AcasăCS DinamoVICTORIE și titlul este aproape în Ștefan cel Mare!

VICTORIE și titlul este aproape în Ștefan cel Mare!

Dinamo este aproape de un nou titlu, care ne va asigura din nou prezența în cea mai importantă competiție intercluburi.

După victoria cu Focșani, diferența din Liga Națională s-a mărit la 9 puncte și astăzi puteam facem încă un pas important în lupta pentru titlu, în duelul cu Buzău, din sala Dinamo. Lupta pentru titlu este greu de spus cu cine o dăm, pentru că diferența între Dinamo și restul competitoarelor este atât de mare, încă suntem într-o ligă aparte și asta o dovedește valoarea lotului.

Buzăul nu avea cum să opună prea multă rezistență, fiind o echipă de a doua jumătate a clasamentului. Chiar și având destul de multe absențe, Dinamo poate trimite în teren mulți jucători de valoare și s-a văzut acest lucru și cu Buzău.

A fost o primă repriză cu foarte multe eliminări și extrem de multe aruncări de la 7 metri, dar Dinamo a avut un avantaj liniștitor la intrarea la cabine, 16-10. Negru cu 5 reușite a fost principalul marcator dinamovist, iar Xavi Pascual a utilizat toți jucătorii.

A fost o atmosferă relaxată în sala Dinamo, ca de o zi frumoasă de primăvară. Dinamo a menținut, chiar mărit diferența de pe tabelă, fără a forța prea mult în fața unei echipe de un nivel valoric mai scăzut. Însă la jumătatea reprizei secunde, Buzăul a redus diferența la 6 goluri, 25-19. Tânărul Popa ,care va împlini în curând 20 de ani, a primit multe minute din partea lui Xavi și a marcat în partida cu Buzău câteva goluri, un tânăr în care Xavi are încredere.

Finalul de meci a fost unul lipsit de emoții și Dinamo se impune la o diferență mai mult decât confortabilă. Negru cel mai bun marcator cu 6 goluri, Nantes Campos 5, Racotea 3, Popa 4, Alex Pascua 3l, Humet, Gavriloaia  3,

SCOR FINAL: 32-20 (16-10)

Victoria cu Buzău ne duce la 12 puncte în față celor de la Turda și Steaua, dar și cu un meci în plus, cu 3 meciuri rămase de disputat pentru echipa noastră. Turda și Steaua se întâlnesc mâine în duel direct și dacă se încheie la egalitate, vom fi și matematic campioni. Însă dacă acest lucru nu se va întâmpla și Turda, ori Steaua va câștigă, atunci mai avem nevoie de un punct în ultimele 3 etape, în care întâlnim pe Turda, Steaua și Suceava.

Partida cu Steaua de pe 8 mai este ultimul meci pe care îl mai avem de disputat în sala Dinamo în acest final de sezon și probabil atunci va fi și decernarea medaliilor de campioni! Cu siguranță se va întâmpla acest lucru și va fi o încununare a unui sezon excelent, iar în sezonul următor ambițiile sunt și mai mari!

,,Nu vreau să mai vorbesc de antrenori, vreau să vorbesc pe teren”