Victorie foarte CONVINGĂTOARE în DERBY!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Steaua s-au întâlnit în această seară în sala Dinamo, în derby-ul baschetului românesc.

Dinamo este în continuare cea mai titrată echipă de baschet din Liga Națională, însă au trecut ceva ani de la ultimul titlu câștigat. Echipa noastră are de câteva săptămâni un antrenor nou, Hakan Demir, care speră să readucă echipa în prim plan, anul acesta, dar planul este pe termen lung.

Dinamo avea mare nevoie de victorie în restanța cu Steaua, meci care nu s-a putut disputa în urmă cu câteva săptămâni din cauza numărului mare de îmbolnăviri COVID din lot. Însă un derby trebuia onorat așa cum se cuvine. O parte din fanii din PCH au fost prezenți în sală, pentru a-și face încălzirea înainte de marele duel cu Barcelona de mâine seară, din sala Polivalentă.

Dornici să demonstreze că echipa este mult mai bună decât numărul de victorii obținute în acest sezon, Dinamo a început în forță derby-ul cu Steaua, după un prim sfert echilibrat, băieții noștri au preluat inițiativa și am văzut un Dinamo determinat să învingă. 50-34 a fost scorul după primele două sferturi. Nenad Miljenovic și Carl Viktor Gaddefors au fost principalii marcatori cu 10 puncte fiecare.

Mandache a avut 8 puncte, iar Clanton cu 6 puncte a dominat lupta sub panou, având 9 recuperări, dintre care 3 ofensive. Coconea a avut și el 2 reușite de 3 puncte în prima parte, o prima repriză aproape perfectă pentru Dinamo.

Sfertul trei a început cu Steaua încercând să recupereze din diferență și la un moment dat reușiseră să reducă ecartul la mai puțin de 10 puncte, dar Dinamo a dominat ultima parte a sfertului trei și echipa s-a instalat din nou convingător la conducere, 71-54 înainte de sfertul decisiv. Gaddefors a fost principalul marcator și în sfertul trei.

Dinamo s-a impus fără mari probleme în derby până la urmă, au fost două sferturi mai ”slabe” din punct de vedere ofensiv, dar jocul defensiv al echipei a fost foarte bun și am ținut Steaua la diferență mare de puncte.

Scor final: 88-78 (50-34)

MVP-ul partidei a fost Carl Viktor Gaddefors, foarte eficient, procentaj de peste 70% la aruncări, pe lângă cele 21 de puncte, și-a trecut în cont și 6 assisturi. Nenad Miljenovic și-a trecut în cont 16 puncte și 7 recuperări. Clanton a terminat în double-double, 14 puncte și 10 recuperări.

Dinamo ajunge la 7 victorii în acest sezon, rivalii au 9, avem în continuare de tras pentru a putea ajunge în primele 8 în clasament, avem și câteva restanțe, sunt semnale bune că echipa este în revenire și sper că partidele următoare să aducă noi victorii pentru Dinamo și echipa să ajungă în play-off!

loading...

Lasă un răspuns