Victorie fără drept de apel! Apetit ofensiv

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Clinceni au jucat în această după-amiază în play-outul Ligii I, într-un meci fără miză pentru echipa noastră, dar și pentru Clinceni.

Dusan Uhrin a spus înainte de meci că aceste meciuri sunt de pregătire pentru baraj, mai ales că în această perioadă sunt în regim de cantonament, cu două antrenamente pe zi.

ESANU-FILIP, JOVANOVIC, PATRICHE, GRĂDINARU, RODRIGUEZ, IVANOV, MATEI, TORJE, BORDUSANU, IVANOVSKI

Rezerve: Figueiredo, Aloe, Crețu, Buleica, Răuță, Mihaiu, Morar, Azankpo, Măgureanu

Dinamo a presat în primele minute, am avut și un gol anulat în startul de meci, când Bordusanu a șutat și a vrut să îi paseze lui Ivanovski în fața porții. În minutul 18, Mirko Ivanovski trebuia să marchezse după o centrare foarte bună a lui Torje, dar vârful macedonean a lovit prost mingea, o bună oportunitate pentru el, mai ales că Irobiso este suspendat.

În minutul 22 Steliano Filip putea să marcheze, avea toată poarta în fața, el și-a creat faza, dar a tras peste poartă, i-a sărit mingea, păcat de fază, că ar fi fost deschiderea scorului și un moment bun pentru Filip. Cu 10  minute înainte de finalul primei reprize, Clinceni a rămas în 10 oameni, Rufati a fost eliminat pentru o intrare agresivă la Filip, Grădinaru și Filip au primit galben.

Totuși, în 10 oameni, Clinceni putea deschide scorul la o fază în care apărătorii noștri au dormit, dar Esanu a respins cu un reflex de portar de handbal. Slab din punct de vedere ofensiv. 0-0 la pauză după un meci în care am ratat cu seninătate anumite oportunități.

Dusan Uhrin nu a schimbat nimic la pauză, Dinamo a încercat să ducă atacurile precum la handbal, pe semicerc, cu centrări multe, dar nu avem talie și astfel și ocaziile au lipsit. Pana la urma a venit si deschiderea scorului,

Ivanovski a marcat după o centrare a lui Steliano Filip. A patra reușită pentru atacantul macedonean în 2021/2022.

Câteva minute mai târziu, o nouă fază lucrată în stânga, Ivanovski i-a păsat cu pieptul lui Ivanov în careu și s-a făcut 2-0. Gabi Torje putea marca un gol superb în minutul 65, dar reluarea din foarfecă a fost respinsă de portar. Înainte, Mirko Ivanovski încercase un șut de la distanță. Momente foarte bune de joc, a părut o descătușare în jocul alor noștri, nu e tocmai rău în perspectivă, aveau nevoie de un asemenea succes.

În minutul 66 au ieșit Matei, Ivanovski și Jovanovic , au intrat Aloe, Azankpo și Morar. Îl revedeam pe Azankpo în teren după o perioadă foarte lungă de timp, în care nu a mai fost nici măcar în lot.

Nu a marcat Azankpo, dar a marcat Vlad Morar până la urmă, care ajunge la 3 goluri în acest play-out. Nu a trecut mult și s-a făcut 4-0, același Morar primește o minge în fața porții și face dublă. 4-0 în minutul 80. Până la urmă, a intrat și Buleică în ultimele 10 minute în locul lui Grădinaru.

A marcat și Azankpo  din centrarea lui Buleică, prima reușită pentru atacantul venit sub formă de împrumut de la Dunquerkue. Clinceni a marcat in ultimul minut pentru 5-1.

Dinamo învinge cu 5-1, toate reușitele au venit în repriza a doua. Greu de tras concluzii după un asemenea meci, dar e bine că ne refacem moralul. Mai avem două dueluri până la baraj!

loading...

Lasă un răspuns