Victorie pentru calificarea în faza următoare!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Dinamo a disputat în această seară în sala Dinamo un duel decisiv pentru accederea în faza următoare a campionatului, în Top 10!

Athletic Constanța era adversara lui Dinamo, piedică în calea calificării din conferință noastră, una cu multe surprize, în care Dinamo a pierdut multe meciuri în prelungiri sau pe o posesie. O victorie necesară pentru a nu rata total sezonul.  Un succes în fața oaspeților de azi, CSM Constanța, ne asigura accederea în TOP 10, în detrimentul uneia dintre cele două echipe rămase în lupta pentru calificare, SCM Timișoara și CSM Galați.
Celelalte echipe deja calificate din Grupa B sunt Oradea, CSO Voluntari și CSM Constanța.

Dinamo a început foarte bine meciul și după primul sfert aveam un avantaj de 10 puncte, 26-16, început ca din tun al băieților noștri. La pauză, Dinam avea un avantaj extrem de consistent de 16 puncte, dar în sfertul trei am avut din nou parte de o cădere a băieților noștri, care au cedat sfertul la 8 puncte.

Cu 15 recuperări ofensive, nepermis la acest nivel, Dinamo s-a văzut cu doar 4 puncte avans cu 1 minut înainte de final. O a doua repriză de coșmar pentru Dinamo. Vlad Moldoveanu a marcat un coș decisiv de trei pucnte cu 40 de secunde înainte de final ce ne-a adus la 7 puncte avans și victoria nu avea cum să o ratăm. Dinamo încheie meciul cu o victorie entuziasmantĂîn final, 90-83! DINAMO SE CALIFICĂ ÎN TOP 10!

Darnell Edge a fost imperial astăzi cu 29 de puncte, un indice de 31, ca sa vă faceți o idee, cât Mandache și Moldoveanu adunat.

Deși am fost învinși de Focșani și Laguna, Dinamo reușește accederea în faza următoare după victorii cu Steaua, Timișoara, Voluntari, Galați și Constanța de pe teren propriu, care au cântărit decisiv în lupta băieților noștri. Terminăm conferința cu 9 victorii și 7 înfrângeri, la fel că Galați, Constanța, Voluntari și Timișoara. Sperăm ca în faza următoare a competiției să fim mult mai concentrați, să nu mai oferim atâtea cadouri și să avem un parcurs cât mai bun!