VICTORIE în noul sezon, însă avem MULT de îmbunătățit!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a debutat în această după-amiază în noul sezon al ligii secunde.

Stadionul din Clinceni a fost gazda unei premiere neplăcute pentru noi, debutul în liga a doua. Însă chiar dacă este liga secundă, chiar dacă condițiile oferite de micuța arena din Clinceni sunt chiar de liga a doua, chiar prețurile biletelor au fost aberant de ridicate, cu toate această câteva sute de fani dinamoviști au fost prezenți alături de favoriți la Clinceni, cred că undeva peste 500 de spectatori în tot stadionul.

Realitatea ligii secunde ne-a lovit încă de la intrarea în stadion, dar și în momentul în care a fost anunțat primul 11. Nu atât jucătorii trimiși în teren, cât cei aflați pe banca de rezerve:

ONCESCU- MOURA, TONE, GIAFER, AMZAR- DUDEA, N.ROȘU- BORDUSANU, BANI, LAZĂR – BUHĂESCU

Rezerve: Fara, Roșu, Crețu, Ionescu, Cune, Bobea, Dragomir, Buleica, Florescu

Începutul de meci a fost unul extrem de echilibrat, cu ceva teamă din partea echipei noastre, care nu a avut constanța în joc, foarte multe erori și pase greșite neforțate, ceva emoții din partea jucătorilor mai tineri, Amzar și Tone. A fost și rândul lui Oncescu în minutul 10, când a așteptat să degajeze și era să comită o eroare a la Esanu.

Dinamo a început ușor, ușor să preia inițiativa, au fost câteva acțiuni periculoase, Moura a încercat o foarfecă spectaculoasă, dar fără succes. Dinamo s-a instalat în jumătatea adversă, aveam nevoie de un gol pentru a ne face jocul mai ușor.

Până la jumătatea reprizei, ocaziile au lipsit însă cu desăvârșire, haos la construcție, era clar că ne așteaptă un meci greu. Dar o faza a fost nevoie pentru a debloca, Lazăr a dat o pasă bună, apărarea adversă nu a respins, Bordusanu a avut mult calm, l-a driblat pe portar și a marcat pentru 1-0 în minutul 27.

Ne-a revenit puțin glasul, deoarece era cam multă îngrijorare înainte de deschiderea scorului. Dar problemele în defensive sunt extrem de greu de ignorat. Dinamo putea să facă 2-0, dar Nelut Roșu și-a calculat foarte lent pașii și a fost blocat în ultimul moment.

Din păcate, emoțiile au fost cam mari pentru Denis Oncescu astăzi, care a comis niște erori de copil. 1-0 la pauză, meci foarte greu pentru Dinamo, care a demonstrat multe minusuri în prima parte. Urmau 45 de minute în care Ovidiu Burcă nu prea avea multe soluții de a opera schimbări în echipă.

REPRIZA A DOUA

Startul reprizei secunde a fost unul modest pentru Dinamo, care a părut că nu a intrat în joc și a lăsat adversarul să vină peste noi. Inimoasa galerie dinamovistă a fost însă la înălțime, semn că suporterii nu au lăsat echipa la greu, în liga a doua.

În minutul 60, David Tone a cedat și a fost schimbat, Buleică a intrat în locul lui, astfel că Dudea a trecut fundaș central lângă Giafer, iar Buleică la închidere. Ce dovadă mai clară că nu avem lot. O nesiguranță în apărare, a dus la o lovitură liberă periculoasă de la marginea careului. Amzar a luat galben.

În primele 20 de minute din repriza a doua chiar am văzut fotbal de liga a doua, multe, extrem de multe erori dar sper că este și un semnal de alarmă pentru cei din conducere să mai aducă jucători, că suntem subțiri rău, ca să nu zic altfel.

Dinamo a cedat aproape de tot inițiativa, neplăcut de remarcat acest lucru, să fie posesia la cei de la Progresul toată repriza. Denotă grave deficiențe de pregătire fizică, dar și de calitate în anumite momente ale jocului.

Stupizenie totală, în loc să facem 2-0, Bani a refuzat să dea la poartă, a încercat să paseze, iar mingea a ajuns la portar. Pe contraatac, Amzar  a faultat, uitând că are galben și astfel mai mult de 15 minute trebuia să jucăm în inferioritate numerică. Din păcate, problemele pe care Burcă le-a remarcat și la noi în emisiune, au fost evidente la Amzar. Bordusanu și Bani au ieșit, Florescu și Roșu au intrat în teren. Urmau minute grele pentru echipa noastră, care trebuia să reziste în inferioritate numerică.

Momente dramatice în apărarea noastră, nu mă așteptăm la un asemenea final. În minutele de prelungiri, Burcă a decis să îl trimită în teren și pe Geani Crețu. Echipa noastră efectiv era moartă din punct de vedere fizic, noroc cu suporterii din peluză, care i-au împins de la spate pe jucători.

Victorie pentru Dinamo, extrem de chinuită, nu e cazul să facem sărbătoare, sunt trei puncte importante, dar nu pot ignora minusurile masive din echipă, dar și de pregătire fizică. Ne-am îndeplinit obiectivul, dar meciul cu Oțelul Galați trebuie să ne prindă la un alt nivel, de preferat și cu 3-4 jucători în plus.

loading...

Lasă un răspuns