Viitorul-DINAMO: Infrangere in probabil ultimul meci al lui Mihalcea

Dinamo a disputat in aceasta seara de la ora 20:00, un meci extrem de important in play-out.

Dinamo incerca sa scape de rusinea ultimului loc si Mihalcea sa obtina primul rezultat pozitiv ca antrenor al echipei. Insa misiunea nu avea cum sa fie una usoara, deoarece intalneam cea mai puternica echipa din play-out, Viitorul Constanta.

Mihalcea stia ca isi joaca postul la Ovidiu, dupa trei infrangeri consecutive, toate pe teren propriu, Mihalcea trebuia sa plece neinvins din duelul cu echipa antrenata de Gica Hagi.

Mihalcea a trimis in teren urmatorul 11: Straton- Sorescu, Puljic, Popescu, Skovajsa- Rauta, Grigore- Lazar, Fabbrini,Moldoveanu- Montini. Meciul a inceput cu Dinamo tematoare, cedand initiativa gazdelor. Cu toate acestea, Grigore a avut prima ocazie, a sutat puternic din afara careului, dar mingea s-a dus putin peste poarta. Viitorul a inceput sa preseze si defensiva noastra parea ca va ceda din minut in minut. Acest lucru s-a intamplat la un corner din minutul 17, Ghita a deschis scorul cu o lovitura de cap.

Culmea, Dinamo a avut taria sa revina in joc si sa aiba atitudine, Sorescu a avut o sansa uriasa de a egala, insa lovitura sa de cap a trecut foarte putin pe langa poarta. Pe final de repriza, gazdele l-au incercat pe Straton cu suturi de la distanta, dar portarul dinamovist nu a fost invins. 1-0 pentru Viitorul la pauza si Mihalcea mai avea 45 de minute la dispozitie pentru a-si salva postul.

Dinamo a intrat la cabine in dezavantaj, dar Viitorul a efectuat doua schimbari, Mihalcea a trimis in teren acelasi 11. Dinamo a incercat sa faca pressing in jumatatea adversa, dar fara sa puna in pericol poarta adversa. Popa a fost trimis in teren in locul lui Moldoveanu, pentru a avea un om in plus in atac.

Sansa nu a fost de partea noastra, Fabbrini a avut o actiune excelenta in careul advers, a sutat, mingea a fost deviata de Boboc, dar s-a oprit in transversala. Cea mai mare ocazie pentru Dinamo. In minutul 65, Sin si Mihaiu au intrat in teren. Dinamo insa foarte anemica in atac, desi baietii s-au dorit, ocaziile au venit cu mare dificultate.

Viitorul a dominat insa lupta la mijlocul terenului si au practicat un joc de posesie prelungit, pe final parea ca Dinamo si-a epuizat si rezervele de energie, parca fara energie pe final si fara determinare. O tentativa de ocazie a avut si Popa in minutul 82, a avut o pozitie buna de sut, dar a lovit balonul cu stangul si mingea s-a dus pe langa poarta. Mihalcea a mai trimis inca doi jucatori in minutul 87, pe Serban si Bani.

Dinamo nu a reusit sa egaleze, baietii au incercat astazi, dar in final trebuie sa ne recunoastem inca o data invinsi si situatia noastra in clasament devine deja dramatica, ramanem pe ultimul loc si partida de la Clinceni devine decisiva, Dinamo este condamnata sa castige pentru a pasta sanse pentru salvarea de la retrogradare. Nu stiu cine va fi pe banca lui Dinamo, acum favorit pare sa fie Gigi Multescu, dar vom vedea maine cel mai probabil.