Victorie după victorie!

CS DinamoEditorialStiri Dinamo

Echipa de baschet continuă seria excelentă începută sub comanda lui Manopoulos.

Dinamo avea trei victorii la rând în campionat, două dintre ele foarte spectaculoase, în deplasare la Constanța și Galați, astăzi însă se anunța un meci mai facil, împotriva unei echipe care ne administrase o înfrângere surprinzătoare în tur, care a contribui la plecarea fostului antrenor.

Dinamo, fără Vlad Moldoveanu, a dominat categoric prima repriză de o manieră spectaculoasă, reușind să marcheze 50 de puncte în primele două sferturi, 50 de puncte pentru Dinamo, dar impresionant și modul în care defensiva a arătat, primind doar 22 de puncte. Foarte bun Darnel Edge în prima parte, autor a 15 puncte în primele două sferturi.

Sfertul trei a început mai bine pentru focșăneni, care au profitat și de ritmul mai scăzut al dinamovistilor, care au luat piciorul jos de pe pedala de accelerație, dar Dinamo avea un avantaj foarte confortabil la jumătatea sfertului trei, 57-38. Ingram a avut un sfert trei foarte bun, autor a 7 puncte consecutive, ce au readus Dinamo la peste 20 de puncte avantaj, 64-40, cu mai puțin de 2 minute înainte de ultimul sfert.

Dinamo avea șansa să ajungă la cel puțin 85 de puncte , însă aveam nevoie de mai multă concentrare, multe aruncări ratate, multă relaxare în joc după avantajul creat în prima repriză, dar aveam în continuare peste 20 de puncte avans, 66-40.

Sfertul 4 a fost tot la discreția lui Dinamo și ne impunem cu 85-57. Edge a fost cel mai bun marcator cu 21 de puncte, urmat de Addison cu 14 și Ingram cu 13.

Dinamo ajunge la 7 victorii în campionat și 3 înfrângeri, suntem pe locul 3 în seria noastră și suntem din ce în ce mai bine poziționați pentru play-off. Băieții noștri nu iau vacanță, pe 23 decembrie au meci în deplasare cu ultima clasată, singura echipă fără victorie, Laguna București, se anunță un meci cu o nouă victorie convingătoare a băieților noștri, care se pot bate pentru primele locuri în Conferință, dacă vom reuși să învingem în 2023 pe Timișoara și Oradea pe teren propriu. Meciul cu Oradea este pe 4 ianuarie în sala Dinamo.