AcasăStiri DinamoVIDEO: Cine este Jonathan Morsay, noul jucator al lui Dinamo

VIDEO: Cine este Jonathan Morsay, noul jucator al lui Dinamo

Dinamo va avea parte de noi intariri in compartimentul ofensiv, acolo unde echipa sufera destul de mult dupa plecarile lui Borja si Camara.

Apetitul ofensiv al echipei a scazut destul de mult si Dinamo a marcat doar 5 goluri in 2021, semn ca lucrurile nu merg in directia dorita. De aceea, la finalul partidei pierdute de echipa noastra cu Fcsb, managerul Nicolae a spus ca urmeaza sa vina doi jucatori in perioada urmatoare, unul in compartimentul ofensiv:

„Iarna e greu sa aduci jucatori liberi. Daca sunt liberi din vara, nu ai destul timp sa ii pregatesti. Cine e liber acum e clar ca are o problema. Sau te gandesti sa imprumuti. Incercam. Sper ca in doua sau trei zile sa avem doi jucatori noi la echipa. Vrem pe postul de portar si in compartimentul ofensiv.” 

Jucatorul ofensiv s-a aflat cine este, Jonathan Morsay vine sa semneze cu Dinamo, sub forma de imprumut, initail pe 6 luni de zile, dar cu posibilitatea de a prelungi transferul pe inca un an de zile.

Jonathan Morsay a implinit 23 de ani, are 1.77 si poate evolua in ambele benzi, dupa cum reiese si din filmuletele de mai jos. Crescut in Suedia, acesta a debutat in prima liga la GIF Sundsvall, unde a jucat vreme de 3 sezoane. A evoluat in 47 de partide, a marcat un gol si a oferit 4 pase decisive. Apoi a mers in liga secunda sub forma de imprumut, la IK Brage, unde a avut cifre bune, 6 goluri si 4 pase decisive.

A fost transferat de Chievo Verona in ianuarie 2020, dar a evoluat destul de putin la Chievo, totusi o echipa de nivel bun din Serie B. 11 partide in total pentru Chievo, dar in general a intrat de fiecare data pe final de partide. Acum are sansa sa aiba ceva mai multe sanse, cu siguranta nu i se va oferi din prima postul de titular, dar va crea concurenta in benzi, acolo unde suferim destul de mult, mai ales in stanga. Din cate observ din filmulete, este un jucator tipic de banda, cu ceva viteza, sa speram ca va aduce si un plus la capitolul centrari, unde suferim in ultima perioada, avem atacanti de careu cu joc bun de cap, dar nu prea reusim sa ii punem in valoare.

Asa cum s-a spus inca de acum cateva luni de zile, Dario va ajuta Dinamo si la acest transfer cu siguranta are un merit major, avand relatii in fotbalul italian. Ii uram pe aceasta cale mult succes lui Morsay, sa se integreze cat mai repede in echipa!

Mai jos aveti cateva filmulete cu jucatorul care se va alatura lotului condus de Jerry Gane dupa partida de la Craiova.

DUPA SECUNDA 35, golul de 2-0

CENTRAREA DE GOL OFERITA DE MORSAY

Jucam din nou cu o candidata la titlu, o echipa puternica a campionatului nostru, cu un fotbal ofensiv, din punctul meu de vedere. Sunt convins ca va fi un meci spectaculos, pe un gazon foarte bun la Craiova. In ultimele etape nu am avut terenuri foarte bune si am avut de suferit. Va fi un meci special, cunosc foarte bine ce inseamna rivalitatea dintre cele doua echipe pentru ca am jucat la Craiova si am fost antrenor in urma cu cativa ani la Universitatea. Am doua absente in lot, Anton si Filip, dar avem solutii”, a declarat Ionel Gane pentru site-ul oficial al clubului.

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare