Victorie uriașă în lupta pentru play-off!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet a disputat în această seară un duel de totul sau nimic în lupta pentru play-off.

Formația antrenată de Hakan Demir reușise să învingă pe CSM Ploiești acum o săptămână, într-un duel de foc, disputat într-o atmosferă ostilă, iar echipa noastră avea prim plan în lupta pentru play-off.

Dar pentru a fi în continuare în cărți pentru o calificare care nu părea posibilă înainte de venirea lui Hakan Demir, aveam nevoie de victorie în partida cu Athletic Constanța, o formație solidă a campionatului, care învinsese în urmă cu câteva săptămâni pe Voluntari, vicecampioana României și detinătoarea Cupei României.

Dinamo a început în forță duelul din sala Dinamo și după primul sfert aveam un avans incredibil pe tabela, 23-6, o dominare autoritară a echipei noastre în apărare, dar și pe aruncări. În sfertul doi diferența s-a mărit și mai mult, astfel că Dinamo a intrat la cabine cu un avans de 22 de puncte, 40-18. Incredibil de bun jocul defensiv al băieților.

În sfertul al treilea, băieții au menținut avansul liniștitor pe tabelă, pentru a avea un final de meci fără emoții. 58-36 era scorul după sfertul trei. Dinamo se impune în final și echipa este schimbată total după venirea lui Hakan Demir. Scor final: 76-57. Williams a avut un joc aproape perfect, 17 puncte (7/8, 3/3 la aruncările de 3 puncte), 9 rebounds și 2 assisturi. Tarrant cu 16, Jackson și Mandache au avut 10 puncte.

Lupta nu este încheiată, Dinamo are 13 victorii și 14 înfrângeri, dar vineri o vom întâlni în meci direct pe Steaua, în deplasare, în sala Mihai Viteazu din Capitală. Steliștii au nevoie de victorie pentru a rămâne în cărți, în vreme ce Dinamo cu un succes și-ar asigura în mare măsură prezența în play-off.

După meciul cu Steaua, vom avea meci în deplasare cu Craiova, echipa din zona de play-off (16 victorii – 10 înfrângeri). La finalul lunii aprilie o vom întâlni din nou pe Craiova, de această dată pe teren propriu. Dacă vom încheia cu 2 victorii în ultimele 3 meciuri, atunci vom fi siguri de locul 8, care va asigura un duel de foc pentru băieții noștri în play-off, împotriva celor de la Cluj, care au un sezon istoric în cupele europene, în Champions League și sunt mari, mari favoriți la câștigarea trofeului.

CITESTE SI:

Start in Liga de Rugby! Ultimele detalii

În continuare fără victorie! Duel de totul sau nimic săptămâna viitoare

loading...

Lasă un răspuns