Victorie la debut!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa de baschet a anunțat acum două zile numele noului antrenor.

Dinamo a numit un antrenor străin, cu un C.V. impresionant, care are misiunea de a readuce baschetul dinamovist în top: Hakan Demir.

În această seară, Hakan Demir a debutat pe banca lui Dinamo în deplasare la Târgu Jiu, un prim test în încercarea de a redresa situația în actuala stagiune, în care Dinamo mai mult a dezamăgit. Dinamo este în afara locurilor de play-off, dar în cazul în care vom reuși să legăm câteva victorii, am putea urca în top 8 la finalul sezonului regulat.

Astăzi am întâlnit o echipă cu același număr de victorii, Târgu Jiu, care avea însă și 3 meciuri în plus disputate. Echipa noastră a avut o serie de meciuri amânate din cauza numărului mare de cazuri de îmbolnăviri cu COVID în lot.

Dinamo a reușit să se impună, la capătul unui meci dominat de băieții noștri, însă gazdele au ținut aproape tot timpul. Nu a fost un meci cu multe puncte, dar e îmbucurător că am reușit să obținem un succes în campionat, după o perioada foarte tulbure, cu siguranță băieții aveau nevoie de un astfel de succes.

Nenad Miljenovic a fost principalul marcator al lui Dinamo cu 20 puncte, la care a adunat 3 recuperări și 2 assisturi. Andrei Mandache, căpitanul lui Dinamo, a fost extrem de eficient în prima repriză, a încheiat partida cu 12 puncte. Williams a avut 17 puncte, Calenic a încheiat meciul cu 9 puncte și 6 recuperări. Gaddefors și Korita au avut câte 8 puncte. Justin Jackson a avut 10 recuperări în doar 18 minute, dintre care 4 ofensive.

Târgu Jiu-DINAMO: 73-83

loading...

Lasă un răspuns