AcasăCS DinamoVICTORIE SI CALIFICAREEEEEEEE!! MECI DE VIS, INTR-O ATMOSFERA DE VIS!!!!

VICTORIE SI CALIFICAREEEEEEEE!! MECI DE VIS, INTR-O ATMOSFERA DE VIS!!!!

Meci istoric in aceasta dupa-amiaza in sala Dinamo, echipa noastra incerca sa obtina calificarea in optimile de finala ale Champions League la handbal.

Dinamo  a inceput excelent meciul, impinsi de la spate de 2500 de caini ce au cantat pe toata durata partidei, baietii au preluat initiativa si in in minutul 5, tabela indica 2-0, dupa doua goluri marcate de Gavriloaia si Shebib, dar si dupa cateva interventii fantastice din partea lui Saeid…extracomunitarului Saeid. Acesta i-a aparat si doua lovituri de la 7 metri in decurs de 30 de secunde, iar sala Dinamo a erupt!

Au urmat momente de lupta crancena, in care s-a ratat de o parte si de alta si tabela indica in minutul 9, 3-2 pentru Dinamo. Din pacate, Dan Savenco a fost eliminat dupa golul doi al portughezilor, din nou momente in care arbitrii judeca cu dubla masura. Prima inferioritate pentru Dinamo, dar care nu a durat prea mult, deoarece la atacul dinamovist Bannour a reusit si el sa scoata o eliminare la Carlo Marzo.

Imediat la faza urmatoare, Shebib a marcat pentru 4-2, doua goluri avans pentru Dinamo in minutul 10! In minutul 13, la 5-4 pentru Dinamo, a iesit la rampa si Bannour, care a punctat primul gol in aceasta dubla. Interul tunisian a evoluat doar cateva minute in tur, din cauza unei accidentari mai vechi. Din pacate, in minutul 13, imediat dupa golul lui Bannour, Savenco a fost eliminat pentru a doua oara, o problema in defensiva dinamovista, deoarece la urmatoarea eliminare, ar fi primit rosu. De la 6-4, s-a facut 6-6, dar Saeid a intervenit fantastic 1 contra 1 cu Frade. S-a facut 7-6, dupa un nou gol al lui Bannour, care incepea usor, usor sa isi intre in mana.

Un nou moment greu pentru Dinamo a fost la scorul de 8-6, Kuduz a fost eliminat dupa o intrare dura la Caneira, teatru jucat de portughez, insa Kuduz a primit direct rosu. In locul lui Kuduz a intrat Vujic si la un contraatac spectaculos inceput de Gavriloaia si finalizat de Asoltanei, Dinamo a avut diferenta maxima pe tabela, 9-6. Insa urmau momente grele pentru Dinamo in defensiva, cu Savenco avand 2 eliminari, iar Kuduz out pentru restul partidei. Nantes a trebuit sa joace un rol mult mai important pe faza de atac dupa iesirea lui Kuduz si si-a facut si el simtita prezenta, marcand pentru 10-7 si la atacul urmator pentru 11-8. Minute mai putin reusite pentru Dinamo, apoi portughezii au reusit sa reduca diferenta la un singur gol, 11-10, dar Saeid a mai iesit inca o data la rampa.

Constantin Stefan a simtit momentele mai slabe in atacurile dinamoviste si a cerut time-out. La un atac fulger, Asoltanei a marcat pentru 12-10 si toata sala a erupt din nou! Time-outul a fost eficient, deoarece Dinamo a revenit foarte bine in joc si dupa doua goluri date de extreme, diferenta maxima s-a refacut, 13-10! Portughezii s-au pierdut si ei putin cu firea, Luis Frade a fost si el eliminat dupa o intrare dura la Mousavi, care era pe jos. Saeid a mai intervenit inca o data din pozitie 1 contra 1. Asoltanei a marcat din nou din extrema si Dinamo avea 4 goluri avans cu un minut inainte de pauza. Nu s-a mentinut diferenta, finalul a fost gestionat destul de rau si in final am intrat la cabine cu doua goluri avans, 14-12. 

Dinamo nu a inceput bine repriza secunda, am fost egalati in decurs de 3 minute, 14-14, tot avansul de 4 goluri a fost anulat cam repede de portughezi. Vujic a marcat primul gol pentru Dinamo in actul secund, dupa o pasa a lui Bannour. Vujic ca un adevarat razboinic s-a aruncat dupa o minge si a oferit sansa unui contraatac pentru Nantes, care a marcat pentru 16-14.

Din nou sala Dinamo, un infern, mai ales dupa interventia lui Saeid! Asoltanei a marcat pentru 17-14, excelent meci al extremei dinamoviste. Si la faza imediat urmatoare, Mousavi a scos un fault in atac, momente excelente de joc pentru baietii nostri, care si-au revenit dupa startul ezitant de repriza. Insa nici portughezii nu au renuntat la lupta si au incercat sa tina cat mai aproape, sa opreasca tavalugul dinamovist. Timp de cateva minute, ambele echipe nu au reusit sa marcheze si tabela s-a blocat la 18-16 pentru Dinamo, un avans de 3 goluri per total pentru echipa noastra, chiar cu posibilitatea de a fi 4, daca numarul de goluri din tur ar fi fost mai mare decat cel din retur.

Dinamo a refacut diferenta de 3 goluri, 19-16, dupa un 7 metri executat de Asoltanei, primul al partidei pentru Dinamo. O faza prelungita de atac a echipei noastre a dus la un contraatac al portughezilor, care au venit din nou la un singur gol distanta, 20-19, cu 13 minute inainte de final. Ne astepta un final incendiar in sala Dinamo. Portughezii chiar au avut sansa sa ne egaleze, dar Saeid a avut din nou o interventie fantastica. Emotii la cote maxime in sala Dinamo. Pana la urma, s-a facut 20-20, cu 10 minute inainte de final, moment in care Constantin Stefan a cerut time-out.

Vujic, care nu a facut un meci rau, a scos o eliminare in tabara portughezilor si Gavriloaia a marcat dupa o succesiva, 21-20 pentru Dinamo. Dinamo s-a aparat excelent si Shebib a marcat in poarta goala pentru 22-20, excelent gestionat avantajul numeric de Dinamo. Inca un atac al portughezilor a fost ratat, dupa ce Dinamo s-a aparata PERFECT si Dinamo putea reface diferenta de 3 goluri. Asoltanei a marcat inca o data de la 7 metri, 23-20 cu 6 minute si jumatate inainte de final. Antrenorul oaspetilor a cerut time-out, pentru a mai putea salva finalul de meci. S-a marcat la ambele porti si cu 4 minute inainte de final, tabela indica 24-22 pentru Dinamo! Minute de foc. Atunci Gavriloaia a marcat din extrema pentru 25-22, dar portughezii au marcat din nou si ei, pentru a avea un final de foc, 25-23 cu 2 minute inainte de final. Ghionea a marcat din nou pentru Sporting si portughezii erau la un singur gol in spate, 25-24. Constantin Stefan a cerut time-out. SHEBIB a marcat pentru 26-24 SI CALIFICAREA NU MAI PUTEA FI RATATA! SCOR FINAL : 26-24!!!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare