AcasăEditorialVIDEO: Cine este varful pe care vrea sa il aduca Dinamo

VIDEO: Cine este varful pe care vrea sa il aduca Dinamo

Dinamo cauta sa aduca doi jucatori in aceasta saptamana, astfel incat Bratu sa primeasca intaririle cerute. 

Tehnicianul echipei noastre a spus in mai multe randuri faptul ca isi doreste un atacant si un fundas central. Se pare ca Dinamo este aproape sa semneze in urmatoarea perioada un contract cu Daniel Subotic, anunta sursele RD1948. 

Atacantul in varsta de 29 de ani, de 1,91, nu este un necunoscut pentru fanii din Romania, deoarece el a mai evoluat in Liga I in doua randuri, la Universitatea Craiova si ASA Tg Mures. Inainte de a veni in Romania, acesta a evoluat la nivel de ligi inferioare in Italia si Anglia. In 2011 semna cu Universitatea Craiova, atunci patronata de Mititelu, ultimul lor sezon in Liga I, inainte de retrogradare. 

Acolo a evoluat in 16 meciuri si a marcat de 5 ori pentru Craiova, iar in vara acelui an ramanea in Liga I si semna cu ASA Tg Mures. Acolo a evoluat in 17 meciuri in toate competitiile, marcand trei goluri. A fost ultimul contact cu Liga I. Dupa un sezon in Ucraina la Volyn Lutsk, a mers la Qabala si Sherrif Tiraspol, cele mai profilice sezoane pentru varful nascut in Zagreb, dar ce are si nationalitate elvetiana. Cu 15 goluri in Moldova si 12 pentru Qabala, cota lui a ajuns la 1 milion de euro. 

In sezonul 2016/2017 a revenit la Qabala, iar apoi a mers in Koreea de Sud, unde a semnat se pare un contract extrem de banos, aproximativ un milion de euro cu echipa Ulsan. Acolo nu a rezistat foarte mult, in 12 meciuri in toate competitiile a marcat de 2 ori, iar ultima echipa pentru care a evoluat a fost Karagandy din Kazakhstan, unde in 8 meciuri nu a punctat deloc. In 2018 are 500 de minute jucate, fara gol marcat.

El este liber de contrat din vara, ramane de vazut de cat timp va avea la dispozitie pentru a se pune la punct fizic si daca poate aduce un plus de valoare in atacul lui Dinamo. 

https://www.youtube.com/watch?v=Q9VWRpkdex4

ACEEASI POLITICA FALIMENTARA 

Suntem pe data de 9 septembrie si la Dinamo inca se discuta despre nevoia unor jucatori care sa vina sa completeze lotul. 

Parca cu fiecare an pe care il parcurgem in “era Negoita”, atingem noi limite ale suportabilitatii. Dinamo inca se chinuie sa aduca doi jucatori, ori poate trei daca intr-adevar se discuta si cu Grozav. Cert este ca cei din conducere cauta sa-i aduca lui Florin Bratu transferurile cerute, un varf si un fundas central. 

Ultimul meci disputat a fost pe data de 1 septembrie, Dinamo a pierdut categoric la Craiova si s-a vazut clar ca sunt probleme. Pe langa lipsuri, aveam si jucatori care nu erau in ritm de competitie, lucru pe care Bratu a putut sa il rezolve acum. Ce nu a putut sa rezolve, este lipsa de calitate. 

Problema la Dinamo este ca inca o data am ajuns in situatia de a transfera jucatori nu pe final de mercato, dar dupa ce s-a terminat perioada de transferuri. Va intreb pe voi, ce jucatori au ramas acum liberi de contract? Ce fel de fotbalisti poti aduce? Eu unul cred ca trebuie sa te multumesti cu jucatori ce au evoluat ultima data prin vara, daca nu chiar prin primavara, poate si cu ceva accidentari la activ. Asadar, alti jucatori pe care trebuie sa ii pui pe picioare, in niciun caz nu pentru meciul cu Astra, Cooper cred ca va fi exceptia. 

De ce am ajuns aici? Pentru ca s-a mers inca o data pe principiul ne descurcam cu ce avem, aici vina se imparte in mai multe directii, iar ulterior s-a dovedit ca nu ne putem descurca si inca o data suntem o echipa fragila, care are toate sansele din lume sa clacheze si in acest sezon cu lotul pe care il avem la dispozitie. Cu toate acestea, am lasat “n” oportunitati sa treaca pe langa noi, de a aduce jucatori, iar acum culegem ce altii au considerat ca nu au nevoie. Va dau un exemplu trist, ceea ce s-a intamplat in sezonul trecut. 

La inceputul lunii septembrie, cu cateva saptamani inainte ca actualul selectioner sa plece, erau prezentati la sala de conferinte de la Dinamo, Constantin Nica si Jeremy Bokila. Va intreb pe voi, cat de mult ne-au ajutat acesti jucatori? Ei au fost prezentati pe data de 10 septembrie, astazi suntem in 9. Sansele de a aduce calitate in aceasta perioada sunt scazute. De aceea probabil ca si se cauta mult si bine, pentru a cerne cat se poate din ce propun impresarii, dornici sa le gaseasca echipe baietilor care nu ar avea unde sa joace pana in iarna. 

Greselile se repeta, pentru ca omul responsabil cu viziunea de ansamblu, Ionut Negoita, nu este capabil sa inteleaga ca este total gresit cum procedeaza, in continuare am aceeasi senzatie de deja-vu. Atentie, am intrat in luna septembrie, scriam acum cateva zile de faptul ca in general a fost luna neagra pentru Dinamo, tocmai din cauza iresponsabilitatii la nivel de management si transferuri, Anul trecut am terminat luna fara vreo victorie, daca s-ar intampla si acum la fel, ar fi echivalentul cu inca un sezon ratat. Dar nici nu inteleg de ce sunt surprins, atata timp cat el conduce clubul Dinamo, asa va fi mereu…

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare