Stiri Dinamo

Athletic Bilbao, adversara echipei Dinamo în preliminariile Europa League, a învins, cu scorul de 2-0, formaţia Club Brugge, într-un meci amical.

Golurile au fost marcate de Raul Garcia ’40 şi ’52 (penalty).

Athletic a jucat în formula: Herrerín – De Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga – Beñat, Vesga – Susaeta, Muniain, Raúl García – Aduriz (Kike Sola ’82).

Dinamo va întâlni Athletic Bilbao în turul trei preliminar al Europa League pe 26 iulie, meciul tur, iar returul va avea loc pe 3 august.

Prima ocazie le-a aparținut celor de la FC Brugge, când Dennis a ratat singur cu portarul în minutul 5, după o neînțelegere în apărarea gazdelor. Dorin Rotariu nu a fost în lotul gazdelor. După cum au remarcat și comentatorii spanioli, Athletic Bilbao a fost și este o prezență constantă în cupele europene, în ultimele 10 sezoane fiind de 7 ori prezenți în cupele europene. Ei o văd pe Bilbao chiar capabilă să câștige trofeul. În minutul 12 Aduriz a fost aproape de două ori de a marca, Bilbao începând să preia controlul partidei. Ambele ocazii au venit în urma unor faze fixe, un lucru de care trebuie ținut cont. La fel și în minutul 22, în urma unui corner executat de Muniain, bascii au reluat din nou spre poarta lui Horvath.

Am văzut în foarte multe momente cursivitate în jocul spaniolilor, se pare că au ritm de joc, se bazează pe un joc de posesie, le place să plimbe balonul și după cum am spus și mă văd nevoit să repet, sunt foarte periculoși la fazele fixe. Totuși, fiindcă preferă să iasă elegant din anumite situații, sunt predispuși la anumite erori, dacă pui presiune pe mijlocași.

În minutul 28, fanii lui FC Brugge, au afișat un mesaj de susținere pentru Yeray Alvarez, fundașul celor de la Bilbao ce are probleme medicale serioase, fiind diagnosticat cu cancer testicular. La un minut distanță, Dennis, unul din concurenții pe post pentru Rotariu, a reluat periculos cu capul din interiorul careului. Un alt aspect, în momentul în care pierd balonul, se retrag extrem de rapid cel puțin 7 jucători în propria jumătate, astfel ai puțin timp la dispoziție pentru a declanșa un contraatac.

În minutul 40 Bilbao a marcat un gol superb, Raul Garcia a reluat fantastic din voleu o centrare a lui Aduriz din dreapta și l-a executat cu un șut la colțul lung pe Horvath.

Repriza a doua a început într-un ritm mai lent, belgienii au pus pentru prima dată în pericol poarta lui Herrerin în minutul 52, în urma unei faze fixe. În minutul 60, Muniain a scos o lovitură de la 11 metri, după ce a fost faultat de Palacios. Penalty-ul a fost executat perfect de Raul Garcia. Vossen a avut o ocazie bună de a reduce din avantaj, dar Herrerin a avut o intervenție excelentă la șutul atacantului belgian de la marginea careului. Raul Garcia a decis să iasă mai repede de pe teren, după o intrare dură și a fost eliminat în minutul 70. Belgienii au fost din nou aproape de gol după un corner, dar reluarea cu capul din 2 metri nu și-a atins ținta. Belgienii au mai forțat după eliminarea lui Luis Garcia si au mai avut cateva ocazii importante.

Astfel, Athletic Bilbao câștiga cu 2-0 ultimul meci înainte de duelul cu Dinamo de joia viitoare, de pe Arena Națională.