AcasăStiri DinamoVin transferurile: ,,Probabil luni-marți va semna''

Vin transferurile: ,,Probabil luni-marți va semna”

Mircea Rednic a anunțat la conferința de presă faptul că urmează să mai vin 5 jucători.

Iuliu Mureșan a oferit câteva detalii despre atacantul care ar urma să semneze cu Dinamo:

”Un atacant a și fost joi la Săftica, cu soția, s-a uitat, un olandez, a făcut vizita medicală și probabil luni-marți va semna. Mulți jucători sunt întorși de soții. Dacă orașul, țara, nu le place, nu îî lasă nici pe jucători.

Un fundaș lateral, a găsit Mircea Rednic, poate juca și fundaș central, și în fața apărării. A jucat Sorescu destul de bine, dar el poate să joace și mai în față. E golgheter i e greu de egalat, are șase goluri.

Nu e român, tot străin. E foarte greu să găsești jucători  acum pentru că trebuie să cauți jucători care au rămas liberi înainte de șase septembrie. Situația lui Dinamo e așa cum e, nu avem bază de pregătire proprie, arena centrală, ați văzut cum se prezintă”, a spus Mureșan, la Ora Exactă în Sport.

Din informatiile RD1948, atacantul olandez care ar putea semna cu Dinamo este Paul Gladon. 

Paul Gladon (29 de ani),  un atacant cu talie, 1,88 metri înălțime, care și-a petrecut mare parte a carierei în Olanda. În 2016, Wolverhampton a plătit pentru el două milioane de euro. Nu s-a impus și a fost împrumutat la Heracles, apoi la Sint-Truiden, în Belgia. Acolo a fost remarcat de Mircea Rednic. Ultima dată a îmbrăcat tricoul lui FC Emmen, în liga  olandeză. Din iulie este liber de contract.

18 goluri în 105 meciuri are Gladon în prima liga olandeză. 

15 goluri în 49 de meciuri a reușit pentru Sparta Rotterdam

15 goluri în 66 de meciuri a reușit pentru Heracles Almelo

20 de goluri în 41 de meciuri a strâns pentru Dordrecht

În sezonul 2020/2021 a evoluat pentru Emmen, în prima ligă din Olanda

,,Nu a fost atmosferă de derby, a fost o atmosfera frumoasă, meci frumos cu ocazii, situații de poartă, momente agresive, dar în sensul bun. Cred că a plăcut, puteau fi mai multe goluri, noi am avut mai multe ocazii, am fi meritat să câștigăm. E vorba și de șansă, Carnat și Deaconu au dat goluri extraordinare, cu UTA a deviat din spatele jucătorului direct la atacant. Trebuie să ne luptăm și cu ghinionul, trebuie să apreciez atitudinea.

Torje a făcut un meci bun, Deian a jucat fundaș dreapta, a făcut o prima repriză bună, am schimbat pentru că nu mai putea Măgureanu, a avut o situație foarte bună în joc.

Răuță se simte mult mai bine, cum să nu te sperii, nu l-a atins nimeni. Cu Vrăbioru am fost în teren, cu Ekeng am fost pe bancă, mă gândeam și la clubul nostru, se simte bine, dar rămâne la spital. A avut o amețeală, s-ar putea să aibă ceva probleme la inimă, dar ni s-a spus că se simte bine. E o pierdere pentru noi, fizic au stat bine, a trebuit să schimb tot mijlocul terenului, s-a văzut repriza a doua” a mai spus Rednic.

Dinamo nu se oprește din transferat și Rednic a spus că urmează să vină nu mai puțin de 5 jucători in următoarele zile, pentru a întări lotul:

,,Meciul de Cupă, este un obiectiv pentru noi, cei care au jucat azi, nu o să joace marți, vor mai veni și jucători, până marți mai vin cel putin doi jucători. Un atacant vine sigur, mijlocas lateral, fundaș central, fundaș dreapta și mijlocaș central. Am susținerea conducerii din punctul acestsa de vedere, poate și banca a făcut diferența în acest meci.

Cei care vin fac vizita medicală și testul fizic, în funcție de testul fizic, stabilim și contractul, toți care vin, vin pe 2-3 luni, ca să îi vedem. Ei au înțeles, nu sunt probleme”, a mai declarat Rednic.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare