VICTORIE URIASA OBTINUTA DE DINAMO!

CS DinamoEditorial

Scris de:

Echipa de handbal a disputat in aceasta seara derby-ul campionatului impotriva lui Dobrogea Sud, meci contand pentru etapa cu numarul 11.

Dinamo era neinvinsa inainte de acest meci, echipa noastra avea punctaj maxim intr-un campionat tare nebun, in care totul se desfasoara sub forma de turnee, fara spectatori si mereu cu teama ca pot aparea cazuri de imbolnaviri.

Cum imi spunea si Dan Savenco ieri in emisiune, nu a fost niciun antrenament al echipei in acest sezon care sa se desfasoare cu toti jucatorii apti. O situatie grea, dar de la care baietii nostri nu se dau la o parte. Bizau din pacate va lipsi o perioada mai lunga de timp, dar absentele unor jucatori reprezinta oportunitati pentru altii.

Dinamo venea dupa succesul de rasunet obtinut impotriva lui Nimes, dar derby-ul era foarte important, mai ales ca Dobrogea se anunta a fi principala contracandidata la titlu si in acest sezon. Dupa o prima repriza cu foarte putine goluri marcate, 8-7 pentru Dinamo, in care ambele echipe au ratat mult, Dinamo a reusit sa se desprinda in repriza secunda la 4 goluri, 16-12. Insa chiar daca echipa noastra parea sa fie desprinsa in castigatoare, fostul nostru jucator, Komogorov, nu a fost de acord si a tras echipa constanteana dupa el. El a reusit sa marchese de 4 ori la rand si sa ii apropie pe dobrogeni la un gol diferenta, 18-17.

Bannour a readus-o pe Dinamo la 2 goluri, dar acelasi Komogorov a readus diferenta la un gol, 19-18. Insa Gavriloaia, extrema care poate sa joace la nevoie si la linia de 9 metri, a marcat un gol superb care a oferit un boost de entuziasm. Constantenii nu au renuntat la lupta, dar golul lui Asoltanei de la 7 metri a fost decisiv si echipa noastra obtine al 11-lea succes la rand si ne desprindem in fruntea clasamentului. Gavriloaia a fost cel mai bun marcator cu 6 goluri, urmat de Asoltanei cu 4 goluri.

SCOR FINAL: 22-19 (8-7)

Pentru Dinamo, urmeaza meciul cu Fuchse Berlin de pe 1 decembrie!

BRAVO, DINAMO!

loading...

Lasă un răspuns