VIDEO: Cine este al treilea jucator anuntat de Prunea ca a semnat cu Dinamo!

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo pana acum a anuntat in mod oficial transferul a doar doi jucatori, Catalin Straton si Alexandru Rauta. 

Desi saptamana trecuta parea doar un zvon, mai ales ca era anuntat drept jucatorul lui Sepsi OSK, astazi Florin Prunea a oferit o informatie total neasteptata la Digisport, Andrei Sin este jucatorul lui Dinamo. Acum cateva zile, Prunea spunea ca Dinamo nu i-a facut nicio oferta lui Sin si nu il intereseaza jucatorul. Acum, a anuntat ca Sin este de fapt jucatorul lui Dinamo:

”Sin este jucatorul lui Dinamo, a fost azi la antrenament! Nu exista si nici nu va exista vreun litigiu nici cu Federatia Romana de Fotbal si nici cu Liga Profesionista de Fotbal. Il vom legitima pe Sin la Dinamo si vom respecta si regulile din fotbalul romanesc. El a facut, repet, primul antrenament cu Dinamo” a spus astazi Prunea. 

Cine este Andrei Sin! Andrei Sin este un jucator de banda stanga, nascut pe 26 octombrie, 1991, asadar el va implini in acest an 28 de ani. Jucator de picior stang, el poate evolua atat ca fundas stanga, cat si ca mijlocas de banda. Dinamo are un singur jucator pe postul de fundas lateral, Naser Aliji. In plus, in banda, Dinamo a suferit teribil. 

Desi Stoican declara despre Sin ca era unul dintre pilonii de baza ai echipei, jucatorul ce a petrecut ultimele doua sezoane la Iasi, nu a evoluat la un nivel foarte inalt. Pana la varsta de 25 de ani, el a evoluat in liga secunda, la formatii precum Unirea Tarlungeni, CS Otopeni, Mangalia, Delta Tulcea, CSU Craiova sau Viitorul (inainte ca cele doua sa vina in Liga I).

S-a facut remarcat in Liga I la ASA Tg Mures, insa intr-o perioada in care muresenii erau in cadere, dupa ce in prealabil obtinusera locul secund in sezonul 2014/2015. A stat acolo o jumatate de sezon si a mers apoi la Poli Iasi. Aici a avut doua campioante reusite, a evoluat in 66 de meciuri pentru Iasi. Cel mai mult a fost folosit fundas stanga, dar a evoluat si ca mijlocas, dar si fundas dreapta, asadar este un jucator polivalent. 

Ne asteapta un litigiu cu Sepsi? Cei de la Sepsi au anuntat inca de saptamana trecuta ca Sin a semnat un contract cu ei si era asteptat la reunirea echipei, de unde a absentat. ”In urma articolului ‘Florin Prunea l-a deturnat pe Andrei Sin, jucator anuntat ca transferat la Sepsi OSK’, publicat pe site-ul digisport.ro, clubul Sepsi OSK precizeaza ca jucatorul Andrei Sin a semnat, in data de 22.05.2019, un contract valabil pe doi ani cu clubul nostru.

Conform contractului in cauza, jucatorul este obligat sa respecte cu strictete programul, principiile si regulile de antrenament. In caz contrar clubul nostru va lua masurile care se impun”, este comunicatul celor de la Sepsi OSK.

Mi se pare putin ciudat si cred ca Dinamo ar trebui sa aiba foarte mare grija in aceasta speta, sper ca Florin Prunea este sigur pe ceea ce declara, in caz contrar isi incepe mandatul la Dinamo cu o mare si grava eroare, sper ca dreptatea sa fie de partea sa. 

loading...

Lasă un răspuns