Viitorul Pandurii-DINAMO: Să fie VICTORIE! Ce variante are Ovidiu Burcă

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are astăzi din nou meci în liga secundă, la câteva zile distanță după rezultatul dezamăgitor cu Oțelul Galați.

Primul meci de pe teren propriu a însemnat și prima înfrângere a sezonului pentru echipa noastră, un rezultat nedrept privind la desfășurarea ostilităților din teren, dar un rezultat pe care trebuie să îl acceptăm, așa cum trebuie să acceptăm și minusurile pe care le avem în cadrul lotului. O înfrângere care ne-a arătat faptul că încă suntem departe de ceea ce înseamnă o echipa de promovare, dar care are totuși și loc de creștere.

Astăzi avem șansa să ne revenim cu un succes, în deplasare, împotriva unei echipe care se bate pentru evitarea retrogradării, Viitorul Pandurii Tg Jiu. O formație care a pierdut în primele două runde, 0-1 și 0-2, acasă cu Dumbrăvița și în deplasare cu Poli Iași.

O echipă cu foarte mulți tineri în componență, care evoluează pe un stadion foarte frumos, care va fi populat de fanii dinamoviști veniți din toată țară pentru acest meci, colega noastră Alexandra Soigan va fi și ea prezentă la datorie pentru a realiza fotografii și filmări de la partidă.

Unn meci care trebuie să aducă 3 puncte în conturile echipei noastre, mai ales că avem un plus de valoare față de trupa gorjeană antrenată de Florin Stângă, cu toate problemele pe care le avem încă și cu nevoia de transferuri, Dinamo este echipa mai valoroasă și trebuie să arătăm asta în teren.

Ce variante are Ovidiu Burcă

Au venit doi jucători în această săptămână, doi francezi, Ghezali și Bena, însă nu cred că se pune problema să fie folosiți, așa cum nu cred că Răzvan Patriche va fi forțat să joace, el nu a evoluat în niciun minut până acum, în acest sezon, poate de la partida cu Dej să fie toți trei opțiuni pentru Burcă. Însă opțiune va fi Ionuț Amzar pentru postul de fundaș stânga, în locul lui Alin Buleică.

De altfel, mă aștept să fie singura schimbare în plan defensiv, asta deoarece nu avem prea multe variante acolo, vom merge cu o linie defensivă extrem de tânără, cu un cuplu format din Dudea-Tone, Oncescu în poartă, Moura în dreapta și Amzar în stânga.

La mijloc, Alin Dudea a arătat teribil de rău în meciul cu Oțelul, o evoluție catastrofală. El nu poate invoca lipsa de experiență, așa cum pot niște copii, precum Țone sau Oncescu, de la un jucător care primește banderola, aștepți altceva. Nici colegul de compartiment, Nelut Roșu, nu a fost mai bun, însă aici sunt două variante. Dacă Burcă merge pe varianta mai ofensivă, am putea avea un centru format din Roșu-Iglesias, Buhăescu să evoluez în spatele lui Țîră, iar Bordusanu și Lazăr să fie benzile noastre.

Varianta mai puțin ofensivă ar fi cu Roșu și Dudea, Iglesias în spatele vârfului, probabil tot Buhăescu, urmând ca Țîră să între pe parcurs, dar cred că și varianta ofensivă este una de luat în considerare, întâlnim totuși o echipa mai modestă, în fața căreia trebuie să ne impunem.

Sper să fie victorie a băieților noștri, am încredere că ne putem întoarce cu toate punctele puse în joc, să avem parte de ultimele întăriri în curând și ușor, ușor să fie format lotul pentru a putea avea o clasare cât mai sus în clasament. Pentru asta, ne trebuie azi trei puncte. Ușor nu va fi, dar plusul de calitate trebuie să își spună cuvântul.

Stadion: Municipal (Târgu Jiu) 18:45 (Digisport, Primasport, Orangesport)
Arbitru: Ardelean Mircea (Arad) / A1: Lucaciu Doru Claudiu (Cluj-Napoca), A2: Bojan Cosmin (Târgu Mureş)

Ce meciuri se mai joacă:

Progresul Spartac – CSC Șelimbăr, live de la 18:00

FC Buzău – Slatina, live de la 13:00

Minaur Baia Mare – Ripensia, live de la 11:00

Unirea Slobozia – Metaloglobus, live de la 11:00

Concordia Chiajna – Dumbrăvița, live de la 11:00

Unirea Dej – Politehnica Iași, live de la 11:00

SSU Poli Timișoara – FC Brașov, live de la 11:00

loading...

Lasă un răspuns