AcasăEditorialVoluntari-DINAMO: Avem primul 11 trimis de antrenorul lui DINAMO!

Voluntari-DINAMO: Avem primul 11 trimis de antrenorul lui DINAMO!

Dinamo are astăzi șansa să mai adune punct sau puncte, însă misiunea nu va fi una ușoară.

Dinamo se deplasează astăzi la Voluntari, dacă putem să îi spunem deplasare, pe un stadion unde mii de dinamoviști vor veni să își susțină favoriții.

Însă dincolo de ceea ce se va întâmplă în tribune, vom avea  un duel complicat în teren, întâlnim o echipă surpriză a startului de sezon. Mulți se așteptau că Voluntari să fie o echipa mult slăbită după plecarea lui Ciobotariu, au plecat și o serie de jucători de bază, precum Meleke, Costin, Popa, dar cu toate acestea, a rămas acolo un nucleu care evoluează împreună de câțiva ani buni și Voluntari are o medie de vârstă ridicată, primul 11 în jur de 30 de ani are media de vârstă.

Dinamo vine după o victorie dramatică, 1-0 în minutele de prelungiri, Dennis Politic a fost autorul moral al golului, dar dincolo de gol, a avut o prestație solidă, așa cum au avut și alți jucători. Asta nu înseamnă că Ovidiu Burcă nu va opera anumite schimbări în formula de start, una forțată de accidentare, cealaltă de prestația modestă.

AVEM PRIMUL 11 TRIMIS DE ANTRENORUL LUI DINAMO:

Adnan- Moura, Patriche, Josue, Amzar, Bena, Bani, Gorka, Politic, Costin, Goncalo

Rezerve: Dujmovic, Ilic, Țîră,  Iglesias, Borcea, Hakim, Giafer, Grigore, Florescu

  • FC Voluntari n-a mai pierdut pe teren propriu de pe 12 februarie 2023, cu FCSB (1-2), au urmat 5 victorii şi 4 rezultate de egalitate.
  • Ilfovenii s-au bazat pe 20 de fotbaliști în primele 5 runde, dintre care 10 au fiecare peste 100 de prezență în Superligă.
  • FC Voluntari are 4 victorii și o remiză în ultimele 5 meciuri din L1 jucate pe teren propriu: victorii cu Rapid, FC Botoșani (de două ori) și Mioveni, egal cu Petrolul.

Dinamo a bifat 16 victorii în cele 21 de meciuri directe din competiția internă, ilfovenii având 3 victorii, alte două meciuri s-au încheiat la egalitate.

 

„Întâlnim o echipă omogenă, solidă, ne va aștepta un joc destul de dificil. Până la meciul cu FCU Craiova pierdut de ei, au învins adversare de calibru. Voluntari a jucat bine cu Rapid. E încă început de sezon, apar fluctuații de formă. După un meci mai puțin reușit, în general echipele se mobilizează. Mâine vom întâlni un Voluntari la capacitate maximă, atenți. Îl știu și pe Ilie, îmi e coleg la licența Pro, e un antrenor ambițios, care a demonstrat că poate face lucruri importante în România. Noi ne construim totul pe o stare de spirit extraordinară, pe o organizare foarte bună în toate momentele jocului”

„Cred că mâine vor fi foarte mulți dinamoviști prezenți în tribune, un lucru care cred că nu le displace nici celor de la Voluntari. E o echipă care nu are foarte mulți suporteri și sunt convins că fanii noștri vor fi alături de noi în număr foarte mare”, a transmis antrenorul echipei noastre.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare