Victorie fără drept de apel! Ambițiile de titlu sunt justificate

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a debutat în actuală ediție a Superligii de Rugby, în care echipa noastră țintește titlul.

Anul trecut am obținut locul 3, după o finală câștigată cu Timișoara, iar anul acesta ambițiile sunt și mai mari. A fost un prim meci disputat pe stadionul Arcul de Triumf din capitală, cu Dinamo din postura de gazdă. O vreme oribilă în București, care a ținut fanii departe de stadion și probabil în case, o vreme deloc prietenoasă. Doar câteva zeci de fani și iubitori ai rugby-ului prezenți pe stadion.

Ștefan Demci – coordonator; Sosene Anesi – Head Coach; Steve Scott – Forwards Coach; Cristi Hîldan – Backs Coach; Flavius Dobre – Strength & Conditioning Coach; Alin Grigoraș – Kinetoterapeut; Marius Todosi – Kinetoterapeut;

Dinamo a început în forță și la primul atac, buldogii au marcat un prim eseu, care nu a avut parte și de bonusul de 2 puncte, transformarea nu a fost reușită. Însă se vedea de la bun început că există o diferența de valoare semnificativă. 5-0 în minutul 5.

Au fost câteva minute de joc în care se vede că suntem la început de sezon, dar cu Dinamo în prim plan, forțând desprinderea pe tabela de marcaj.

Până la urmă a venit și al doilea eseu pentru Dinamo, iar transformarea lui Kisting a fost reușită, astfel că Dinamo avea 12-0 în minutul 18. Dinamo a continuat să preseze și scorul a început să capete proporții. În minutul 30 aveam 22-0, probleme au fost la încercările de transformare din partea lui Kisting. La pauză am avut până la urmă 29-0.

Repriza a două a continuat pe aceleași coordonate și Dinamo a reușit să treacă  de borna de 60 de puncte marcate până la finalul partidei. A fost o diferență foarte mare de valoare și Dinamo după întăririle din acest sezon, este clar că vizează titlul de campioană și pare îndreptățită ținând cont de lotul pe care îl are la dispoziție Sosene Anesi. 10 eseuri pentru Dinamo si 6 transformări. Scor final: 62-0 

IMAGINI DE LA MECI (FOTO: CĂTĂLIN ALEXANDRU) 

DINAMO-IASI: 62-0

Dinamo Rugby Iasi

DINAMO-IASI: 62-0

Dinamo Rugby Iasi

DINAMO-IASI: 62-0 Dinamo Rugby Iasi

DINAMO-IASI: 62-0

VICTORIE DINAMO RUGBY!

Dinamo Rugby Iasi

 

DINAMO-IASI: 62-0 Dinamo Rugby Iasi

DINAMO-IASI: 62-0

 

Dinamo Rugby Iasi

DINAMO-IASI: 62-0

Dinamo Rugby Iasi

DINAMO-IASI: 62-0

Dinamo Rugby Iasi

 

DINAMO-IASI: 62-0

DINAMO-IASI: 62-0

DINAMO-IASI: 62-0

DINAMO-IASI: 62-0

DINAMO-IASI: 62-0

loading...

Lasă un răspuns