Victorie pentru NOI si EI!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a disputat ieri in grupa din European League, un meci decisiv pentru a pastra sanse de calificare mai departe.

In emisiunea de saptamana trecuta din studioul Radio Dinamo1948, antrenorul Constantin Stefan imi spunea cat de greu este acest meci impotriva unei reprezentante al unui handbal de top, o echipa de primele locuri. Ei veneau in sala Dinamo pentru a intalni echipa noastra, care nu a beneficiat de cel de-al 8-lea jucator. In plus, nu l-am avut pe Ante Kudusz.

A fost un mei teribil de greu, in care pare ca tot timpul eram condusi, in cursa de urmarire, parea ca revedem meciul cu Sporting. Fara Kuduz, cu Bannour nu in cea mai buna forma, cu o linie de 9 metri in care Botea, Vujic si Vrankovic au fost singurii care au creat pericol, Dinamo a incercat sa tina aproape.

Cu 13 minute inainte de final, tabela arata un 20-23 care nu ne oferea prea multe sanse de a reveni in joc. Insa acesti baieti minunati au gasit o rezerva de energie si aproape ca au inchis poarta si au marcat gol dupa gol, care sa ne aduca in avantaj in minutul 54. Dinamo a gestionat foarte bine finalul de meci, s-a vazut ce inseamna prezenta lui Constantin Stefan pe banca tehnica, cum simte jocul, schimbarile si mai ales time-outurile. 29-27 scorul final!

A fost o victorie obtinuta cu sufletul si gestul de la final al baietilor m-a impresionat, au venit sa salute zona in care ar fi fost prezenti fanii dinamovisti din PCH! Ei respecta fanii dinamovisti, evolueaza cu DDB pe tricouri si trebuie sa fie o palma morala pentru stiti voi cine.

Dinamo obtine prima victorie si suntem in carti pentru calificare. Nicusor Negru a fost cel mai bun marcator cu 7 reusite, urmat de Vrankovic cu 5, Vujic, Botea, Shebib 4 si Gavriloaia 3.

Pentru Dinamo urmeaza meciul din deplasare cu Fuckse Berlin, de pe 1 decembrie!

loading...

Lasă un răspuns