fabbrini, omul partidei cu Astra. In benzi, Sorescu si Mihaiu, iar unic varf va fi Perovic, de la care asteptam o noua reusita.

Fanii dinamovisti au anuntat din nou ca vor face o deplasare masiva la Voluntari, cred in victoria baietilor, avem mare nevoie de aceste trei puncte, mai ales inainte de derby-ul cu Fcsb.

HAI DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns